Ondřej Horecký

6. 9. 2024

Holdingy Agrofert a Úsovsko vrátily ministerstvu zemědělství dotace, které podle rozhodnutí Evropské komise čerpaly neoprávněně, informoval Český rozhlas s odvoláním se na ministerstvo. Tyto dotace byly určeny pro malé podniky, ne pro obří agrokomplexy.

Společnost Agrofert, v jejímž pozadí stojí Andrej Babiš a společnost Úsovsko, kterou vlastní Jiří Milek, za Babišovy vlády ministr zemědělství, se od roku 2018 bránily vrácení vyplacených financí, které neměly splňovat podmínky.

Obrat přišel až s rozhodnutím Evropské komise z 5. dubna 2024, jehož součástí bylo vydání inkasního příkazu, což v praxi znamená, že obě dotčené firmy by již nemohly dostávat národní dotace. Společnosti proto peníze vrátily i s úroky 24. dubna a 30. dubna, uvedl dnes Český rozhlas.

„Nelze vyloučit, že jedním z důvodů vrácení dotace byla hrozba vydání inkasního příkazu, a s tím související nemožnost čerpání národních dotací,“ uvedl pro veřejnoprávní médium mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Sporné příspěvky se týkaly zavlažování a restrukturalizace sadů za roky 2016 a 2017. Kromě obou jmenovaných je obdržely i koncerny Pomona Těšetice a RBQ sady Čerozfruchtu. Ty však dotace podle rozhlasu vrátily již v roce 2022.

Celkově se v případě sporně vyplacených dotací jednalo o 29 milionů korun, z toho zhruba 5,5 milionu čerpaly firmy spadající pod Agrofert a přes 6 milionů Milkovy firmy.

Auditoři Evropské komise měli najít chyby během prověrky na počátku roku 2021 během notifikačního řízení. „Cílem notifikace bylo, aby mohly podporu čerpat podniky všech velikostí včetně velkých podniků,“ vysvětlil Bílý. A právě tehdy měli úředníci zjistit, že agrokoncerny dotace čerpaly už předtím, tedy v rozporu s pravidly.

Pochybili úředníci, tvrdí agrobaroni

Obviněné firmy se bránily tvrzením, že na jejich straně chyba nebyla. „Podle našeho názoru jsme na to v té době nárok měli. Ve všech žádostech jsme zaškrtli, že jsme velká firma. Přesto nám dotace vyplatili a konstatovali, že je to bez závad,“ řekl v rozhovoru pro iRozhlas.cz exministr Milek už v roce 2021.

Podle něj pochybili úředníci na Státním zemědělském intervenčním fondu nebo ministerstvu, které dotace vyplácelo. Podobně se k tomu stavěl i Agrofert a Pomona Těšenice. Před třemi lety proto podaly všechny společnosti žalobu k soudu. Ten sice stál na straně úřadů, ale zároveň konstatoval, že dotace firmy vracet nemusí, protože jakmile byly finance odeslány, nelze je podle zákona vymáhat zpět.

V případě Agrofertu a Úsovska zabralo až letošní rozhodnutí a pohrůžka vyšší instance v podobě Evropské komise. Přesto by se mohly oba holdingy právně bránit, podotýká rozhlas. Agrofert se však k takové možnosti pro médium nevyjádřil.

Úsovsko na žádost Epoch Times o komentář do publikace této zprávy nereagovalo.

Související témata

Přečtěte si také

Senát neschválil novelu, která zavádí nový trestný čin „činnost pro cizí moc“, přesto jde k podpisu prezidentovi

Senát dnes neschválil novelu zákona Lex Ukrajina, která sklidila kritiku kvůli několika částem, včetně zavedení nového trestného činu „činnosti pro cizí moc“. Přesto míří k podpisu prezidentovi.

Frans Timmermans
„Tajné“ financování lobbistických zelených organizací Evropskou komisí. EP o něm bude dnes jednat

Nizozemský deník De Telegraaf dnes informoval, že získal důvěrné smlouvy, které dokazují, že Evropská komise léta dotovala environmentální organizace za účelem lobbovat za zelenou politiku.

Evropa musí zbrojit a revidovat Green Deal. Tuskovu výzvu ke změnám v energetice EU ocenili politici české koalice i opozice

Čas komfortu skončil, Evropa musí masivně zbrojit. Dnes to v projevu před poslanci Evropského parlamentu k prioritám polského předsednictví Evropské unie prohlásil polský premiér Donald Tusk, který...

ČEZ chce do roku 2030 investovat do dekarbonizace teplárenství 80 miliard korun

Skupina ČEZ chce do roku 2030 investovat do dekarbonizace a modernizace teplárenství 80 miliard korun. Jedná se tak o druhou největší investici společnosti po výdajích do jaderné energie.

Budoucnost světa formují lídři WEF, řekl Schwab. Střípky z Davosu

V Davosu včera vystoupil zakladatel WEF Klasu Schwab, šéfka EK Ursula von der Leyenová či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dnes a zítra vystoupí také zástupci Česka a Slovenska.

Slovensko přijme preventivní opatření proti snahám sesadit vládu, řekl Fico

Slovenská vláda podle premiéra Roberta Fica přijme preventivní opatření kvůli snahám sesadit kabinet, ze kterých ministerský předseda opět obvinil opozici a nevládní sektor.

Ursula von der Leyenová
„Kompas konkurenceschopnosti“ EU. Leyenová nastínila příští „ekonomickou pětiletku“

Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes adresovala v Evropském parlamentu svou vizi na příštích pět let. Chce především posílit ekonomiku, pro kterou stanovila tři cíle. Příští týden představí „kompas konkurenceschopnosti“.

Klíč ke šťastnému manželství: Pokračujte v randění se svým partnerem

Své manželství můžete ochraňovat tím, že budete do svého vztahu pravidelně investovat. Kdyby existoval jednoduchý způsob, jak zlepšit komunikaci, oddanost, intimitu, stabilitu a celkové štěstí v manželství, kdo by ho nevyužil? Přesto více než polovina sezdaných lidí uvádí, že tento jednoduchý způsob, jak posílit svůj vztah s manželem či manželkou, nevyužívá. Tímto jednoduchým zvykem je pokračovat v pravidelných schůzkách s manželem […]

Dýchejte snadno: 5 tradičních způsobů, jak ulevit od ucpaných dutin

Tradiční metody jako heřmánková pára, ajurvédský nosní olej či solné výplachy mohou účinně ulevit od ucpaných dutin a zmírnit dýchací potíže. V článku najdete návody a vědecké poznatky.