Podmínky pro chov divokých zvířat se postupně zpřísňovaly, avšak nyní se připravuje novela, která je pravým opakem. Aktuálně má Ministerstvo životního prostředí na stole novelu zákona o zoologických zahradách, kde se snaží rozvolnit pravidla pro chov exotických zvířat. Tato změna zákona dělá vrásky ředitelům zoologických zahrad.
Spolek Obrana zvířat k tomu dodává: „Po velké kritice z řad odborníků ministr Hladík projednávání novely pozastavil a vrátí se k němu na podzim.“
Stránky obnovitelne.cz uvádí: „V roce 2018 žilo v Česku v soukromých zájmových chovech 49 pum, 44 lvů, 34 rysů, 26 servalů, 20 tygrů, 15 ocelotů a osm levhartů. Zákon o ochraně zvířat, který omezuje fyzický kontakt mezi lidmi a zvířaty, vešel v platnost v roce 2022.“
V minulých dnech médii proběhla zpráva o smrti ve slovenské soukromé kontaktní zoo, kdy chovatele zabil levhart.
„Ohledně usmrcení chovatele levhartem v kontaktní zoo na Slovensku asi mohu pouze spekulovat. Naznám podrobně systém držení zvířat v tomto zařízení… Osobně mám principielně problém se striktními zákazy, ale v případě velkých šelem je určitě namístě minimálně stanovení striktních pravidel,“ reagoval na dotaz Epoch Times Jan Vašák, současný ředitel zoologické zahrady v Jihlavě a specialista na velké kočky.
K čemu se přiklání veřejnost
Spolek Svoboda zvířat si k danému problému nechal vypracovat průzkum veřejného mínění ohledně názoru veřejnosti na tuto problematiku.
Z výsledků vyplývá, že dvě třetiny veřejnosti jsou proti rozvolnění pravidel. V kontrastu s nimi stojí někteří poslanci, kteří jsou pro rozvolnění chovu kočkovitých šelem v soukromých zařízeních či v cirkusech.
Co se týče chovu exotických zvířat v zoologických zahradách, ten má u české veřejnosti většinovou podporu. Tři čtvrtiny dotázaných (76 %) souhlasí s chovem exotických zvířat v zoologických zahradách. Z toho 33 % s chovem exotických zvířat v zoologických zahradách rozhodně souhlasí, 43 % spíše souhlasí.
Kdežto na dotaz ohledně soukromého chovu a zoo koutků se většina dotázaných (57 %) kloní k názoru, že by zoo parky a zoo koutky měly být zachovány, ale přísněji regulovány. 11 % by tato zařízení zcela zakázalo. Jen 13 % zastává názor, že by měly být zachovány bez přísnějších regulací. Častěji než celek jsou pro zachování zoo koutků s regulací mladí lidé (18-24 let), studenti, lidé s vyšším profesním statusem a příslušníci vyšší třídy, vyplývá z průzkumu.
Vladislav Jiroušek, který je čestným členem Světové asociace zoologických zahrad a akvárií i čestným členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad, stručně sdělil na dotaz Epoch Times:
„Šelma může být malé zvíře, nebo také tygr. Chov velkých šelem patří pouze do renomovaných zoologických zahrad a chovných center.“
Jan Vašák, ředitel jihlavské zoo, dále rozvádí, že v rámci České republiky jsou doposud nastavená pravidla, kde se poměrně přesně vymezují podmínky pro chov šelem, přičemž je důležité vymezení pojmu, co je „šelma“ podle zákona.
„Jedná se o zvířata spadající do řádu šelmy (Carnivora), která jsou schopná vzhledem ke své fyziologii a tělesným rozměrům být smrtelně nebezpečná pro člověka. Nejedná se tak o druhy malé, ale o zástupce velkých koček (Pantherinae), ale také medvědů (Ursidae), hyen (Hyaenidae), vybraných zástupců psovitých (Canidae) a malých koček (Felinae),“ vyjmenovává podrobně, o jaké druhy šelem jde.
„U těch malých koček se bavíme zejména o pumě americké (Puma concolor), která svými tělesnými rozměry může často přesáhnout i velikost levharta, takže je to zvíře, které není radno podceňovat.“
Podle Vašáka účelem takového vymezení je jednak to, aby se o zvířata staral kvalifikovaný člověk, ale také aby se minimalizovalo riziko poranění nebo úmrtí člověka, který se o zvíře stará. Zmiňuje také lidi, kteří se jenom pohybují v okolí a jsou v oboru laiky.
„Pokud tak slyším spojení levhart a kontaktní zoo, pak mi ,naskočí červená´. Z mého pohledu a zkušenosti na tomto poli se pak nejedná o otázku, jestli dojde k neštěstí, ale kdy k němu dojde,“ uvažuje Vašák a pokračuje:
„Kočka je přirozeným samotářem a nemá potřebu se nikomu podřizovat. Každá velká kočka má fyziologické nástroje k usmrcení tvora našich proporcí.“
Laická představa o tom, že zvíře odchované uměle bude člověka respektovat jako alfa jedince, je lichá. U dospělých jedinců velkých šelem opravdu jde o přímé ohrožení života zúčastněných, uzavírá ředitel zoo.