Jaderná elektrárna Temelín dnes získala povolení k prodloužení palivové kampaně. Místo původních 12 měsíců se bude palivo vyměňovat každých 18 měsíců. Díky tomu se zvedne také produkce elektřiny v elektrárně.
Povolení udělil společnosti ČEZ, která Temelín vlastní, Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). „Znamená to méně odstávek, efektivnější provoz, vyšší životnost i vyšší výrobu elektřiny,“ oznámil na svém profilu na X generální ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš. Při každé výměně paliva se blok musí odstavit na zhruba dva měsíce.
Řízení u SÚJB trvalo přibližně tři měsíce, přičemž energetický gigant musel zpracovat tisíce stran bezpečnostních analýz, uvedl pro Epoch Times mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Aby mohla být palivová kampaň prodloužena, dodavatel musel vyvinout příslušné palivo. Temelín přejde na delší palivovou kampaň na konci letošního roku, kdy přestane odebírat jaderné palivo od ruského TVEL a nahradí jej dodávkami od amerického koncernu Westinghouse a francouzské společnosti Framatome.
Prodloužení palivových kampaní přinese nárůst produkce elektřiny. Celkově tak hodlá ČEZ v Temelíně a Dukovanech zvýšit výrobu do roku 2030 o přibližně 2 TWh, píše Beneš.