Tim Sumpf

10. 7. 2024

Více než polovina malajsijských korálových útesů je postižena masivním blednutím korálů. Protože korály poškozují mimo jiné i opalovací krémy, vyzývají odpovědné orgány k omezení přístupu turistů.

Malajsie bije na poplach kvůli masivnímu blednutí korálů: tímto jevem je postižena více než polovina útesů této země jihovýchodní Asie, oznámilo v neděli 23. června ministerstvo rybolovu v Kuala Lumpuru.

Bělení korálů bylo po několik měsíců pozorováno i v jiných oblastech světa, včetně Velkého bariérového útesu v Austrálii a Thajsku. Příčinou jsou vysoké teploty oceánů. Pokud je voda příliš teplá, korály ztrácejí barevné řasy, které v nich žijí a které potřebují k přežití. V důsledku toho koráli – dříve či později – ztratí svou barvu, proto se používá termín bělení korálů.

„Teplovodní koráli“ dokazují svou přizpůsobivost

Teploty jako ve vaně však nejsou pro korály v žádném případě nebezpečné samy o sobě. Samozřejmě, stejně jako pro všechny živé tvory, existuje něco jako příliš horká voda, ale současná teplota vody 31 stupňů na malajském pobřeží této úrovně nedosahuje. Nizozemští a indonéští vědci nedávno objevili ve slaných jezerech v Raja Ampat „velké množství druhů korálů při extrémních teplotách mořské vody“.

Vědci pod vedením mořské bioložky Lisy Beckingové objevili „mimořádné ekosystémy, které nabízejí pohled na odolnost a přizpůsobení korálů“. Tisková zpráva Wageningenské univerzity pokračuje:

„Pozorování 37 druhů kamenných korálů, kterým se daří při vysokých teplotách mořské vody, zpochybňují běžně rozšířené názory na toleranci korálů vůči životnímu prostředí.“

Objev nových druhů je pravděpodobný

Vědci zároveň považují „korály, které budují útesy a jsou schopny přežít v extrémních teplotních podmínkách“, nejen za zdroj poznatků, ale také za genetický zdroj. Je možné, že tyto druhy bude možné využít ke zlepšení odolnosti dalších populací korálů.

Kromě teploty vody, která je o jeden až tři stupně Celsia vyšší než teplota dnešních korálových útesů, jsou koráli v Raja Ampat schopni odolávat také nižším hodnotám pH a přirozenému zákalu, tj. omezené kvalitě vody.

Koráli v mořských jezerech v Raja Ampat: koráli mezi kořeny mangrovů a na nich (a); koráli ve tvaru listů a váz jako prostředí pro motýlovité ryby (b); inkrustující koráli merulinidy s šedou kornatcovitou houbou Lamellodysidea herbacea a zelenou makroskopickou řasou Halimeda sp. (c); sloupovité útesové formace Galaxea (d). Foto: Becking et al. (2024), CC BY 4.0

Přesto je tu jedna nevýhoda: druhová rozmanitost je výrazně nižší než u korálových útesů v čistých pobřežních vodách. Podle Beckingové a jejích kolegů to svědčí o tom, že se takto přizpůsobil pouze omezený počet druhů. Ale ani v takovém případě vody nevymírají. Zatímco růst korálů se s rostoucí teplotou snižuje, jejich místo zaujímají jiné organismy, jako jsou řasy, bakteriální rohože, mlži a červi.

Podle vědců bude v budoucnu nutné systematicky dokumentovat rozmanitost korálů, což pravděpodobně povede k objevení nových druhů. Výsledky studie byly zveřejněny v polovině dubna 2024 ve vědeckých časopisech DiversityPeerJ.

Globální výzva, místní opatření

Pokud se zlepší vodní podmínky a sníží se další stresové faktory, jako je nadměrný rybolov, znečištění a eroze, mohou se koráli na útesech po celém světě zotavit. Beckingová souhlasí: „Musíme řešit globální problémy a jedno z řešení spočívá v lokálním řízení stresových faktorů. Pokud se nám podaří odstranit nebo snížit místní stres, posílíme tím odolnost útesů.“

„Přirovnejte to k lidskému imunitnímu systému. Po nemoci se obvykle rychleji zotavíte, pokud je váš celkový zdravotní stav dobrý. Navzdory velkým výzvám, které přináší změna klimatu, skýtá úsilí o místní ochranu a místní kontrolu znečištění záblesk naděje,“ uvedla mořská bioložka.

Dalším stresovým faktorem jsou turisté – nejen když se potápějí v útesech a potenciálně je poškozují, ale nepřímo jim může škodit i plavání v jejich blízkosti. Důvodem je skutečnost, že složky mnoha opalovacích krémů jsou pro korály prokazatelně škodlivé.

Malajsijské ministerstvo rybolovu v této souvislosti vyzvalo cestovní kanceláře, aby omezily počet turistů, kteří se účastní například potápěčských výletů na útesu. Pokud by se bělení korálů rozšířilo na více než 80 % útesů, muselo by se počítat i s dočasným omezením přístupu za účelem ochrany postižených útesů.

Kromě toho ministerstvo uvedlo, že zřídilo výbor pro ochranu korálů, jehož členy jsou vědci a zástupci spolkových států na ostrově Borneo.

Jakou roli hraje La Niña?

Přibližně jednou za tři až pět let se Tichý oceán mění z fáze La Niña, kdy je teplota vody v rovníkové oblasti relativně chladná, na fázi El Niño, kdy je voda teplejší než průměr, a naopak. Tento cyklus je znám jako „El Niño-Southern Oscillation“, zkráceně ENSO.

El Niño posledních let však v současnosti výrazně slábne. Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) předpokládá, že existuje téměř 90procentní pravděpodobnost, že se do konce letošního roku vyvine studená La Niña.

Na jedné straně lze v důsledku toho očekávat pokles teploty vody u Malajsie, na straně druhé náhlé kolísání teploty vody zvýší zátěž životního prostředí. Malajsijské úřady neuvedly, do jaké míry jsou korály těmito aktuálně se měnícími oceánskými proudy ovlivněny.

(S využitím materiálů afp)

-etg-

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí
Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.