Ondřej Horecký

2. 5. 2024

Poslanci dostávali v minulém roce plat v průměru 121 tisíc korun měsíčně. Kromě toho se jim proplácejí náhrady, v roce 2023 to bylo v průměru 170 tisíc korun měsíčně na poslance.

Watchdog Kverulant.org zveřejnil data o poslaneckých platech a náhradách za rok 2023. Poslanci bez jakýchkoliv funkcí dostávali za měsíc 102 337 korun hrubého, ale například předseda výboru si už přišel na 144 058 korun. V průměru se jednalo o 121 tisíc měsíčně. Pro porovnání, jde o podobnou mzdu, jakou dostávají zaměstnanci v top managementu firem, například finanční nebo výrobní ředitel.

Pro rok 2024 jen nepatrný nárůst

Výpočet platů poslanců, kteří nejsou členy vlády, vychází z takzvané platové základny, která je stanovena vyhláškou. Od 1. února 2022 činila platová základna 84 060 korun. Pro rok 2023 už to bylo 94 757 korun. Pro rok 2024 se částka zvedá o pouhých 18 korun na částku 94 775 korun.

Z platové základny se násobením různými koeficienty vypočítává plat. Základní koeficient, na který má nárok každý poslanec, činí 1,08, tedy uváděných 102 337 korun. Tento základní plat bere pouze 10 poslanců z 200. Platový koeficient se totiž dále zvyšuje na základě zastávaných funkcí.

Místopředsedům podvýboru roste o 0,11, předsedovy výboru o 0,44, místopředsedovi parlamentu o 0,98 a předsedovi o 1,82. Řada poslanců má více než jednu funkci, přičemž odměny se sčítají.

Kupříkladu předsedkyně Poslanecké sněmovny (PS) Markéta Pekarová Adamová (TOP09) dostává měsíční plat v průměru 275 tisíc hrubého, zatímco místopředsedkyně PS Věra Kovářová (STAN) si přijde na 206 tisíc.

Ostatní místopředsedové, Olga Richterová (Piráti), Klára Dostálová (ANO), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Jan Skopeček (ODS) a Karel Havlíček (ANO), berou měsíčně 195 tisíc hrubého.

Víc než Němci?

Měřeno poměrem k průměrnému platu se čeští poslanci mají lépe než němečtí zákonodárci, konstatuje Kverulant. Poslanci Bundestagu mají měsíčně vydělávat v přepočtu zhruba 243 tisíc korun, přičemž průměrný Němec pobíral dle serveru statita.com 3 788 eur v roce 2022 (cca 94 700 Kč). Průměrná mzda činila v roce 2022 v Česku 40 353 korun.

Poslanecké náhrady 170 tisíc korun měsíčně

Kromě platu mají poslanci nárok také na náhrady. Sem patří nejrůznější výdaje spojené s fungováním politika, od stravného či cestovních náhrad, přes náhrady na administrativu a asistenty, až po pronájem kanceláře či ubytování, nemá-li dotyčný poslanec v Praze trvalé bydliště.

Celkem všichni poslanci za rok 2023 vyčerpali na náhradách 407 milionů korun. Největší položku z těchto výdajů představují platy asistentů a náklady na dopravu. Místopředsedové sněmovny mají nárok na auto s řidičem, dalších 20 poslanců má služební auto bez řidiče. Průměrná částka vyplacená na náhradách činila v roce 2023 bezmála 170 tisíc korun měsíčně.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...