Drápkaté opičky přitahují pozornost návštěvníků zoologických zahrad, zejména těch dětských. V té jihlavské zoo dokonce pobíhají ve větvích mimo voliéru a lidé jim mohou pohlédnout do drobné tváře přímo, bez omezení mříží.
Jihlavská zoo se může pyšnit největší kolekcí drápkatých opic v České republice. Nejvýraznějšími zástupci toho druhu jsou Tamaríni pinčí (Saguinus oedipus), kteří se vyznačují charakteristickou bílou čupřinou.
Právě těmto opicím bude věnován TITI day tuto sobotu 17. srpna. Od 10 do 16 hodin budou pro děti připraveny různé „pinčí“ aktivity a ve 12 hodin se návštěvníci mohou těšit na komentované setkání s tamaríny.
„Cílem akce je přiblížit veřejnosti důležitost ochrany tohoto kriticky ohroženého druhu,“ sdělila Eliška Kubičková, PR manažer Zoo Jihlava.
Tamaríny pinčí chová také Zoo Brno nebo Ostrava. Délka jejich těla je 21–26 cm, délka ocasu 31,5–44 cm. Rodí 1 až 2 mláďata.
„Tato půvabná opička je charakteristická svou dlouhou bílou srstí na temeni hlavy. Díky ní získala i německý název ,Lisztaffe´ – opička Lisztova. (Slavný rakouský skladatel Ferenc Liszt měl totiž podobnou kštici bílých vlasů.) Když se tamarín cítí ohrožen, naježí tyto chlupy, aby vypadal větší a potenciálního vetřelce zahnal. Jeho potravu tvoří zejména plody a hmyz, ale dokáže ulovit i menší druhy plazů a obojživelníků. Členové rodinné skupiny spolu intenzivně komunikují, vědci u tohoto druhu dokázali rozlišit 38 různých zvuků,“ uvádí stránka brněnské zoo.
Tamaríni pinčí jsou jedním z nejohroženějších druhů jihoamerických primátů, kteří obývají jen malou oblast tropických deštných pralesů v severozápadní Kolumbii. Jsou klasifikováni jako kriticky ohrožený druh. Během jihlavské akce bude také představen projekt FUNDACION PROYECTO TITI, který se dlouhodobě věnuje ochraně těchto vzácných opiček, upozorňuje jihlavská zoo.
„Hlavní hrozbou pro přežití tohoto druhu je ztráta životního prostředí. Druhou největší příčinou úbytku jedinců v přírodě je nelegální odchyt pro obchod s domácími mazlíčky. Na snížení populace se významně podílely také odchyty pro biomedicínské výzkumy v letech 1960–1970, kdy bylo do USA vyvezeno 20 000–30 000 tamarínů pinčích,“ informuje Zoo Brno, proč je mimo jiné potřebná ochrana tohoto druhu.