30. 7. 2024

Ocenění toho, co umíte nejlépe, a uznání a podpora silných stránek ostatních vytváří silnější a soudržnější komunitu.

Cítili jste se někdy mizerně, protože je někdo lepší než vy – ve všem?

Nemluvím jen o celém světě, protože to je samozřejmě pravda. Ale i ve skupině přátel nebo ve své komunitě můžete dojít k poznání, že jste ve většině věcí relativně průměrní.

Pro určitý druh soutěživých nebo hypersamostatných lidí to může být deprimující zjištění.

Obyčejný člověk

Na střední škole jsem měl dobré známky a skončil jsem druhý ve třídě. Také jsem měl dobré výsledky v řadě standardizovaných testů. To ve mně brzy vyvolalo opojnou myšlenku, že jsem možná něčím výjimečný.

Všichni víme, že taková pýcha předchází pád. Mým pádem byla krutá realita skutečného světa a poznání, že úspěch závisí na mnoha dalších faktorech, než je pouhá nabiflovanost. Ukázalo se, že v naprosté většině srovnatelných kategorií jsem obyčejný člověk.

Být obyčejný ovšem není tak špatné. Z definice je taková většina z nás a úspěch je sotva tím nejdůležitějším měřítkem života.

Ale co když jste typ člověka, který chce mít co největší pozitivní dopad? Mají obyčejní lidé naději něco změnit?

Ano, mají! Díky překvapivé ekonomické myšlence jménem „komparativní výhoda“ je situace mnohem pozitivnější, než byste si mysleli.

Na prvním místě Franta versus na posledním místě Pepa

Představte si fiktivní superosobu jménem Franta vždy na prvním místě. Franta je ve všem talentovanější než ostatní. Má jen jednu „chybku“ – Franta je stále člověk a je svázán nedostatkem času jako my ostatní. Má jen 24 hodin denně.

Další fiktivní osoba, Pepa z posledního místa, je ve všem nejhorší. Umí dělat různé věci – jen je o dost pomalejší a méně zručný. Pepa má také 24 hodin na každý den.

Intuitivně byste si teď mohli myslet, že v tom nejefektivnějším světě by všechno dělal Franta a Pepa by se měl držet stranou.

Avšak ekonom David Ricardo ve své zásadní knize Zásady politické ekonomie a zdanění, vydané v roce 1817, poprvé vyložil myšlenku komparativních výhod. Zjednodušeně řečeno tvrdí, že i když je jeden člověk (nebo skupina lidí) ve všem horší, všichni bychom na tom byli lépe, kdybychom se soustředili na své nejlepší dovednosti a všechno ostatní bychom si navzájem vyměňovali. Tímto způsobem nikdo netráví příliš mnoho času svými dovednostmi, které jsou druhotné, anebo na třetím či čtvrtém místě. To je v kostce argument pro specializaci.

I když se ekonomický koncept může zdát poněkud suchý, jeho praktické důsledky jsou pro mě velkým povzbuzením.

Znamená to, že každý, bez ohledu na úroveň svých dovedností, může pozitivně změnit svět – a cesta k největšímu vlivu vede přes zaměření se na věci, ve kterých jste nejlepší (i když jsou ostatní lepší).

Protože jsme lidé a motivace je obrovským faktorem dlouhodobých výsledků, je dobré, abychom našli zlatý střed mezi našimi nejlepšími dovednostmi a osobním potěšením. V praxi tedy klidně vyměňte slovo „nejlepší“ za „nejraději“, pokud to, co vás baví, je něco, v čem se můžete postupem času zlepšovat.

Podnikněte kroky

Pokud se vám myšlenka využití tohoto atraktivního bodu zamlouvá, začněte jednat. Ekonomická myšlenka komparativní výhody je neintuitivním důvodem pro optimismus a přijetí postoje „mohu to udělat“. Zde je několik praktických důsledků, které můžete zvážit ve svém životě.

1. Nenechte se odradit, pokud nejste skvělí

Výjimečnost je sice požehnáním, ale je vzácná. Všichni se podílíme na tom, aby naše rodiny, komunity, a dokonce i svět byly lepší, tím, že děláme to, co umíme nejlépe. To uvolňuje ostatním ruce k tomu, aby dělali to, v čem jsou dobří, a každý z nás může přispět tím nejlepším.

2. Pomozte ostatním rozpoznat jejich talenty

Naše společnost klade důraz na identifikaci těch nejlepších z nás, ale co ostatních 95 procent lidí? Důstojnou a chvályhodnou snahou je pomoci ostatním zjistit, v čem jsou nejlepší, a povzbudit je, aby tuto dovednost využili pro blaho ostatních.

3. Zaměřte se na své silné stránky

Nenechte se příliš rozptylovat tím, jak si stojíte v porovnání s ostatními lidmi, ani si nedělejte starosti s věcmi, které pro vás nejsou přirozené. Pravidlo komparativní výhody znamená, že pro vás (a pro všechny ostatní) bude nejlepší, když se zaměříte pouze na své silné stránky. Nejenže je to příjemnější než závist nebo sebepoškozování, ale je to lepší pro všechny!

ete

Související články

Přečtěte si také

Povodňový stupeň je na 244 místech, třetí je na téměř 80 místech v ČR, hladiny řek dál stoupají
Povodňový stupeň je na 244 místech, třetí je na téměř 80 místech v ČR, hladiny řek dál stoupají

Dnes v poledne byl některý z povodňových stupňů na 244 místech Česka. Třetí stupeň, tedy stav ohrožení, byl na téměř 80 místech několika desítek toků.

Navštívil jsem na vlastní pěst 100 zemí. Tady je mých 7 nejlepších tipů pro cestování na vlastní pěst
Navštívil jsem na vlastní pěst 100 zemí. Tady je mých 7 nejlepších tipů pro cestování na vlastní pěst

Díky technologiím je vše jednodušší, ale není nad to být připraven.

Tom Hanks: Klonování hlasu umělou inteligencí trápí celebrity
Tom Hanks: Klonování hlasu umělou inteligencí trápí celebrity

Tom Hanks na Instagramu varoval své fanoušky před reklamami na drogy, které používají jeho hlas prostřednictvím umělé inteligence.

Jaderná fúze: Věčně vzdálený sen, který se blíží realitě
Jaderná fúze: Věčně vzdálený sen, který se blíží realitě

Zatímco investoři vyjadřují ambice, že komerční fúze by se mohla stát realitou do deseti let, mnozí zasvěcení vidí před sebou delší cestu.

Ovoce plné léčivých živin: Čím jsou hrušky tak výjimečné? 
Ovoce plné léčivých živin: Čím jsou hrušky tak výjimečné? 

Chcete-li si užít zdravotních výhod sladkých hrušek, měli byste využít zejména období sklizně, které trvá od konce léta do poloviny podzimu.