Aktualizace v 10:51
Německo znovu začalo s vyhošťováním do Afghánistánu, oznámil dnes mluvčí spolkové vlády. Jedná se o afghánské občany, kteří byli v Německu odsouzeni a nemají tak právo k pobytu. Děje se tak to poprvé od roku 2021, kdy se v zemi po odchodu západních sil vrátilo k moci islamistické hnutí Tálibán, připomněla agentura DPA. Podle německých médií první letadlo s 28 deportovanými odstartovalo časně ráno z Lipska směrem do Kábulu.
Spolková vláda v posledních měsících vyvinula značné úsilí, aby zajistila obnovení návratů do země původu v případě odsouzených pachatelů trestných činů, kteří neměli právo na pobyt v Německu a vůči nimž byl vydán příkaz k vyhoštění, uvedl její mluvčí.
Tajná dohoda s Katarem
Do Lipska k odletu byli podle DPA odsouzení Afghánci dopraveni z různých spolkových zemí, při přesunu je doprovázel lékař a každý z nich dostal 1000 euro (asi 25 000 Kč) v hotovosti, informuje týdeník Der Spiegel. Německo neudržuje diplomatické vztahy s hnutím Tálibán, které v Afghánistánu vládne. Německá vláda však zahájila o věci několik měsíců trvající tajná jednání s pomocí Kataru jako prostředníka, uvádí magazín Politico.
„Spolková vláda je i nadále odhodlána tyto repatriace provádět. Bezpečnost Německa jednoznačně převažuje nad zájmem o ochranu pachatelů a nebezpečných osob,“ uvedl mluvčí spolkové vlády Steffen Hebestreit v dnešním prohlášení.
Deportace jako vyvrcholení útoků žadatelů o azyl
Dnešní deportace má být především signálem, píše týdeník Der Spiegel. Po útoku nožem v Mannheimu z letošního května, kdy neúspěšný afghánský žadatel o azyl zranil několik lidí a zabil zasahujícího policistu, kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo opět spustí deportace těžkých zločinců a teroristů do Afghánistánu a Sýrie. Německem navíc před týdnem otřásl další podobný útok, kdy v Solingenu na západě země syrský žadatel o azyl ubodal tři lidi a několik dalších zranil. Německá vláda ve čtvrtek oznámila zpřísnění migrační politiky.
Předák německé opozice a šéf konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich před několika dny vyzval kancléře, aby jeho vláda důsledně deportovala odsouzené migranty zpět do Sýrie a Afghánistánu a zastavila jejich další přijímání. Scholz uvedl, že Německo nevystaví stop žadatelům o azyl z těchto dvou zemí, jak Merz požaduje.
Téma migrace je nyní v Německu aktuální, a to nejen kvůli zvyšujícímu se počtu útoků nožem. Hraniční kontroly a deportace patří k předvolební kampani, neboť v září se konají zemské volby v Sasku, Durynsku a Braniborsku. Za rok v září pak budou Němci vybírat i nový Spolkový sněm, a tím i budoucí spolkovou vládu.