Česko dokázalo za krátkou dobu zcela přenastavit energetické toky a po letech si opět zajistit energetickou nezávislost. V dnešním projevu k českým velvyslancům v zahraničí v Černínském paláci to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko také zodpovědně přistoupilo k modernizaci a digitalizaci státní správy, i když ne všechno funguje na 100 procent podle plánu, řekl Fiala zřejmě s ohledem na problémy s digitalizací stavebního řízení.
Česko se podle Fialy zbavilo závislosti na ruském zemním plynu, na jaře příštího roku dosáhne téhož i v ropě, a to díky rozšíření Transatlantického ropovodu (TAL). Jaderné elektrárny přecházejí na západní dodavatele paliva. Nové jaderné bloky v Dukovanech pak postaví korejská společnost KHNP. Dalších cílů energetické bezpečnosti lze podle premiéra dosáhnout vyváženým přístupem mezi rozšiřováním obnovitelných zdrojů a zejména jádrem.
Podstatnou součástí české zahraniční politiky je také podpora českých firem. Podle Fialy se daří usnadňovat rozvoj inovací, aby se české podniky neomezovaly na nejméně výhodné segmenty dodavatelských řetězců. Exportní strategie do roku 2033 podle ministerského předsedy reaguje na světovou poptávku a počítá se snižováním energetické náročnosti, modernizací automobilového průmyslu nebo rozvojem perspektivních odvětví, například vodíku, čipů, polovodičů či umělé inteligence.
„Zodpovědně jsme přistoupili k modernizaci a digitalizaci státní správy, i když tady musím říct, že bohužel ne všechno běží ve 100 procentech podle plánu,“ poznamenal také Fiala v narážce na digitalizaci stavebního řízení. V neděli v televizi CNN Prima News ale řekl, že odchod ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) z vlády není řešením problémů.
Potíže spojené se zavedením nového systému od 1. července je podle Fialy potřeba postupně řešit. Fungování vlády situace okolo stavebního řízení neohrozí, dodal. Do konce prázdnin by podle premiéra mělo být jasno, jak bude ministerstvo pro místní rozvoj postupovat dál.