Zvolený indonéský prezident Prabowo Subianto ještě více sblížil svou zemi s Austrálií prostřednictvím nové obranné dohody na úrovni mezinárodní smlouvy.
Austrálie a Indonésie se zavázaly k užší spolupráci ve sporném asijsko-pacifickém regionu a 20. srpna oznámily uzavření obranného paktu na „smluvní úrovni“, který australský ministr obrany Richard Marles označil za „historický“.
O dohodě se jednalo od února a bude formálně podepsána v nadcházejících týdnech, kdy Marles odcestuje do Indonésie.
Smlouva přesahuje rámec stávajícího ujednání o obranné spolupráci mezi Austrálií a Indonésií, která usnadňuje společná bezpečnostní cvičení, a umožní, aby vojenský a bezpečnostní personál z Indonésie působil v Austrálii a naopak.
Kromě toho je známo jen velmi málo podrobností a na společné tiskové konferenci s australským premiérem Anthonym Albanesem a nově zvoleným indonéským prezidentem a ministrem obrany Prabowem Subiantem nebyly povoleny žádné otázky.
Albanese novinářům řekl, že vztahy Austrálie s třetí největší demokracií na světě jsou „založeny na vzájemném respektu k suverenitě a územní celistvosti … neexistuje důležitější vztah než ten mezi našimi dvěma velkými národy.
„S potěšením oznamuji, že jsme dnes uzavřeli naši dvoustrannou dohodu o obranné spolupráci na úrovni mezinárodní smlouvy,“ řekl.
Albanese ve svém projevu zmínil Lombockou dohodu.
Ta byla podepsána v roce 2006 a její součástí je závazek Austrálie nepodporovat separatismus, což bylo chápáno tak, že Austrálie bude vystupovat proti hnutí za nezávislost Západní Papuy.
„Hluboce významné“: Marles
Marles charakterizoval novou dohodu jako „hluboce významný moment pro národní bezpečnost obou našich zemí“ a uvedl, že posílí „interoperabilitu mezi našimi obrannými silami“.
Austrálii a Indonésii označil za „nejbližší sousedy“, uvedl, že mají „společný osud“ a smlouva ukazuje, že jejich vztah je nyní „do značné míry definován hlubokou strategickou důvěrou“.
„A když se zamyslíte nad cestami Indonésie a Austrálie v průběhu desetiletí, je hluboce historické, že jsme dospěli k tomuto okamžiku, kdy v sobě navzájem nacházíme bezpečí,“ řekl Marles.
Obě země letos oslavily 75 let diplomatických vztahů a Austrálie byla jednou z prvních zemí, které podpořily nezávislost Indonésie.
Prabowo zopakoval stejný názor a řekl, že obranný pakt je „známkou přátelství, dobrých vztahů mezi námi.
„Měli jsme vzestupy a pády, jak se vyvíjela politická situace a geopolitická situace, ale myslím, že jsme dnes velmi šťastní, že máme za sebou několik desetiletí velmi úzké spolupráce, a jsem odhodlán v těchto dobrých sousedských vztazích pokračovat,“ řekl.
Obě země již spolupracují v mnoha otázkách včetně bezpečnosti, obchodování s lidmi a pašování drog.
Ale právě v ekonomické oblasti má Canberra před sebou ještě hodně práce, pokud si chce zajistit naprostou loajalitu Jakarty.
Peking má stále velký vliv
Prabowo se rozhodl navštívit Čínu v dubnu tohoto roku a ve stejném měsíci navštívil Jakartu pekingský ministr zahraničí Wang Yi.
Tam se setkal s indonéským prezidentem Joko Widodem, spolu s ministryní zahraničí Retno Marsudiovou a Prabowem, kteří podle svých slov jednali o bilaterálních obranných vazbách, především o spolupráci v oblasti vzdělávání a výcviku, společných cvičeních a obranně-průmyslové spolupráci.
Agrese Pekingu a jeho územní nároky v Jihočínském moři spolu se závislostí Indonésie na západních zemích v oblasti vojenského vzdělávání, výcviku, cvičení a vybavení však znamenají, že vojenské vztahy zůstávají slabé navzdory silným hospodářským, politickým, diplomatickým a mezilidským vazbám mezi oběma zeměmi.
Canberra má proto zájem tuto situaci prozkoumat a zabránit Pekingu v uplatňování většího vlivu na Jakartu, přičemž nová smlouva je významným krokem vpřed.
Očekává se však, že Peking bude v Indonésii i nadále působit stejně jako v celém regionu a nabídne značné investice výměnou za užší vazby v jiných oblastech, a to je něco, čemu bude australská vláda hledat způsoby, jak čelit.
Widodo poskytl Pekingu velké množství zakázek v oblasti infrastruktury, ale ještě před jeho nástupem do funkce si Komunistická strana Číny (KS Číny) kupovala cestu do Indonésie.
V letech 2000-2017 byla země čtvrtým největším příjemcem přímých zahraničních investic z Číny, když obdržela 4,42 miliardy USD, a šestým největším příjemcem ostatních oficiálních toků, když obdržela 29,96 miliardy USD.
Indonésie je již druhá po Pákistánu, pokud jde o počet infrastrukturních projektů financovaných Čínou, které jsou v současné době v realizaci, s hodnotou projektů 20,3 miliardy USD.
V roce 2021 dosáhly australské investice v Indonésii hodnoty 4,3 miliardy USD (2,87 miliardy Kč).
–ete–