Nejméně osm členů filipínského vojenského námořnictva utrpělo zranění při pondělním střetu filipínských plavidel s loděmi čínské pobřežní stráže ve sporném Jihočínském moři. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na filipínskou armádu, podle níž čínská pobřežní stráž do filipínských lodí vrazila úmyslně a ve vysoké rychlosti. Čínská pobřežní stráž v pondělí oznámila, že filipínská plavidla opakovaně upozorňovala, aby se nepřibližovala.
Plavidla se srazila nedaleko ostrůvku Second Thomas Shoal během pravidelné zásobovací mise, jíž se účastnily dva filipínské čluny. Ty mířily k posádce výsadkové lodi, kterou u ostrůvku nechala filipínská vláda před několika desítkami let úmyslně na mělčině uváznout. Podle filipínských představitelů se misi pokusilo překazit několik členů čínské pobřežní stráže na motorových lodích, což vyústilo ve srážku. Zranění utrpělo nejméně osm Filipínců, z nichž jeden přišel o palec. Pět raněných z místa odvezla filipínská pobřežní stráž.
Oba filipínské čluny Číňané zabavili i s materiálem, který v nich byl převážen, včetně pušek, sdělili filipínští představitelé médiím. Následně čínská pobřežní stráž čluny podle nich poničila, rozsah škod nicméně představitelé neuvedli.
Second Thomas Shoal je součástí Spratlyho ostrovů, jež si nárokují Filipíny i Čína. Letos se v oblasti opakovaně střetávají filipínská a čínská plavidla.
„Pokračující agresivní a neprofesionální chování (čínské pobřežní stráže) vůči legitimní humanitární misi je nepřijatelné,“ uvedla filipínská armáda.
Čínská pobřežní stráž již v pondělí obvinila filipínské plavidlo, že se k čínské lodi záměrně nebezpečně přiblížilo, což čínskou posádku podle ní přinutilo přijmout opatření.
Čína si nárokuje prakticky celé Jihočínské moře, včetně částí, na které zároveň vznášejí nárok Filipíny, Vietnam, Indonésie, Malajsie a Brunej. Toto moře je bohatým lovištěm ryb, zřejmě skrývá i rozsáhlé zásoby ropy a zemního plynu a vedou tam významné námořní trasy.
Stálý rozhodčí soud v Haagu v roce 2016 rozhodl, že velká část nároků, které Čína vznáší na Jihočínské moře, je neopodstatněná. Peking však rozhodnutí odmítá uznat a dodržovat.