Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) ve včerejším pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že povinnost zavádět emisní povolenku do českého zákona nenavrhuje a že „k žádnému zdražení od příštího roku nedojde“.
„Já jako ministr nenavrhuji do českého zákona povinnost dávat tam emisní povolenku,“ řekl ministr a dodal: „Vůbec se to nedotkne běžných spotřebitelů.“
Z rozhovoru plného slovíčkaření a vyhýbavosti vyšlo najevo, že vláda zavede do zákona povinnost pro dodavatele pohonných hmot vykazovat od 1. ledna 2025 množství paliv v jednotlivých segmentech, resp emisí z nich.
„Všechno ostatní se týká roku 2028 a to implementovat nebudeme do českého zákona,“ dodal v pořadu Hladík. Jinými slovy tím naznačil, že nepopulární krok v podobě uzákonění poplatku za emise, tzv. emisní povolenku ETS 2, bude už muset schválit příští vláda.
Zdražení bude, jen ne za současné vlády
ETS 2 jako jeden z nástrojů Green Dealu Evropské unie má uvalit poplatek za fosilní paliva na všechny jejich distributory, kteří jej přirozeně přenesou na své zákazníky. Netýká se pouze pohonných hmot, ale i topných fosilních paliv jako uhlí nebo plyn.
Celoevropský systém má začít platit od roku 2027, přičemž od ledna 2025 musí distributoři těchto paliv začít evidovat množství emisí. Současné plány Evropské komise hovoří o počáteční ceně povolenky 45 eur za tunu CO2, což by vycházelo na dodatečné 2-3 koruny na litr benzínu či nafty.
Někteří evropští zákonodárci letos přiznali, že loni stanovená cena 45 eur může být v konečném důsledku daleko vyšší. Nejpesimističtější odhady hovoří až o 200 eurech za tunu. Konečná výše nárůstu bude záviset jednak na kurzu koruny k euru, a jednak na ceně povolenek na burze, kde se s nimi obchoduje.
Europoslanec Filip Turek, který se diskuzního duelu s Hladíkem zúčastnil, označil emisní povolenky za „zelený socialismus“. „Vezmete lidem peníze a pak je přerozdělíte někde jinde,“ namítl na adresu ETS 2.
Na výtku Václava Moravce, že vláda jen přesouvá odpovědnost za zdražení na své nástupce, Hladík zareagoval, že vláda pouze vyčkává, jak se bude vyvíjet trh s pohonnými hmotami, a dodal, že ti, kdo budou u moci po příštích volbách v roce 2025, budou mít možnost nárůst cen kompenzovat snížením DPH nebo spotřební daně na tyto komodity.
Shrnutí
Současná vláda do legislativy nezavede povinnost platit emisní povolenky ETS 2, pouze povinnost evidence emisí z fosilních paliv pro jejich dodavatele od 1. ledna 2025. K nárůstu cen benzínu a nafty kvůli povolenkám tedy od příštího roku roku nedojde.
Pravda ovšem také je, že evropské nařízení o zavedení povolenek bude muset implementovat příští vláda a od roku 2027, nejpozději 2028, stoupnou kvůli tomu i ceny pohonných hmot.