Redakce Epoch Times ČTK

a 29. 6. 2024

Bývalá továrna ve Víru na Žďársku se otevírá turistům. Ode dneška se z jejího areálu mohou dostat na novou stezku k přehradě a na skalní vyhlídku Klubačice. V opravené části stoleté továrny u řeky Svratky se už návštěvníci mohou i občerstvit. V nejbližších týdnech chtějí podnikatelé otevřít ubytování s 36 lůžky a restauraci. Největší atrakcí bude zpřístupnění komína, řekl ČTK David Matuška ze společnosti Údolí Svratky, která projekt obnovy továrny zastřešuje.

Komín vysoký 45 metrů by podle plánu mohli vyznavači adrenalinových sportů začít využívat také už v létě. „Ve 26 metrech vyroste ochoz a taková další vyhlídka pro tu veřejnost, která je schopná se tam dostat lezeckými technikami, které se ve Víru používají na via ferratách,“ uvedl Matuška. Takzvané ferraty, tedy zajištěné cesty, jsou v blízkých skalách. Konstrukce ochozu už jsou připravené k osazení. „Od srpna bychom rádi spustili tu unikátní atrakci, což bude skákání volným pádem z té plošiny,“ dodal.

David Matuška ze společnosti Adrex u mapy turistického areálu Továrna Vír před oficiálním otevřením Vírské stezky v bývalé továrně, kterou společnost Údolí Svratky mění na areál pro turisty, 28. června 2024, Vír, Žďársko. (Profimedia)

V továrně od dubna funguje informační centrum a půjčovna sportovních potřeb. Dneškem podle Matušky továrna znovu otevírá brány, jež byly řadu let zavřené a umožňuje lidem průchod na naučnou stezku. Stezka, která vznikla s přispěním participativního rozpočtu obce Vír, začíná v areálu továrny na parkovišti pro desítky aut.

V bývalé továrně Rotter skončila strojní a textilní výroba v roce 2013. Nynější majitelé převzali zchátralý areál s rozlohou 25 000 metrů čtverečních před dvěma lety. „Je to o tom přetvářet dříve průmyslový areál na takový středobod turistického ruchu,“ uvedl Matuška k prováděné proměně. Uvedl, že opravy začaly v částech, kde byl původně mlýn a které byly nejvíc zanedbané. U brány tam také zasadili lípu na památku zakladatele továrny Josefa Rottera, jehož kvůli židovskému původu za druhé světové války zavraždili nacisté.

Studenou vodu, která vytéká do řeky z přehrady, využívají podnikatelé k chlazení sudů s pivem u nového letního baru. Elektřinu jim zajišťuje vodní elektrárna, jež funguje od první republiky na náhonu procházejícím areálem. V bývalé továrně se mimo jiné počítá také s výrobou marmelád, paštik a jiných regionálních výrobků, což podle Matušky umožní zaměstnat lidi mimo turistickou sezonu. Vzniknout by tam měla například i hydroponická farma s pěstováním zeleniny pro tamní gastronomické provozy. Podrobnosti jsou na webu. 

Někdejší mlýn ve Víru se změnil na textilní továrnu v roce 1913. Pod německou správou byl areál přestavěný, v roce 1948 byla vírská textilka znárodněná. Po roce 1989 se kromě textilní výroby zabývala i strojírenskou produkcí pro brněnský Zetor.

Související témata

Přečtěte si také

Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“
Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“

Na půdě Senátu se dnes projednával návrh zákona upravující korespondenční volbu v zahraničí. Byť senátoři možnost podporují, poukázali na možnost „rozmyslet si“ volbu a další nedostatky.

Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel
Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel

Evropská komise hodlá rozšířit sledování emisí z letecké dopravy o zplodiny jako saze, oxidy síry či dusíku. Mezinárodní asociace leteckých dopravců lobbuje za výjimku u dlouhých letů. Nízkonákladovky proti tomu protestují.

Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou
Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou

Za volbu mezi chaosem a svobodou označila americká viceprezidentka Kamala Harrisová souboj o Bílý dům mezi ní a kandidátem republikánů Donaldem Trumpem.

Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku
Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj spadají.

Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala
Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala kvůli atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným.