V Praze dnes započalo třídenní fórum středoevropského think tanku GLOBSEC s podtitulem „Zkrotit bouři“. Devatenáctého ročníku akce se účastní řada významných osobností z Evropy a členských zemí NATO. Se svým proslovem jej otevřel český prezident Petr Pavel a v těsném závěsu vystoupila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Hosty uvítal Róbert Vass, prezident GLOBSEC, který avizoval, že Praha bude centrem těchto výročních summitů i v příštích letech (doteď to byla Bratislava). Letošního se účastní 2 000 hostů.
Jako první řečník vystoupil český prezident Petr Pavel a jeho úvodním tématem byl konflikt na Ukrajině. Označil jej za „dlouhý s nejistým výsledkem“, byť tato skutečnost dle něj hraje ve prospěch napadené země i Evropy, za předpokladu, že „se semkneme a poučíme se z posledního 2,5 roku“.
Rusko dle něj stále věří, že není důvod, aby své dosavadní kroky změnilo.
Několikrát zdůraznil, že spojenci musí pokračovat v podpoře Ukrajiny a že Rusko „musí dojít k pochopení, že tato trvající a pošetilá válka již nebude v jeho zájmu“.
Pavel míní, že kromě pokračující materiální pomoci napadené zemi se dá udělat ještě víc ve smyslu sankcí a podlomení ruského obranného průmyslu.
Dále český prezident otevřel problematiku strukturálních ekonomických výzev, jakými jsou nedostatečné zdroje surovin, léků či polovodičů resp. závislost na jejich dodávkách.
„Krátkodobé ekonomické zisky můžou vést k dlouhodobému bolehlavu,“ okomentoval Pavel závislost na „nepředvídatelných partnerech“ z posledních let.
Domnívá se, že na poli technologického vývoje Evropa zaostává nejen za USA, ale i za některými asijskými zeměmi, včetně Indie. Právě tato oblast bude dle něj určovat budoucí směrování naší geopolitické relevance a bezpečnosti.
Proto ocenil založení nového summitu GeoTech, jehož stejnojmenného panelu se posléze zúčastnil spolu s prezidentem Microsoftu a prezidentkami Estonska a Slovinska.
„Je na čase začít bořit překážky pro prohlubování naší spolupráce ve vědě, výzkumu a vývoji, a na nových technologiích jako kvantová výpočetní technika, umělá inteligence, kyberbezpečnost a moderní obranné technologie,“ sdělil Pavel.
Z pohledu mezinárodního dění zdůraznil úlohu NATO ve společné obraně a potřebu obnovit obranné výrobní kapacity, spolu s potřebou být připraveni na sabotáže a kybernetické útoky. Zmínil také potřebu odolnosti vůči dezinformačním kampaním.
Na závěr Pavel řekl, že Rusko je slabší než bylo před zahájením konfliktu na Ukrajině v roce 2022 a upozornil na ambice Číny, která se chce pasovat do pozice světového lídra.