Devětatřicetiletá herečka Scarlett Johanssonová v minulosti namluvila postavu virtuální asistentky s umělou inteligencí ve filmu Her z roku 2013. Když dostala nabídku, aby svůj hlas propůjčila systému ChatGPT 4.0 od generálního ředitele společnosti OpenAI. Odmítla ji s tím, že by to šlo proti jejím „základním hodnotám“.
V nedávném rozhovoru Johanssonová vysvětlila, že jedním z důvodů odmítnutí byla reakci jejích dětí a také pochybnosti a obavy z budoucích důsledků technologie umělé inteligence.
V nedávném rozhovoru herečka Scarlett Johanssonová promluvila o svých důvodech, proč odmítla nabídku stát se hlasem chatbota společnosti OpenAI poté, co ji loni oslovil generální ředitel společnosti.
„Cítila jsem, že nechci být v čele. Prostě jsem cítila, že to odporuje mým základním hodnotám,“ řekla deníku New York Times.
Herečka, která je také matkou dvou malých dětí, uvedla, že v jejím rozhodnutí hrála velkou roli reakce jejích dětí, pokud by s nabídkou práce souhlasila.
„Také jsem cítila, že pro mé děti by to bylo divné. Snažím se na ně brát ohled,“ řekla během rozhovoru.
Vyjádřila také obavy z budoucích důsledků technologie umělé inteligence, které označila za „mlhavé“.
Potenciální nebezpečí vidí například v takzvaných deepfakes, což jsou podvodné fotografie, hlasové moduly nebo videozáznamy, které jsou s pokročilou technologií stále obtížněji rozeznatelné od skutečnosti.
„Je to jako temná červí díra, ze které se nedá vylézt. Jakmile se pokusíte něco zlikvidovat v jedné oblasti, objeví se to někde jinde. Existují další země, které mají odlišnou legislativu a pravidla,“ řekla herečka.
Kontroverze kolem hlasu ChatuGPT
V květnu tohoto roku společnost OpenAI spustila službu ChatGPT, v níž se objevil hlas jménem „Sky“.
Hlas Sky se však až nápadně podobal hlasu Johanssonové, na což upozornila řada uživatelů služby. Navíc ještě téhož dne zveřejnil výkonný ředitel OpenAI Sam Altman na platformě X, který zněl „Ona“, tedy „Her“, což je považováno za narážku na zmiňovaný snímek Her z roku 2013.
Johanssonová v reakci vydala prohlášení, v němž označila Altmanovo jednání za plagiátorství.
„Pan Altman dokonce naznačil, že podobnost byla záměrná, když na Twitteru napsal jediné slovo ,ona‘, což je odkaz na film, v němž jsem namluvila chatovací systém Samantha, který naváže intimní vztah s člověkem,“ uvedla Johanssonová.
Dodala, že její hněv byl ještě umocněn tím, že byla nechtěně vtažena do scénáře, jehož účasti se po obdržení tuny zpráv od veřejnosti vyhýbala.
Prohlášení Johanssonové obsahovalo také odkaz na dva dopisy, které zaslali její právní zástupci a v nichž společnost žádali, aby vysvětlila, jak OpenAI generovala hlas osobního asistenta.
Televize NTD oslovila společnost OpenAI s žádostí o vyjádření k této záležitosti, ale před zveřejněním neobdržela odpověď.
V prohlášení vydaném pro FOX Business Sam Altman napsal, že hlas použitý pro osobní asistentku není hlasem paní Johanssonové, a omluvil se za nedostatečnou komunikaci v této věci.
NTD požádala o potvrzení prohlášení v e-mailu zaslaném společnosti OpenAI.