2. 8. 2024

Ikonická růžová stužka: Těžko byste hledali někoho, kdo neví, co symbolizuje, a má to svůj důvod. Kromě rakoviny kůže je rakovina prsu nejčastěji diagnostikovanou rakovinou u amerických žen a celosvětově nejčastějším nádorovým onemocněním, které představuje 12,5 procenta ročně diagnostikovaných případů. Jedná se o komplexní onemocnění vycházející z prsní tkáně, které vzniká, když se abnormální buňky v prsu nekontrolovaně množí a rostou.

Ve Spojených státech je druhou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u žen a každoročně představuje jedno ze tří nově diagnostikovaných případů rakoviny u žen. Očekává se, že na toto onemocnění každoročně zemře více než 43 000 amerických žen. V ČR je každý rok s tímto onemocněním nově diagnostikováno přibližně 7 200 žen a asi 1 600 žen na něj zemře.

Anatomie prsu

Prs se skládá ze tří hlavních druhů tkání: žlázové, vývodové a pojivové. Prsy obsahují také lymfatickou tkáň. Způsob rozdělení rakoviny prsu závisí na tom, kde vznikla.

Pochopení rozdílů v těchto tkáních vám pomůže rozpoznat případné abnormality, které mohou zdravotníky upozornit na přítomnost rakoviny prsu.

Prs se skládá z následujících tkání:

  • Žlázová: Tato tkáň tvoří část prsu, která je zodpovědná za produkci a vylučování mléka. Obsahuje struktury produkující mléko zvané laloky, které se skládají z menších lalůčků. Lalůčky jsou spojeny s bradavkami řadou kanálků.
  • Vývodová: Tkáň mlékovodu se skládá z těsné sítě drobných trubiček, tzv. kanálků. Ty odvádějí mléko z lalůčků do bradavky. Vzhledem k vysoké proměnlivosti těchto buněk zde často vzniká rakovina prsu.
  • Pojivová: V prsu jsou pojivové tkáně lepidlem, které drží vše pohromadě. Pojivová tkáň se skládá z tukové a vláknité složky a podporuje žlázovou a vývodovou tkáň.
  • Lymfatická: Lymfatická tkáň funguje jako drenážní systém, který odvádí z prsu odpadní látky a přebytečné tekutiny. Pro diagnózu jsou rozhodující lymfatické uzliny umístěné v podpaží.
Čtyři typy tkáně, ze kterých se skládá prs, jsou lymfatická, pojivová, žlázová a vývodová. (Epoch Times)

Jaké jsou běžné typy rakoviny prsu?

Rakovina prsu má mnoho různých typů, ale čtyři jsou nejčastější. Znalost rozdílů mezi jednotlivými typy může jednotlivcům i zdravotníkům pomoci stanovit diagnózu a nastínit plán léčby.

U mnoha typů rakoviny prsu se uvádí „in situ“, což znamená na původním místě. Níže jsou uvedeny některé z nejčastějších typů rakoviny prsu:

  • Lobulární karcinom in situ (LCIS): Tento typ není ve skutečnosti rakovinný. Poukazuje na přítomnost neinvazivních abnormálních buněk, které vznikly v lobulární tkáni v lalůčcích prsní žlázy. LCIS obvykle netvoří masu buněk ani nezasahuje do okolních tkání. Výskyt LCIS je považován za rizikový faktor pro vznik rakoviny prsu v budoucnosti.
  • Invazivní lobulární karcinom (ILC): ILC je druhým nejčastějším typem karcinomu prsu, který začíná v lalůčcích a může se šířit do okolních tkání. ILC obvykle roste lineárně, a proto nemusí nutně tvořit bulku, což znesnadňuje jeho odhalení.
  • Duktální karcinom in situ (DCIS): DCIS je nejčastější formou neinvazivního karcinomu prsu, který je omezen na mlékovody. Pokud se neléčí, může přejít v invazivní duktální karcinom.
  • Invazivní duktální karcinom (IDC): IDC je nejčastějším karcinomem prsu u žen i mužů. Začíná v mlékovodech a poté se šíří do okolních tkání prsu. Existuje vysoké riziko, že se tento typ rakoviny rozšíří do dalších oblastí těla.

Mezi méně známé nebo vzácné typy rakoviny prsu patří např:

  • Pagetova choroba prsu: Tato vzácná forma rakoviny prsu začíná v bradavce a obvykle postupuje do prsního dvorce. Nejčastěji vzniká na podkladě duktálního karcinomu.
  • Medulární a mucinózní karcinom: Oba tyto vzácné karcinomy obvykle tvoří hmatné bulky a mají příznivou prognózu. Ačkoli mucinózní karcinom může vzniknout kdekoli, nejčastěji se objevuje v prsu a nazývá se koloidní karcinom.
  • Zánětlivý karcinom prsu: Tento vzácný typ se snadno zaměňuje za infekci prsu, vzniká rychle a způsobuje, že prs je červený, citlivý a oteklý.

Přečtěte si také:


Jaké jsou příznaky a časné známky rakoviny prsu?

Včasné odhalení rakoviny prsu výrazně zlepšuje výsledky léčby. Proto je tak důležité vědět a pochopit, na co se zaměřit, pokud jde o časné příznaky a symptomy tohoto onemocnění.

Mezi tyto první příznaky patří:

  • Změna velikosti, tvaru nebo vzhledu prsu.
  • Zarudnutí kůže prsu.
  • Důlky nebo prohlubně v prsní tkáni, zejména v okolí bradavky.
  • Bulka v prsu, podpaží nebo v oblasti klíční kosti.
  • Obrácená bradavka na místě, na němž dříve nebyla.
  • Změny barvy a konzistence tkáně kolem dvorce nebo bradavky.
  • Abnormální výtok z bradavky.
  • Bolest bradavky nebo prsu.
  • Zduření lymfatických uzlin v podpaží nebo v okolí klíční kosti.

Jakékoli změny v jednom nebo obou prsech jsou důvodem k návštěvě lékaře.

Co způsobuje rakovinu prsu?

Ačkoli vědci stále ještě mají co vysvětlovat, pokud jde o přesné mechanismy vzniku rakoviny prsu, předpokládá se, že hlavní příčinou je složité spojení mezi genetikou a životním prostředím. Pouze asi jeden z deseti případů rakoviny prsu je spojen se známými dědičnými geny, ale mnoho genů, které by také mohly přispívat k tomuto onemocnění, ještě nebylo objeveno.

Jaké jsou mechanismy vzniku rakoviny prsu?

Lidské tělo se skládá z bilionů buněk. Tyto buňky spolu harmonicky spolupracují, aby udržovaly tělo v homeostáze neboli vnitřní rovnováze. Buňky stárnou, staré přirozeně odumírají a jsou nahrazovány novými. Tento proces se nazývá buněčná regenerace.

Někdy dojde k poškození DNA uvnitř buňky, což způsobí, že se nefunkční buňka začne rychle množit. Bez kontrolních mechanismů, které obvykle vytváří DNA buňky, může vzniknout shluk poškozených buněk nazývaný nádor. Tento proces může vyústit v rakovinu.

Ačkoli není zcela známo ani pochopeno, co tyto mutace v DNA buňky podněcuje, vědci identifikovali několik důležitých faktorů, které významně přispívají ke vzniku rakoviny prsu.

Rakovina prsu vzniká během následujícího procesu:

  1. Genetické změny na buněčné úrovni: Tyto mutace mohou být zděděné po rodičích nebo se mohou objevit spontánně.
  1. Rychlé dělení buněk: V dalším kroku dochází k rychlému dělení a růstu poškozených buněk. Změny ve struktuře DNA naruší normální omezení růstu buněk a dělení poškozených buněk se stane nezastavitelným.
  1. Vznik nádoru: V prsní tkáni se začne tvořit a růst nádor složený z poškozených buněk. V případě rakoviny prsu se nejčastěji tyto rychle rostoucí buňky formují jako nádory v tkáni lalůčků nebo vývodů. Nádory prsu lze také klasifikovat jako invazivní nebo neinvazivní podle toho, zda se rozšířily do okolních tkání.
  1. Invaze do okolních tkání a metastázy: Invazivní karcinom prsu vzniká, když nádorové buňky prorazí stěny lalůčků nebo vývodů a proniknou do okolních tkání. Pokud se invazivní rakovina prsu neléčí, má potenciál rozšířit se do jiných částí těla prostřednictvím lymfatického systému nebo krevního řečiště. To se nazývá metastázování.
Genetická mutace podněcuje růst rakovinných buněk, což nakonec vede ke vzniku nádoru. K metastázám dochází, pokud rakovinné buňky prorazí kanálek nebo lalok, ve kterém se nacházejí. (Epoch Times)

Jaká jsou stadia rakoviny prsu?

Rakovina prsu se vyvíjí ve fázích. Znalost těchto stadií je důležitá pro sestavení léčebného plánu s poskytovateli zdravotní péče. Jakmile je rakovina prsu diagnostikována, je dalším krokem zjištění, jak moc se rakovina rozšířila. Tento složitý proces se nazývá staging (stadiování). Mezi faktory používané při stagingu patří velikost nádoru, míra postižení lymfatických uzlin, šíření (metastázy do vzdálených míst), přítomnost hormonálních receptorů v buňkách a vzhled (stupeň) jednotlivých buněk.

Mezi základní stadia rakoviny prsu patří:

  • Stádium 0: Rakovina byla zjištěna v nejranějším stadiu. Zůstala na místě svého vzniku (in situ) a dosud se nerozšířila.
  • Stádium 1: Rakovina se dostala z místa svého vzniku do okolní tkáně nebo dokonce do okolní lymfatické uzliny. Může se začít tvořit nádor, nebo se v něm mohou objevit pouze malé samostatné nádorové buňky. V závislosti na velikosti nádoru a jeho šíření může mít toto stádium podstádia 1A a 1B.
  • Stádium 2: Rakovina se zvětšila, rozšířila nebo obojí. Stávající nádor má velikost dva až pět centimetrů a rakovinné buňky mohou být ve dvou nebo třech přilehlých lymfatických uzlinách. V závislosti na velikosti nádoru a jeho šíření může mít toto stadium také podstádia 2A a 2B.
  • Stádium 3: Toto stádium má tři stupně:
  • Stádium 3A: Nádor je větší než pět cm a rakovinné buňky se rozšířily do jedné až tří podpažních lymfatických uzlin (v podpaží) v blízkosti prsní kosti. Případně se může nastat situace, že nádor není přítomen, ale rakovinné buňky jsou přítomny ve čtyřech až devíti podpažních mízních uzlinách nebo mízních uzlinách v blízkosti prsní kosti.
  • Stádium 3B: Rakovina se rozšířila do hrudní stěny nebo kůže prsu.
  • Stádium 3C: Nádor může mít libovolnou velikost a může se rozšířit do kůže prsu a způsobit vřed nebo otok. Rakovina se může rozšířit i do hrudní stěny. Rakovina může být přítomna také v deseti nebo více podpažních lymfatických uzlinách.
  • Stádium 4: Rakovina se rozšířila mimo prs a pronikla do vzdálených lymfatických uzlin nebo jiných částí těla.

Kdo má vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu?

Na vznik rakoviny prsu má vliv mnoho různých faktorů, mezi které patří např:

  • Pohlaví: Rakovina prsu se vyskytuje převážně u žen.
  • Rodinná anamnéza: Příbuzný prvního nebo druhého stupně s rakovinou prsu výrazně zvyšuje riziko vzniku onemocnění. Mezi příbuzné prvního stupně patří matky, sestry a dcery.
  • Genetika: Podle americké onkologické společnosti American Cancer Society lze přibližně u pěti až deseti procent případů rakoviny prsu vysledovat genetické mutace v genech BRCA1 a BRCA2. Tyto mutace se dědí po otci nebo matce. Přibližně u poloviny až 72 procent žen, které zdědí některou ze škodlivých mutací těchto genů, se do 70. nebo 80. roku života objeví rakovina prsu.
  • Hormonální faktory: Dva hlavní ženské hormony jsou estrogen a progesteron. Oba mohou významně přispívat ke vzniku rakoviny prsu, pokud nejsou v rovnováze. Dominance estrogenu (když se estrogen v těle vyskytuje v příliš vysoké koncentraci) zvyšuje riziko vzniku tohoto onemocnění u žen.
  • Látky poškozující hormonální (endokrinní) systém (EDC): Tyto všudypřítomné chemické látky přispívají ke vzniku rakoviny prsu. K jejich expozici může dojít při kontaktu s kuchyňským nádobím, plasty a každodenními hygienickými výrobky. Endokrinní disruptory blokují estrogenové receptory, čímž zvyšují množství volného estrogenu v těle. Mezi běžné EDC patří dioxiny, plasty, parabeny, pesticidy a ftaláty.
  • Životní styl a faktory životního prostředí: Nedostatek fyzické aktivity, kouření a vysoká míra konzumace alkoholu mohou přispívat ke vzniku rakoviny prsu.
  • Stres: Stres hraje klíčovou roli při vzniku mnoha chorobných procesů, včetně rakoviny prsu. Stres způsobuje, že tělo produkuje vysoké hladiny hormonu zvaného kortizol. Pokud je hladina kortizolu dlouhodobě příliš vysoká, může přispívat k vyššímu riziku vzniku rakoviny prsu.

Přítomnost jednoho nebo více rizikových faktorů nezaručuje vznik rakoviny prsu. Ve skutečnosti mnoho lidí žije celý život s přítomností více rizikových faktorů a nikdy se u nich toto onemocnění nevyvine. Pokračující výzkum je nezbytný pro zlepšení metod včasného odhalení a následné léčby rakoviny prsu.

Může se u mužů vyvinout rakovina prsu?

Ano, muži mohou onemocnět rakovinou prsu. Ačkoli je riziko výrazně nižší než u žen, je přesto důležité, aby se muži o případných změnách v prsní tkáni poradili se svým lékařem.

Příznaky, symptomy a příčiny rakoviny prsu u mužů jsou stejné jako u žen.

Jak se diagnostikuje rakovina prsu?

Několik testů a postupů může zdravotníkům pomoci odhalit abnormality a určit, zda se jedná o rakovinu. Proto je velmi důležité pravidelně hovořit se svým lékařem o zdravotním stavu prsu.

I bez zjevných příznaků rakoviny prsu dodržujte pravidelná vyšetření prsu, zejména po 40. roce věku.

Včasné odhalení rakoviny prsu má zásadní vliv na léčitelnost a výsledky. Následující testy mohou pomoci odhalit rakovinu prsu:

  • Pravidelné samovyšetření: Důležité je naučit se správně provádět samovyšetření prsu. To zahrnuje ruční prohmatání tkání každého prsu při hledání bulky a nepravidelností. I když se jedná o důležitý diagnostický nástroj, neměl by být jediným používaným.
  • Vyšetření prsou poskytovatelem zdravotní péče: Klinické vyšetření prsou by měl pravidelně provádět poskytovatel zdravotní péče. Jeho součástí je ruční prohmatání prsní tkáně s cílem vyhledat bulky, abnormality barvy a výtoku a ztluštění tkání.
  • Termografie prsou: Infračervené snímky prsu s vysokým rozlišením mohou pomoci při screeningu rakoviny. Neexistuje však téměř žádný důkaz o tom, že by fungovala k odhalení rakoviny dostatečně brzy, kdy je nejlépe léčitelná. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) varuje před používáním termografie jako náhrady mamografu.
  • Mamografie: Jedná se o standardní vyšetření zahrnující rentgenový snímek tkáně každého prsu. Mezi další typy mamografie patří např:
  • 2D digitální mamografie: Toto vyšetření, známé také jako velkoplošná digitální mamografie (FFDM), kombinuje rentgenové záření a elektrické signály k zachycení snímků prsu.
  • 3D mamografie: Toto vyšetření využívá rentgenové snímky s nízkou dávkou záření, které jsou speciálně natočeny tak, aby poskytovaly přesné snímky velmi tenkých řezů tkáně, podobně jako snímky z magnetické rezonance. Toto vyšetření je užitečné pro osoby s hustou prsní tkání.
  • Magnetická rezonance prsu: Tento test vytváří podrobnější obraz prsní tkáně pomocí frekvenčních a magnetických vln.
  • Biopsie: Biopsie prsu zahrnuje odstranění malého množství tkáně považované za abnormální. Existuje několik druhů biopsií.
  • Molekulární zobrazení prsou (MBI): Toto vyšetření zahrnuje radioaktivní stopovací látku vstříknutou do paže, která se dostane do tkáně prsu. Kamera pak pořídí snímky stopovací látky.
  • Ultrazvuk: Ultrazvuk se sice obvykle při vyšetření rakoviny prsu nepoužívá, ale může pomoci odhalit změny v prsu a je užitečný zejména u osob s hustou prsní tkání.

Jaké jsou komplikace rakoviny prsu?

Diagnóza rakoviny prsu může vést k několika komplikacím, které mohou ovlivnit fyzickou, psychickou a emocionální pohodu. Komplikace se mohou značně lišit v závislosti na stadiu a typu rakoviny prsu, její lokalizaci a způsobu léčby.

Zde jsou uvedeny některé běžné komplikace spojené s rakovinou prsu a její léčbou:

  • Zvýšená únava: Únava je častým a přetrvávajícím příznakem, který pociťuje mnoho pacientů s rakovinou prsu. Může být způsobena samotnou rakovinou, onkologickou léčbou, hormonální nerovnováhou, stresem a emocionálními změnami.
  • Emoční a psychosociální stres: Diagnóza rakoviny prsu může vyvolat širokou škálu emocí. Tyto emoce se mohou měnit, aniž by si toho člověk všiml, a začít ho zatěžovat v každodenním životě.
  • Lymfedém: Tento stav může mít za následek lokalizovaný otok po odstranění lymfatických tkání, který způsobuje zablokování toku lymfatické tekutiny.
  • Příznaky menopauzy: Tyto příznaky se mohou objevit v důsledku hormonální nerovnováhy. Mohou se také objevit v důsledku léčby, jako je chemoterapie a hormonální terapie.
  • Zdravotní problémy s kostmi: V závislosti na tom, jaká léčba je požadována, může být ovlivněno zdraví kostí. Hormonální terapie používané k léčbě rakoviny prsu mohou mít za následek ztrátu hustoty kostí. To může vést ke křehkým kostem, které se snadněji lámou.
  • Kardiovaskulární problémy: Některé způsoby léčby rakoviny prsu, například ozařování, mohou způsobit poškození okolních tkání, například srdce. Chemoterapeutika mohou mít také kardiotoxické účinky.

Lékaři musí pacientku/pacienta během léčby rakoviny prsu sledovat, zda nedochází ke všem těmto komplikacím.

Jaké jsou možnosti léčby rakoviny prsu?

Léčba rakoviny prsu závisí na několika faktorech. Patří mezi ně umístění, typ a stadium rakoviny. Při sestavování plánu péče se přihlíží také k osobním preferencím.

Léčba rakoviny prsu může zahrnovat:

  • Potlačení nebo blokádu estrogenů, pokud je známo, že nádor má estrogenové receptory.
  • Operace, jako je lumpektomie a mastektomie k odstranění abnormálních buněk a nádorů.
  • Totální mastektomie, při níž se odstraní celý prs a někdy i okolní tkáně, například lymfatické uzliny.
  • Chemoterapie, která používá léky k odhalení a usmrcení rakovinných buněk.
  • Ozařování, které využívá vysokoenergetické rentgenové záření k usmrcení rakovinných buněk.
  • Cílená léčba, která odhalí specifické proteiny přítomné v rakovinných buňkách.

Léčebné plány by měly být vysoce individualizované, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků.

Jak ovlivňuje myšlení rakovinu prsu?

Strategie zvládání diagnózy rakoviny prsu by měly zohledňovat mysl, tělo i duši. S tím, jak se objevuje stále více důkazů potvrzujících hluboké propojení mysli, těla a duše, je stále zřejmější, že myšlení hraje obrovskou roli v léčbě a kvalitě života pacientky/pacienta po diagnóze rakoviny prsu.

Výzkumy naznačují, že odolné a pozitivní myšlení hraje roli při zvládání diagnózy a léčby. Pomáhá také při dosahování lepší kvality života (pdf). Pocit, že má člověk stálý systém podpory, je pro rozvoj odolného myšlení klíčový.

Pozitivní myšlení při léčbě rakoviny prsu je spojeno s následujícími faktory:

  • Snížení hlášení bolesti.
  • Snížení výskytu psychických potíží.
  • Snížení hlášení deprese.
  • Celkový pocit větší podpory.
  • Lepší dodržování léčebných režimů.
  • Vyšší tolerance k nežádoucím vedlejším účinkům, které mohou být spojeny s různými způsoby léčby.
  • Hlášení o vyšší kvalitě života.

Jaké jsou přírodní přístupy k rakovině prsu?

Mnoho lidí s rakovinou prsu je otevřeno vyzkoušet alternativní prostředky nad rámec typické léčby doporučené jejich lékaři. Tyto prostředky a způsoby léčby získávají stále větší rozšíření a popularitu s tím, jak se pacienti více vzdělávají ve všech oblastech svého zdraví.

Tyto přírodní léčebné postupy lze také používat společně se západními lékařskými postupy a dokonce pomáhají zmírnit některé jejich vedlejší účinky.

Doplňkové terapie

  • Praktikování meditace: Tato technika a další techniky propojení mysli a těla, jako je například jóga, mohou pomoci podpořit relaxaci, zlepšit náladu a snížit stres. Tyto techniky zlepšují celkovou kvalitu života a zvyšují odolnost během léčby rakoviny prsu.

Doplňky vitamínů a minerálů mohou pomoci udržet rovnováhu a správné fungování organismu.

  • Pravidelná fyzická aktivita: Cvičení zlepšuje kardiovaskulární funkce a pomáhá zlepšit emocionální a fyzickou pohodu.
  • Aromaterapie: Jedná se o skvělý způsob, jak snížit stres a podpořit relaxaci. Může také pomoci snížit vedlejší účinky léčby, jako je nevolnost.
  • Akupunktura: Tato metoda tradiční čínské medicíny (TCM) zlepšuje zdraví odstraněním energetických blokád a stagnace. Podporuje také vnitřní rovnováhu a lepší myšlení.
  • Kognitivně-behaviorální terapie (KBT): Tato psychoterapie může prospět kvalitě života pacientek s rakovinou prsu.

Bylinná medicína

Existuje mnoho konvenčních způsobů léčby rakoviny prsu, například operace, chemoterapie a ozařování. Přírodní léčba, jako je bylinná medicína, může také pomoci zlepšit příznaky, působit proti nežádoucím vedlejším účinkům léčby a pomoci zlepšit prognózu a vyhlídky.

Bylinné léky jsou od pradávna součástí našeho přístupu k léčbě a prevenci nemocí. Mezi bylinné prostředky, které podporují léčbu a uzdravení rakoviny prsu, patří např:

  • Česnek: Tato bylina obsahuje účinnou sirnou sloučeninu, která stimuluje makrofágy a lymfocyty, jež zasahují do metabolismu nádorových buněk.
  • Zelený čaj: Zelený čaj obsahuje účinné polyfenoly, které brzdí růst nádorů.
  • Kurkuma: Tato bylina obsahuje silné protizánětlivé sloučeniny.
  • Třapatkovka (Echinacea): Echinacea obsahuje flavonoidy stimulující imunitní systém.
  • Ženšen: Tato rostlina pomáhá blokovat růst a šíření nádorů.
  • Černý kohoš: Černý kohoš může zmírnit příznaky chemoterapie a ozařování. O užívání tohoto doplňku se nejprve poraďte se svým onkologem, protože jeho výsledky jsou rozporuplné.
  • Lněné semínko: Lněné semínko obsahuje sloučeniny, které prokazatelně snižují nádorovou zátěž. Před podáváním lněného semínka se poraďte se svým onkologem.

Vždy se doporučuje úzce spolupracovat s poskytovateli zdravotní péče na zavedení nejlepšího plánu péče pro vaše potřeby. Tyto přípravky samy o sobě nepředstavují kompletní léčbu rakoviny prsu; jsou spíše doplňkem, který pomáhá v procesu hojení a zotavení.

Jak mohu rakovině prsu předcházet?

Přestože přesný spouštěcí faktor, který umožňuje vznik rakovinných buněk, není znám, lze učinit mnoho věcí, které riziko vzniku rakoviny prsu kompenzují.

Prevence tohoto onemocnění začíná osvojením si návyků zdravého životního stylu. Zásadní je také chodit na pravidelné preventivní prohlídky na rakovinu prsu, které jsou součástí každoroční komplexní zdravotní prohlídky.

Existuje několik způsobů, jak snížit riziko vzniku rakoviny prsu, včetně:

  • Stravování, které se skládá z celých a čerstvých potravin s důrazem na rostlinné potraviny, jako je čerstvé ovoce a zelená listová zelenina, celozrnné potraviny a zdravé tuky.
  • Omezení konzumace zpracovaného cukru, alkoholu a nasycených tuků.
  • Pravidelné cvičení, které zahrnuje rovnoměrné posilování a kardiovaskulární cvičení.
  • Pravidelné absolvování screeningových vyšetření na rakovinu prsu.
  • Udržování zdravé hmotnosti.
  • Konzultace s celostním lékařem, například naturopatem, kromě západního lékaře. To vám může poskytnout komplexní přístup ke strategiím prevence rakoviny prsu.
  • Vyhýbání se chemickým látkám narušujícím endokrinní systém, které se nacházejí v plastových obalech, změkčovadlech, bisfenolu A (BPA), pesticidech a polychlorovaných bifenylech (PCB).

Lékařská recenze: Beverly Timerding, MD.

Na článku se podílel Michal Cabejšek.

ete

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram