Deník Epoch Times hovořil se Shamsem Ul-Haqem o střelbě v Mnichově a možném pozadí incidentu. Odborník na terorismus komentoval události, analyzoval situaci a vznesl kritické otázky týkající se bezpečnosti.
Při čtvrteční rozsáhlé policejní operaci na izraelském konzulátu v centru Mnichova policisté postřelili podezřelého. Ten krátce poté zemřel.
Jakou má podle vás útočník minulost?
Mám podezření, že za tím stojí islamista. Je smutné, že se to stalo v den výročí teroristického útoku na olympijské hry v Mnichově v roce 1972, jehož terčem byli izraelští sportovci.
Máte podezření na vazby, například na země Blízkého východu?
To je velmi zajímavá otázka. Myslím, že islamisté spolupracují s izraelskou tajnou službou nebo izraelskou armádou. Toto podezření jsem měl i v Rafáhu. Izraelská tajná služba musela spolupracovat s Hamásem i při předávání rukojmích.
Jednání o rukojmích prý nařídil Katar a Egypt. Já se však domnívám, že v pozadí spolupracovaly.
A proto je zajímavá otázka, jak je možné, že se ten člověk pokusil zaútočit na izraelský konzulát právě v tento den, když před několika dny došlo také k incidentům v Solingenu a v Rakousku. A islamisté po celém světě si chtějí s Izraelci vyřídit účty.
Policista v Mnichově poblíž místa činu a Shams Ul-Haq ve studiu EpochTV. (Reutersvideo / EpochTimes / koláž)
Jak se v Německu dostanete k dlouhé zbrani?
Přesně o to jde. Předpokládám, že to byla puška M16. (Po tomto rozhovoru vyšlo najevo, že šlo o starší pušku s bajonetem, pozn. red.). Musíte mít opravdu konexe, abyste se k takové zbrani dostali. Na to by měly odpovědět tajné služby nebo BKA. Jak se dostanete k tak velké zbrani a jak se můžete v devět hodin ráno bez problémů objevit před izraelským konzulátem?
Jaké důsledky byste z této události vyvodil?
Je třeba říci, že politici zaspali. Je třeba zpřísnit zákon o zbraních. V Německu si můžete po krátkém prověření zbraně oficiálně koupit.
A je třeba zpřísnit kontroly na ambasádách a v mešitách, aby byli lidé chráněni.
Pokud to byl opravdu islamista, musíme okamžitě začít deportovat všechny nebezpečné lidi, všechny islamisty. Nesmí být žádné slitování a byrokracie tomu nesmí bránit.
V budoucnu musí být opět upřednostněna bezpečnost; ne každý si zde může dělat, co chce. Politici s tím opravdu musí něco udělat.
Mnoho lidí se po Solingenu obává, že…
Někteří lidé mi důvěrně sdělili, že si nelegálně opatřili zbraně, aby se mohli bránit. To znamená, že lidé mají opravdu strach, necítí se bezpečně a bojí se o své děti.
Existující černý trh však dává možnost získat zbraně i islamistům.
Naštěstí se žádnému policistovi nic nestalo.
Musíme poděkovat policii za její přítomnost u synagog a dalších důležitých budov. Policie odvedla velmi dobrou práci, a protože byla na místě, dokázala zabránit tomu, aby se stalo něco horšího.
Děkujeme vám za rozhovor.
Rozhovor vedl Noah Schmitt.
Poznámka redakce: Tvrzení, že islamisté spolupracují s izraelskou tajnou službou, se nám nepodařilo nezávisle ověřit.
O Shams Ul-Haqovi:
Shams Ul-Haq se narodil v Pákistánu a od svých 15 let žije v Německu. Od roku 2007 pracuje jako investigativní novinář na několika kontinentech. V roce 2018 vydal investigativní knihu „Eure Gesetze interessieren uns nicht“, v níž představil výsledky svého tajného výzkumu v mešitách v německy mluvících zemích.