Milan Kajínek

3. 9. 2024

Státní zaměstnanci vykonávají práci placenou z daní občanů. Otázkou je, jak přitáhnout a udržet ve státní sféře experty, jak je motivovat pro službu státu a jejich práci efektivně zhodnocovat a platit. O tom diskutovali ministr Marián Jurečka, odborář Josef Středula a ekonom Tomáš Havránek.

Systému odměňování by prospěla změna a podle Havránka je to pro dlouhodobé téma i pro další vládu. „To jsou věci na kterých se shodne dosti široká část veřejnosti,“ uvedl Tomáš Havránek, ekonom z institutu ekonomických studií fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a výzkumník v centru inovací metavýzkumu Stanfordovy univerzity.

„Lidi potřebujeme zaplatit více, ale to placení lépe by mělo být navázáno opravdu na výkon, a ne na tabulkové propočty podle seniority. Na tom se asi shodne řada daňových poplatníků, kteří to všechno financují, kteří financují celý ten systém,“ řekl Havránek v pořadu Otázky Václava Moravce.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je státní zaměstnanec v nevýhodě oproti soukromému sektoru. „Nemůže vykonávat další práci, obzvláště pokud je ve střetu s tou, kterou (pro stát) vykonává, musí to být odsouhlaseno, takže si nemůže nikde přivydělat.“

„Jakékoliv změny v odměňování nejsou bez peněz myslitelné,“ sdělil Středula s tím, že na takovou investici odhaduje na 30 miliard.

Přilákání expertů bude vyžadovat navýšení odměn

„Budeme do toho muset dát peníze. Tomu neutečeme,“ sdělil ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka. „Toto je věc, která společnost nemine.“

Jurečka uvedl jako příklad expertní zaměstnance z IT oboru, kteří šli pracovat na jeho ministerstvo s vědomím toho, že by si v soukromé sféře vydělali „o milion ročně více“ a do státní správy šli díky osobní motivaci pracovat pro stát.

„Ti lidé řekli, že už jsou v byznysu docela dlouho a teď jim záleží na státu, a že jdou do toho,“ řekl Jurečka a dodal, že experty „nenalákal“ adekvátní finanční odměnou.

„Dám vám moře práce, velkou odpovědnost a společenský tlak, ale peněz vám dám méně, protože je prostě nemám,“ vysvětlil Jurečka svoji vyjednávací pozici. „Využil jsem všechny nástroje, které mi dává státní služba včetně cílových odměn, a pak jsem byl schopen to dorovnat, aby oni na to kývli.“

„Stát by měl mít ty nejlepší lidi,“ dodal ministr, což kvitoval také ekonom Tomáš Havránek.

„Nebazírujme na jednotkách, někdy na desítkách miliard v daném roce, ač to možná zní špatně, protože důležitá je dlouhodobá trajektorie kvality státní správy i rozpočtů,“ řekl Havránek, podle něhož se investice do zaměstnanců státní správy vrátí v dlouhodobém časovém horizontu.

Podle Středuly experti ze státní správy odcházejí, protože nedostávají adekvátní ohodnocení, na což je třeba reagovat. Diskuse by podle něho měla pokračovat v tom, kde tyto finance vzít a jak je efektivně investovat do angažování expertů pro služby státu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Města v ČR chystají kvůli dešti evakuace, tisíce domácností už jsou bez proudu
Města v ČR chystají kvůli dešti evakuace, tisíce domácností už jsou bez proudu

Města v České republice chystají kvůli extrémním dešťům a očekávanému vzestupu hladin evakuace obyvatel a staví protipovodňové bariéry.

Bipolární porucha: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní přístupy
Bipolární porucha: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní přístupy

Bipolární porucha je poměrně běžná a celosvětově je diagnostikována u 1 ze 100 lidí v určité fázi jejich života.

Kniha z knihovny z roku 1919 se „tak líbila“, že byla vrácena až po 105 letech – jak vysoká je pokuta za pozdní vrácení?
Kniha z knihovny z roku 1919 se „tak líbila“, že byla vrácena až po 105 letech – jak vysoká je pokuta za pozdní vrácení?

Zaměstnanci veřejné knihovny ve Fort Collins se po dlouhé době rádi podělili o zprávu – po 105 letech se konečně vrátila opožděná kniha.

AI paradox
AI paradox

Umělá inteligence přetváří podnikání a otevírá dveře k vyšší efektivitě a inovacím. Avšak s novými možnostmi přicházejí i výzvy, jako jsou otázky ochrany soukromí a riziko zaujatosti. Jak se s nimi firmy vyrovnají?

Michiganští obyvatelé jsou unaveni národní politikou a doufají v pravdu
Michiganští obyvatelé jsou unaveni národní politikou a doufají v pravdu

V Michiganu voliči vyjadřují frustraci z negativních kampaní a volají po otevřené diskuzi o důležitých tématech, jako je vzdělání a životní podmínky, které ovlivňují jejich každodenní život.