Dvě německé válečné lodě čekají na rozkaz proplout příští měsíc Tchajwanským průlivem, což vyvolává kritiku Pekingu.
„Rozhodnutí ještě nepadlo,“ řekl velitel německého námořnictva kontradmirál Axel Schulz v telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters a dodal, že svou roli bude hrát počasí.
Fregata Baden-Württemberg a doplňovací loď Frankfurt am Main brzy proplují kolem Japonska a poté se zastaví v Jižní Koreji a na Filipínách.
„Vyvěšujeme zde naši vlajku, abychom ukázali, že stojíme na straně našich partnerů a přátel, že jsme oddáni řádu založenému na pravidlech, mírovému řešení územních konfliktů a volným a bezpečným námořním cestám,“ řekl Schulz.
Označil to za „normální průjezd“, ale řekl, že očekává, že „čínské námořnictvo a případně pobřežní stráž nebo námořní milice budou [německé lodě] doprovázet“.
Bylo by to poprvé od roku 2002, kdy by německé námořnictvo proplulo průlivem, úzkou 110mílovou vodní cestou v Jihočínském moři, kterou si čínský komunistický režim nárokuje jako svou vlastní, přestože mezinárodní rozhodnutí z roku 2016 shledalo, že jeho nároky jsou právně neopodstatněné.
„Čína se vždy stavěla proti podkopávání čínské územní svrchovanosti a bezpečnosti pod záminkou svobody plavby,“ uvedla v Pekingu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Maoová.
Většina zemí považuje Tchajwanský průliv za mezinárodní vodní cestu. Téměř polovina všech kontejnerových lodí, včetně 40 % evropského zahraničního obchodu, proplouvá touto úžinou.
V roce 2021 Německo poprvé po 20 letech proplulo válečnou lodí Jihočínským mořem a země se nedávno připojila k Japonsku při leteckých cvičeních v regionu.
Spojené státy nedávno vyslaly přes Tchajwanský průliv vojenská plavidla a Německo se má v regionu účastnit vojenských cvičení se Spojenými státy, Francií, Indonésií, Itálií, Japonskem, Malajsií, Singapurem a Filipínami.
V květnu německý ministr obrany Boris Pistorius novinářům řekl, že tyto dvě válečné lodě byly do Jihočínského moře vyslány kvůli rostoucímu napětí mezi čínským režimem a Tchaj-wanem.
„Dívat se jinam a neprojevovat žádnou účast v Indopacifiku na podporu mezinárodního řádu založeného na pravidlech, to pro Německo nepřipadá v úvahu,“ řekl novinářům před odjezdem plavidel. „Na účasti záleží.“
Komunistická strana Číny v uplynulém roce vystupňovala agresi v regionu a vyslala desítky válečných letadel, ponorek s jaderným pohonem, raketových sil a dalších plavidel, aby provedly vojenská cvičení zaměřená na Tchaj-wan.
Čínští vojenští představitelé uvedli, že tato cvičení testují schopnost armády „převzít moc“ nad ostrovním státem a obsadit jej.
Spojené státy tato cvičení odsoudily.
Na této zprávě se podílela agentura Reuters.
–ete–