Malá bulharská strana Je takový národ (ITN) dnes prezidentu Rumenovi Radevovi vrátila mandát k sestavení vlády, protože se jí nepodařilo vytvořit stabilní koalici. Informuje o tom agentura Reuters, podle které tak Bulharsko čekají sedmé parlamentní volby během tří let.
ITN v červnových volbách skončila na třetím místě, obsadila 16 křesel ve 240členném parlamentu. Mandát k utvoření vlády dostala 29. července poté, co dvě silnější strany, konzervativní Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) a centristické uskupení Pokračujeme ve změně, nedokázaly kabinet sestavit.
Radev musí nyní jmenovat prozatímního premiéra a vyhlásit předčasné parlamentní volby, které se musejí konat do dvou měsíců. „Spirála voleb bez rozhodujících výsledků pokračuje, … což způsobuje nejen naštvání, ale spouští také řadu destruktivních procesů,“ řekl Radev.
Bulharsko, které je nejchudším státem Evropské unie, patří také k jejím členům s nejrozšířenější korupcí. Země se od protikorupčních protestů z let 2020 a 2021, které ukončily vládu GERB, potýká s politickou krizí. Tu způsobuje právě neschopnost stran získat stabilní parlamentní většinu a utvořit vládní koalici.
Reuters píše, že Bulharsko by období se stabilní vládou potřebovalo i pro to, aby se mu podařilo urychlit tok peněz z unijních fondů a mohlo se zcela začlenit do schengenského prostoru.
V červnových volbách získala GERB 68 poslaneckých křesel, PP si zajistilo 39 mandátů. Obě strany spojuje prozápadní orientace, ale rozděluje je pohled na reformy a rivalita mezi jejich lídry.