Holdingy Agrofert a Úsovsko vrátily ministerstvu zemědělství dotace, které podle rozhodnutí Evropské komise čerpaly neoprávněně, informoval Český rozhlas s odvoláním se na ministerstvo. Tyto dotace byly určeny pro malé podniky, ne pro obří agrokomplexy.
Společnost Agrofert, v jejímž pozadí stojí Andrej Babiš a společnost Úsovsko, kterou vlastní Jiří Milek, za Babišovy vlády ministr zemědělství, se od roku 2018 bránily vrácení vyplacených financí, které neměly splňovat podmínky.
Obrat přišel až s rozhodnutím Evropské komise z 5. dubna 2024, jehož součástí bylo vydání inkasního příkazu, což v praxi znamená, že obě dotčené firmy by již nemohly dostávat národní dotace. Společnosti proto peníze vrátily i s úroky 24. dubna a 30. dubna, uvedl dnes Český rozhlas.
„Nelze vyloučit, že jedním z důvodů vrácení dotace byla hrozba vydání inkasního příkazu, a s tím související nemožnost čerpání národních dotací,“ uvedl pro veřejnoprávní médium mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Sporné příspěvky se týkaly zavlažování a restrukturalizace sadů za roky 2016 a 2017. Kromě obou jmenovaných je obdržely i koncerny Pomona Těšetice a RBQ sady Čerozfruchtu. Ty však dotace podle rozhlasu vrátily již v roce 2022.
Celkově se v případě sporně vyplacených dotací jednalo o 29 milionů korun, z toho zhruba 5,5 milionu čerpaly firmy spadající pod Agrofert a přes 6 milionů Milkovy firmy.
Auditoři Evropské komise měli najít chyby během prověrky na počátku roku 2021 během notifikačního řízení. „Cílem notifikace bylo, aby mohly podporu čerpat podniky všech velikostí včetně velkých podniků,“ vysvětlil Bílý. A právě tehdy měli úředníci zjistit, že agrokoncerny dotace čerpaly už předtím, tedy v rozporu s pravidly.
Pochybili úředníci, tvrdí agrobaroni
Obviněné firmy se bránily tvrzením, že na jejich straně chyba nebyla. „Podle našeho názoru jsme na to v té době nárok měli. Ve všech žádostech jsme zaškrtli, že jsme velká firma. Přesto nám dotace vyplatili a konstatovali, že je to bez závad,“ řekl v rozhovoru pro iRozhlas.cz exministr Milek už v roce 2021.
Podle něj pochybili úředníci na Státním zemědělském intervenčním fondu nebo ministerstvu, které dotace vyplácelo. Podobně se k tomu stavěl i Agrofert a Pomona Těšenice. Před třemi lety proto podaly všechny společnosti žalobu k soudu. Ten sice stál na straně úřadů, ale zároveň konstatoval, že dotace firmy vracet nemusí, protože jakmile byly finance odeslány, nelze je podle zákona vymáhat zpět.
V případě Agrofertu a Úsovska zabralo až letošní rozhodnutí a pohrůžka vyšší instance v podobě Evropské komise. Přesto by se mohly oba holdingy právně bránit, podotýká rozhlas. Agrofert se však k takové možnosti pro médium nevyjádřil.
Úsovsko na žádost Epoch Times o komentář do publikace této zprávy nereagovalo.