ČTK

29. 6. 2024

Kvantová mechanika a konkrétně kvantový počítač má velký potenciál řešit složité problémy a zároveň využít menší množství elektrické energie než současné velké počítače, řekl ČTK francouzský fyzik Alain Aspect, který v roce 2022 získal Nobelovu cenu. Je známý především svými experimenty kvantového provázání mezi fotony. Podle něj ale trvá řadu let, než se vědecké teorie aplikují do praxe. Avšak předpokládá, že v blízké budoucnosti by se lidstvo mohlo dočkat kvantových počítačů.

Aspect pracoval na jevu, který před ním popsali jiní fyzici, například Albert Einstein. Tehdy byl ale fenomén popsán pouze na základě teorie kvantové fyziky. „Teorie uváděla, že dvě částice, které na sebe vzájemně působí, ale jsou od sebe daleko, jsou stále v určitém kontaktu. Dokázal jsem jeho teorii prokázat experimentem,“ uvedl fyzik. Takovému jevu se říká kvantová provázanost, tedy že částice nejsou individuální objekt. „Protože se mi to podařilo prokázat, upoutal jsem pozornost dalších fyziků a někteří z nich na základě této vlastnosti vynalezli některé kvantové technologie,“ dodal.

Na provázaných částicích je založena technologie kvantového počítače. Jde o systém s kvantovými bity, což je ekvivalent běžných bitů z informatiky. „Do kvantových bitů můžete vložit mnohem více informací než do klasického systému. Právě teď existuje mnoho laboratoří a začínajících firem po celém světě, nebo dokonce větších jako IBM, které se snaží takové počítače vyvinout,“ přiblížil Aspect. Podle něj je lidstvo nyní ve fázi, kdy za pár let by takovou technologii mohlo mít, nicméně musí nejdříve vyřešit několik technických problémů.

„Jsem nadšený zejména z kvantových počítačů, které nám pomohou řešit problémy, které nemůžeme řešit s běžnými počítači. Například nyní potřebujeme obnovitelné zdroje energie a elektřiny. Věřím, že právě s kvantovými počítači budeme moci řešit záležitosti, které sice nyní dokážeme vyřešit s již existujícími největšími klasickými počítači, ale kvantová technologie k tomu spotřebuje mnohem méně energie,“ řekl fyzik. Prakticky to potvrzené zatím není, avšak podle Aspecta už existují velice dobré teoretické důvody, proč si myslet, že by tomu tak mohlo být.

Mezi příklady kvantových technologií Aspect zmínil kvantovou kryptografii. Využívá speciální vlastnosti maličkých světelných částic, například fotonů, k tomu, aby si dva lidé mohli bezpečně vyměňovat informace. Pokud by se někdo pokusil jejich komunikaci odposlouchávat, dvojice to pozná a může komunikaci zastavit nebo změnit. Tím je zajištěno, že jejich zprávy zůstanou tajné.

„Jsem již fyzik v důchodu, ale byl bych velice rád, pokud bych se dožil toho, že mé experimenty a dekády práce by se aplikovaly do praxe. Pokud se podíváte na historii vědy a techniky, zjistíte, že mezi základními vědeckými studiemi a aplikacemi vždy uplyne několik desetiletí. Doufám, že se dočkám kvantového počítače,“ řekl Aspect.

Související články

Přečtěte si také

Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“
Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“

Na půdě Senátu se dnes projednával návrh zákona upravující korespondenční volbu v zahraničí. Byť senátoři možnost podporují, poukázali na možnost „rozmyslet si“ volbu a další nedostatky.

Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel
Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel

Evropská komise hodlá rozšířit sledování emisí z letecké dopravy o zplodiny jako saze, oxidy síry či dusíku. Mezinárodní asociace leteckých dopravců lobbuje za výjimku u dlouhých letů. Nízkonákladovky proti tomu protestují.

Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou
Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou

Za volbu mezi chaosem a svobodou označila americká viceprezidentka Kamala Harrisová souboj o Bílý dům mezi ní a kandidátem republikánů Donaldem Trumpem.

Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku
Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj spadají.

Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala
Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala kvůli atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným.