Epoch Times Česko ČTK

a 11. 9. 2024

Německá vláda udělá vše pro to, aby pravice opět ztratila na síle. V projevu ve Spolkovém sněmu to dnes prohlásil kancléř Olaf Scholz, který vede vládu sociálních demokratů (SPD), zelených a svobodných demokratů (FDP). Kancléř hájil také vládní migrační politiku a podporu, kterou Německo poskytuje Ukrajině v obraně proti ruské agresi.

Scholz na počátku debaty věnované rozpočtu na příští rok reagoval na zemské volby v Sasku a Durynsku, ve kterých 1. září strana Alternativa pro Německo (AfD) získala přes 30 procent hlasů. V Durynsku dokonce se značným náskokem zvítězila. Výsledky hlasování označil Scholz za „skličující“. AfD, označovaná za pravicově populistickou, je podle něj „v manželství s minulostí“ a snaží se Německo připravit o budoucnost. Spolková vláda ale udělá podle Scholze vše pro to, aby se AfD opět stala bezvýznamnou.

Receptem na potlačení radikálních stran je podle kancléře poctivá práce a politika zaměřená na budoucnost. Takovou podle něj jeho vláda provádí, a to i v oblasti migrace. Právě migrační politiku svého kabinetu Scholz po většinu svého zhruba půlhodinového proslovu hájil. „Otevřenost vůči světu neznamená, že může přijít každý, kdo chce,“ řekl. Vláda ale podle něj přijala řadu opatření, která podpořila boj proti nelegální migraci, a další chystá. Připustil zároveň, že ne vždy je snadné obhájit přijímaná opatření před sousedními zeměmi.

Například v pondělí ministryně vnitra Nancy Faeserová oznámila, že Německo od 16. září zavádí kontroly na všech pozemních hranicích. Hranice s Rakouskem kontroluje už od roku 2015, s Českem, Polskem a Švýcarskem od října loňského roku. Přibyla tak kontrola pomezí s Francií, Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem a Dánskem.

Scholz v projevu ostře kritizoval kromě AfD i další opoziční formaci CDU/CSU. Konzervativní unie v úterý ukončila jednání s vládou o kompromisu v migrační a azylové politice, podle ní nešly vládní návrhy dostatečně daleko. CDU/CSU požadovala především častější odmítání migrantů přímo na německých hranicích. Proti tomu se už vymezily například Rakousko či Polsko. Podle Scholze je za ztroskotáním rozhovorů malost čelných politiků CDU/CSU, kteří nejsou ochotni přistoupit na kompromis. „Dveře (pro jednání) ale nejsou zavřené,“ dodal.

Kancléř v projevu hájil také podporu, kterou Německo poskytuje Ukrajině k obraně proti ruské agresi. Slíbil, že Berlín bude Kyjev podporovat tak dlouho, jak to bude možné. „Právě nyní“ je podle Scholze ten správný okamžik hledat také cesty „ke spravedlivému míru“. Aktuálním úkolem je podle něj zorganizovat další mírovou konferenci, které by se tentokrát účastnilo i Rusko. O uspořádání nového mírového summitu Scholz minulý týden jednal osobně ve Frankfurtu nad Mohanem i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Související témata

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.