Vědci prokázali, že oslazení jogurtu medem může prodloužit přežívání prospěšných mikrobů v tlustém střevě.
Živiny ve dvou nebo více potravinách mohou někdy působit synergicky, což znamená, že jedna nebo více živin v každé z nich může při společné konzumaci vyvolat nebo posílit příznivý účinek. Tento účinek je vyšší než účinek, který vyvolává každá potravina samostatně. V tomto případě lze říci, že 1 + 1 = 3.
Nejnovější důkaz tohoto jevu pochází ze dvou studií, které zkoumaly, jak může kombinace medu a jogurtu, potravinového zdroje probiotických bakterií, ovlivnit střevní mikrobiom. Výsledky naznačují, že jedna polévková lžíce medu přidaná k porci jogurtu pomáhá prospěšným mikrobům přežít ve střevech déle.
„Zajímalo nás kulinářské spojení jogurtu a medu, které je běžné ve středomořské stravě, a jeho vliv na gastrointestinální mikrobiom,“ uvedla v tiskové zprávě Hannah Holscherová, docentka na katedře potravinářství a lidské výživy na Illinoiské univerzitě v Urbana-Champaign.
Zjištění
Výzkum publikovaný v časopise The Journal of Nutrition (TJN) v březnu a srpnu se skládal ze studie na zkumavce a následné klinické studie na lidech.
Vědci v klinické studii uvedli, že dřívější studie naznačily, že probiotika mohou zkrátit dobu střevního průchodu, což může pomoci zmírnit zácpu a další gastrointestinální příznaky. Některé výzkumy také naznačují, že probiotika mohou zlepšovat poznávací schopnosti a náladu, například klinická studie z roku 2013 zjistila, že mohou zlepšovat paměť, a klinická studie z roku 2019 je spojovala s menší depresí a úzkostí.
Studie na zkumavce
Studie ve zkumavce hodnotila vliv čtyř druhů medu na přežívání probiotických bakterií Bifidobacterium animalis v jogurtu během simulovaného trávení. Testované druhy medu zahrnovaly jetelový, pohankový, vojtěškový med a med z pomerančových květů.
Mikrobi byli pěstováni v Petriho miskách obsahujících roztoky napodobující různé složky trávení – sliny, žaludeční kyseliny, střevní žluč a enzymy.
„Enzymy v našich ústech, žaludku a střevech pomáhají při trávení a usnadňují vstřebávání živin, ale také snižují životaschopnost mikrobů,“ dodala Holscherová v tiskové zprávě. „To je skvělé, pokud se jedná o patogeny, ale ne nutně, pokud jde o prospěšné bakterie.“
Výsledky ukázaly, že med neprodlužuje přežívání probiotik v ústech ani v žaludku, ale podporuje jejich přežívání ve střevech. Přínos byl spojen zejména s jetelovým medem.
Klinické hodnocení
V klinické studii konzumovalo 66 zdravých účastníků po dobu dvou týdnů dvě potraviny – jogurt s jetelovým medem a jogurt bez medu. Jednotlivci si zaznamenávali informace o své stolici a poskytovali vzorky stolice. Kromě toho vyplnili dotazníky a podstoupili testy, které hodnotily poznávací schopnosti a náladu.
Stejně jako ve studii se zkumavkami výsledky potvrdily, že jetelový med podporuje přežívání probiotik ve střevech. Naopak účastníci nepocítili žádný ze zdravotních přínosů zahrnujících zlepšení střevních funkcí, poznávání nebo nálady.
V navazující studii konzumovalo 36 účastníků jogurt s medem, jogurt bez medu a jogurt s cukrem. Stejně jako v původní klinické studii, i zde jogurt s medem produkoval nejvíce probiotických střev.
Faktory, které jsou základem prospěšnosti probiotik
Jetelový med má některé jedinečné vlastnosti, díky nimž může být účinnější při podpoře přežití bifidobakterií, uvedla Holscherová v e-mailu pro Epoch Times. „Například množství glukózy bylo nejvyšší v jetelovém medu. Glukóza pravděpodobně sloužila jako zdroj energie pro probiotické bakterie,“ uvedla.
„V jetelovém medu bylo také nižší množství enzymů, které štěpí cukry s delším řetězcem, tzv. oligosacharidy, které mohou bifidobakterie využívat jako zdroj energie.“ To by mělo za následek, že by probiotika měla k dispozici více energie, kterou by mohla využít při svém putování střevním traktem.
Třetím faktorem je, že jetelový med může obsahovat určité antioxidanty, které by mohly pomoci tlumit působení probiotik v drsném prostředí tenkého střeva, dodala Holscherová.
Proč nejsou přidruženy žádné zdravotní přínosy?
Ačkoli med prodloužil přežívání probiotik v tlustém střevě, nepřinesl související zdravotní přínosy, což vyvolává otázku: „Proč?“.
„Probiotika obecně přinášejí největší výhody osobám, které mají zdravotní problémy,“ vysvětlila Holscherová. „Několik probiotických kmenů účinně podporuje zdraví trávicího traktu, například zlepšuje zácpu nebo zkracuje dobu trvání průjmu spojeného s užíváním antibiotik.“
Je možné, že konzumace kombinace jogurtu a medu může posílit zdravotní přínos probiotik obsažených v jogurtu, ale k přesnému určení této skutečnosti je nutný další výzkum, pokračovala.
Opatrnost při použití medu s jogurtem
„Med je přidaný cukr, proto je důležité, abyste ho nekonzumovali příliš mnoho,“ upozornila Holscherová. „Výživová pravidla pro Američany totiž doporučují konzumovat méně než 10 % denních kalorií ve formě přidaných cukrů, což odpovídá 200 kaloriím v dietě o 2 000 kaloriích. Polévková lžíce medu má asi 64 kalorií.“
Upřesnila, že jedna polévková lžíce medu může zapadat do zdravého stravovacího režimu, zejména pokud lidé uvažují o jeho kombinaci s obyčejným jogurtem, který je dobrým zdrojem bílkovin a vápníku.
Jedním z nejzajímavějších zjištění naší práce je, že běžné spojení jogurtu a medu má funkční přínos, uzavřela Holscherová. „Jídla, která jíme, se skládají z potravin v mnoha různých kombinacích a je příjemné vědět, že dvojice, které spolu dobře chutná, spolu také dobře funguje – alespoň z pohledu probiotik.“
Další synergie medu a potravin
Zatímco studie TJN zobrazuje jednu potravinu, která synergicky působí s medem, toto přírodní sladidlo nabízí synergický efekt s celou řadou dalších potravin:
Med s česnekem
Med i česnek obsahují antioxidační a antimikrobiální vlastnosti, které mohou být účinnější při společném použití. Výzkum na krysách naznačil, že kombinované lokální použití medu z rodu Euphorbia (ze středomořských zemí, např. z Maroka) a česneku při léčbě popálenin zlepšuje hojení ran. Synergické působení může zkrátit a zkvalitnit hojení ran.
Čaj s medem
Antioxidanty obsažené v medu a černém čaji působí synergicky i ve směsi. Při jednom experimentu bylo zjištěno, že současné použití tmavých jantarových, jantarových a světlých jantarových odrůd medu z Portugalska s černým čajem s citronovou příchutí zesiluje antioxidační aktivitu čaje. Mezi antioxidanty v čaji patří flavonoidy, fenolické látky a organické kyseliny včetně kyseliny askorbové.
Podle jiného experimentu má med antibakteriální účinek, který může synergicky působit se zeleným čajem. Bylo zjištěno, že vyplachování úst zeleným čajem oslazeným medem účinně snižuje populaci Streptococcus mutans ve slinách, bakterie spojené se zubním kazem.
Med s citronem
Ačkoli účinky medu s citronem zkoumalo jen málo experimentů, jedná se o osvědčený prostředek proti infekcím dýchacích cest, například nachlazení. Směs těchto dvou látek vytváří účinnou kombinaci pro posílení imunity a zklidnění bolestí v krku, uvedla v e-mailu pro Epoch Times odbornice na výživu Lisa Richardsová.
„Med obsahuje antioxidanty a antimikrobiální sloučeniny, jako je peroxid vodíku a flavonoidy, které v kombinaci s vitaminem C obsaženým v citronu posilují imunitní funkce,“ uvedla. „Zklidňující vlastnosti medu díky jeho husté konzistenci a přírodním enzymům pomáhají obalit a uklidnit zanícené tkáně v krku.“
Podporuje také trávení, dodala Richardsová. Kyselost citronu stimuluje trávicí enzymy, zatímco med podporuje růst prospěšných střevních bakterií.
Med s celozrnnými produkty
Podle Richardsové může med zlepšit biologickou dostupnost minerálů, jako je hořčík a vápník, v celozrnných obilovinách. „Jeho kyselé pH a přítomnost organických kyselin, jako je kyselina glukonová, pomáhají tyto minerály chelatovat, takže je tělo snáze vstřebává.“
Přírodní cukry v medu mohou také podporovat uvolňování enzymů, které rozkládají kyselinu fytovou, což je sloučenina v obilovinách, která brání vstřebávání minerálů, uvedla Richardsová.
Med do smoothies
Med zvyšuje vstřebávání antioxidantů z ovoce ve smoothies. „Jeho přírodní cukry mohou pomoci stabilizovat antioxidační sloučeniny během trávení, a tím zlepšit jejich biologickou dostupnost,“ řekla Richardsová. „Med také obsahuje malé množství enzymů a organických kyselin, které mohou napomáhat při rozkladu buněčných stěn ovoce, čímž se uvolňuje více živin.“
Poznamenala, že kombinace antioxidačních vlastností medu a ovoce má za následek synergický efekt, který zvyšuje celkový nutriční profil smoothies.
Med v pečivu
„V pečivu med působí jako přírodní konzervant díky svým antimikrobiálním vlastnostem a nízké aktivitě vody, které brání růstu plísní a bakterií,“ uvedla Richardsová.
Cukry v medu také udržují vlhkost, udržují pečivo měkké a prodlužují jeho trvanlivost, vysvětlila. Kromě toho obsah fruktózy v medu pomáhá zlepšovat strukturu, což vede k jemné drobence a vlhkému výrobku.
Med s ovocem
Richardsová poznamenala, že „med zvyšuje vstřebávání živin, jako je vitamin C a antioxidanty, zejména v bobulovém a citrusovém ovoci“.
Přírodní cukry v medu mohou zlepšit přenos těchto živin přes buněčné membrány, zatímco jeho antioxidanty a enzymy mohou chránit a stabilizovat vitaminy během trávení, dodala. Tato synergie umožňuje tělu lépe využívat prospěšné látky obsažené v ovoci a zesiluje jejich zdravotní účinky.
Závěr: Hodnota synergie potravin
Výzkumný článek publikovaný v časopise Proceedings of the Nutrition Society vysvětluje, že synergie potravin je „více než jen aditivní“, což znamená, že celek je větší než součet částí. Je to proto, že kombinace tisíců složek ve zdravých potravinách působí ve vzájemné souhře.
Účinek konzumace živin ze zdravých potravin se liší od účinku užívání izolovaných živin, zdůraznili autoři. Velké dlouhodobé klinické studie s izolovanými živinami obvykle ukazují, že buď nemají žádný účinek, nebo mají škodlivé účinky. Z tohoto důvodu se domnívají, že zaměření na živiny místo na potraviny je v mnoha ohledech kontraproduktivní.
Studie TJN a další výzkumy ilustrují hodnotu synergie potravin, která vzniká společnou konzumací plnohodnotných potravin. Díky synergickému jevu, který vychází z komplexnosti složení potravin, může zdravý stravovací režim podporovat zdraví lépe než užívání vitaminových tablet.
–ete–