Ondřej Horecký

24. 7. 2024

Jaderná elektrárna Temelín dnes získala povolení k prodloužení palivové kampaně. Místo původních 12 měsíců se bude palivo vyměňovat každých 18 měsíců. Díky tomu se zvedne také produkce elektřiny v elektrárně.

Povolení udělil společnosti ČEZ, která Temelín vlastní, Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). „Znamená to méně odstávek, efektivnější provoz, vyšší životnost i vyšší výrobu elektřiny,“ oznámil na svém profilu na X generální ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš. Při každé výměně paliva se blok musí odstavit na zhruba dva měsíce.

Řízení u SÚJB trvalo přibližně tři měsíce, přičemž energetický gigant musel zpracovat tisíce stran bezpečnostních analýz, uvedl pro Epoch Times mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Aby mohla být palivová kampaň prodloužena, dodavatel musel vyvinout příslušné palivo. Temelín přejde na delší palivovou kampaň na konci letošního roku, kdy přestane odebírat jaderné palivo od ruského TVEL a nahradí jej dodávkami od amerického koncernu Westinghouse a francouzské společnosti Framatome.

Prodloužení palivových kampaní přinese nárůst produkce elektřiny. Celkově tak hodlá ČEZ v Temelíně a Dukovanech zvýšit výrobu do roku 2030 o přibližně 2 TWh, píše Beneš.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.