ČTK

2. 7. 2024

Čeští europoslanci Jan Farský a Danuše Nerudová (STAN) zůstávají v Evropském parlamentu nadále v nejsilnější frakci Evropské lidové strany (EPP). Farský to dnes potvrdil ČTK v rozhovoru, který poskytl na cestě do Portugalska, kde se ode dneška do pátku koná setkání europoslanců lidovecké frakce. Další dva čeští europoslanci Kateřina Konečná (KSČM) a Ondřej Dostál z koalice Stačilo! naopak o tom, k jaké frakci se připojí, stále vyjednávají. Podle Dostála mohou zůstat i nezařazení, rozhodnutí by mělo padnout příští týden.

Podle informací ČTK mají lidovečtí europoslanci v Portugalsku v plánu vést debatu o strategii na příštích pět let. Setkání se zúčastní i kandidátka na šéfku Evropské komise Ursula von der Leyenová a kandidátka na předsedkyni Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. S první z nich budou europoslanci řešit program unijní exekutivy na další roky, s druhou pak fungování nového Evropského parlamentu. Na setkání by měli dorazit i někteří premiéři, kteří patří k lidovecké frakci, například z Řecka Kyriakos Mitsotakis, z Polska Donald Tusk a z Finska Petteri Orpo.

Celkem je ve frakci EPP pět českých europoslanců. Spolu s Nerudovou a Farským nově i Ondřej Kolář (TOP 09). Opětovně zvolení pak byli Luděk Niedermayer (TOP 09) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Česká europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) byla v předchozím volebním období členkou frakce Levice v Evropském parlamentu (GUE/NGL). Do letošních voleb vedla koalici Stačilo!, která získala dva mandáty. „Rozhodli jsme se s Kateřinou Konečnou, že rozdělení do více frakcí by bylo zcela nežádoucí, a proto v té frakci, ve které skončí Kateřina, skončím i já,“ řekl dnes ČTK nováček v EP Dostál. „Pokud to bude tak, že podmínky frakcí, ale zejména celková jejich ideologie, tedy vztah ke Green Dealu, k migraci, k válce, pro nás nebudou přijatelné, tak můžeme být i oba nezařazenými poslanci,“ dodal.

Původně byl neformální konečný termín pro vznik frakcí stanoven na 4. července, podle Dostála byl ale tento termín bude na žádost italské premiérky Giorgii Meloniové posunut na pondělí 8. července. „V tento moment podle toho, co říkají zkušenější europoslanci, jsou jednání o frakcích nejdivočejší, jaké pamatují,“ uvedl Dostál.

Související témata

Přečtěte si také

Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“
Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“

Na půdě Senátu se dnes projednával návrh zákona upravující korespondenční volbu v zahraničí. Byť senátoři možnost podporují, poukázali na možnost „rozmyslet si“ volbu a další nedostatky.

Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel
Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel

Evropská komise hodlá rozšířit sledování emisí z letecké dopravy o zplodiny jako saze, oxidy síry či dusíku. Mezinárodní asociace leteckých dopravců lobbuje za výjimku u dlouhých letů. Nízkonákladovky proti tomu protestují.

Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou
Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou

Za volbu mezi chaosem a svobodou označila americká viceprezidentka Kamala Harrisová souboj o Bílý dům mezi ní a kandidátem republikánů Donaldem Trumpem.

Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku
Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj spadají.

Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala
Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala kvůli atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným.