Redakce Epoch Times

10. 6. 2024

Šéf ANO Babiš označil výsledek eurovoleb za velké zadostiučinění

Lídr opozičního hnutí ANO Andrej Babiš označil výsledek voleb za velké zadostiučinění. Novinářům řekl, že zástupci hnutí v pondělí poletí do Bruselu. Jednat chtějí o členství ve výborech či frakci. Hnutí mělo dosud šest z celkem 21 mandátů, nyní jich bude mít sedm.

„Zítra jdeme do práce, takže nebudeme vlastně oslavovat. Máme všichni radost. Je to velké zadostiučinění. Makali jsme naplno,“ řekl krátce po oznámení výsledků Babiš. Zatím neví, v jaké frakci by mělo jeho hnutí v europarlamentu být. Podle něj bude záležet na situaci a rozložení sil, jednání začnou v úterý. „Viděl jsem na Slovensku, že Progresivní Slovensko získalo také velký mandát – šest křesel. Otázka je, jestli jediní my dva jsme tam posílili, nebo jak dopadli ti ostatní. Uvidíme. Rozhovory začnou hned v úterý,“ uvedl šéf hnutí.

Podle Babiše nebyla jeho účast v kampani ztracený čas. Uvedl, že politici vládní koalice Spolu mluvili na svých předvolebních akcích o tom, že se na jeho hnutí dotahují. „Tak mají minus dva mandáty,“ podotkl. Dodal, že očekával, že komunistka Kateřina Konečná a její Stačilo! bude mít lepší výsledek než Přísaha a Motoristé s lídrem Filipem Turkem. Obě uskupení mají po dvou mandátech.

Lídryně kandidátky ANO Klára Dostálová uvedla, že zástupci hnutí odletí do Bruselu hned v pondělí. Vyjednávat chtějí o členství ve výborech i o frakci. „Určitě bychom chtěli obsadit ty výbory, kde se bude jednat o strategických věcech,“ řekla Dostálová. Zmínila jednání o Green Dealu, migračním paktu, ochraně spotřebitele či dojednávání evropských dotací na další období.

Dostálová zatím neví, kdo by ji měl nahradit v místopředsednickém křesle ve Sněmovně. „O tom jsme zatím ještě vůbec nemluvili,“ řekla Dostálová.

Nově zvolená europoslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová, která zasedá v české Sněmovně, poskytla první rozhovory se slzami v očích. Podle ní je hodně oblastí, kterým by se chtěla na evropské půdě věnovat. Zmínila regionální politiku, ale také bezpečnost. „Já si tam svoje místo určitě najdu,“ řekla plačící Pokorná Jermanová.

Fiala: Šest mandátů Spolu nepřineslo ani zklamání ani nadšení, ale motivaci

Koalice Spolu dosáhla podle premiéra Petra Fialy (ODS) v eurovolbách se ziskem šesti mandátů slušného výsledku, strany koalice se budou podle něj snažit, aby další volby vyhrály. Volby tak pro Spolu znamenají hlavně motivaci. Lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL pogratulovali hnutí ANO, které v hlasování zvítězilo. Premiér v první reakci zmínil velkou volební účast, která podle něj ukázala, že evropským volbám přikládají Češi větší význam než dříve, což je dobře. Koalice bude mít šest europoslanců, o dva méně než dosud.

Počet dosavadních dvou poslanců si udržela TOP 09, o jeden přišla ODS, bude tak mít tři, o jedno křeslo přišli lidovci, zbude jim tak jedno. S tím není spokojen předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Za těžké označil na tiskové konferenci naplňování podmínek, které si na jaře stanovil pro setrvání v čele KDU-ČSL. Uvedl tehdy tři, jednu z nich, udržení dosavadní pozice v Evropském parlamentu, nenaplnil.

„Dosáhli jsme slušného výsledku. Nejsme ani nadšeni, ani zklamáni. Šest mandátů bylo minimální hranicí pro úspěch v těchto volbách,“ řekl Fiala. Volby podle něj poskytly stranám koalice zpětnou vazbu, kterou se budou snažit využít pro další volby.

„Snili jsme o prvním místě, ale bereme s pokorou i to druhé,“ uvedl lídr kandidátky Alexandr Vondra (ODS), který obhájil mandát. Stejně jako další poděkoval na tiskové konferenci voličům i pomocníkům v předvolební kampani.

Do společného štábu všech tří stran v centru Prahy přišly slavit stovky příznivců jednotlivých uskupení koalice. Projekt Spolu podle premiéra nepochybně bude pokračovat dál. „Tyto volby nejsou neúspěchem, v souboji s populismem a radikálními stranami právě takový projekt má smysl,“uvedl Fiala. Na hlubší analýzy podle něj zatím nebyl čas. „Pokud jde o vládní koalici – na její práci, soudržnosti a významu pro ČR se nic nemění, provedli jsme tuto zemi velmi těžkým obdobím, které skončilo na začátku tohoto roku,“ uzavřel.

Turek je spokojený se dvěma mandáty, voliče podle něj neznechutila kampaň

Lídr kandidátky Přísahy a Motoristů Filip Turek je spokojený se ziskem dvou mandátů v evropských volbách. Výsledek odpovídá jeho očekávání, řekl novinářům. Voliči se podle něj nenechali znechutit kampaní konkurence, kterou Turek označil za dehonestační. V Evropském parlamentu by považoval za nejlogičtější zapojit se do frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), čeká ale ještě budoucí jednání. V ECR nyní působí ODS.

Turek řekl, že tajně doufal až ve tři mandáty. Předseda Přísahy Róbert Šlachta řekl, že si v duchu myslel na dva. Oba vyjádřili s výsledkem spokojenost a poděkovali voličům. „Naši voliči se nenechali zastrašit ani znechutit, já jim za to strašně moc děkuju,“ řekl Turek.

Kritizoval politické konkurenty za kampaň vůči sobě. „Ta dehonestační kampaň začala být tak brutální, že jsme nedokázali analyzovat, jestli nám to ještě pomáhá nebo je to pro nás už poškozující,“ řekl. Turek čelil zejména v závěru kampaně kritice za fotografie, na kterých je zachycen se svícnem s nacistickým symbolem či se zdviženou pravicí připomínající nacistické hajlování. „Mám z toho velkou radost, že žijeme mezi přemýšlivými občany, že se nenechají zmanipulovat hloupými dehonestačními kampaněmi,“ řekl.

V nadcházejících dnech Turek očekává jednání o zapojení do frakce v Evropském parlamentu. „Pravděpodobně je pro nás nejlogičtější ECR,“ řekl. Součástí frakce je ODS, polská opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS) nebo strana Bratři Itálie (FdI) premiérky Georgii Meloniové .

Turek chce v Evropském parlamentu usilovat o změnu směřování Evropské unie od zelené politiky. Bude také chtít přehodnotit migrační pakt.

Přečtěte si také

Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk
Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk

Dochází k propojování lidského s umělým. Švýcarský startup vyvinul procesor z uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk. Australští vědci pomocí takových buněk zdokonalují AI.

Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum
Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum

Stále více lidí se aktivně vyhýbá zpravodajství, protože ho považují za depresivní či nudné. K fenoménu v posledních letech mohly přispět pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy.

Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám
Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám

Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.

Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru
Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru

Osmdesát zemí světa dnes společně vyzvalo, aby "územní celistvost" Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese.