Nezávislé hlasy v Senátu ČR i mimo něj vesměs kvitují odstup evropského voličstva od ideologických plánů, progresivismu a byrokracie, přičemž se vyjadřují i k domácím výsledkům.
Nezávislý senátor Zdeněk Hraba označil výsledky eurovoleb za dobrou zprávu: „Konzervativní vlna jede napříč Evropou. Skvělá zpráva pro svobodnou, bezpečnou a stabilní budoucnost Evropy.“
Všem zvoleným europoslancům za Českou republiku na X pogratuloval a dodal: „Pevně doufám, že aspoň většina z nich – protože některé z toho ani nepodezírám – bude v následujících pěti letech v Bruselu tvrdě hájit zájmy naší země.“
Daniela Kovářová, nezávislá senátorka, napsala na svém X účtu, že veřejnost v členských zemích EU se evidentně probouzí. „V Evropském parlamentu zásadně posilují strany, které jsou kritické k demokratickému deficitu institucí EU, k bruselské unifikaci a centralismu, k masové imigraci, ke Green Dealu a bezhlavému progresivismu,“ uvedla politička a dodala, že ji to těší.
Naopak z výsledků eurovoleb na domácí půdě vyjádřila částečně zklamání. „Vítězem se stal subjekt, jehož odpor k dosavadním negativním tendencím evropské integrace je poněkud vlažný, a druhý subjekt v pořadí paradoxně zahrnuje jak kritiky, tak i zastánce bruselských byrokratů.“
Bývalý předseda vlády Mirek Topolánek výsledky okomentoval stroze: „A teď, prosím, upřete pozornost na to, jak Dostálová přijede do Bruselu a zruší ten grýndýl, jak vám to s Andrejem slíbili, ju?“
Ivan Pilip, bývalý ministr a současný majitel nakladatelství na X napsal: „Fatalistický přístup k migraci, nezvládnutá energetická transformace, boj za klima podceňující ekonomické a sociální dopady, nadměrné regulace, tlak na progresivistické společenské změny… EU se bohužel dopouští řady chyb a voliči hlasovali i o tom, nejen o vztahu k vládě.“
Ekonom a komentátor Lukáš Kovanda uvedl k volbám do Evropského parlamentu následující: „České eurovolby mají dva zásadní poražené: progresivismus a euro. Jednoznačně pro přijetí eura je pouze 5 z 21 zvolených europoslanců, tedy necelých 24 %.“