Majitelé dlouhosrstých plemen psů dobře vědí, že bez kvalitního hřebenu pro pročesání srsti se neobejdou. Díky pravidelnému pročesávání a kartáčování se sníží počet chlupů ve vašem domově a také tím předejdete zacuchání srsti. Jak často byste se této činnosti měli věnovat a jaká další péče vám usnadní práci?
Proč psovi pravidelně pročesávat srst?
Zejména dlouhosrstá plemena mají tendenci k zacuchávání. Tomu ale můžete předcházet s pomocí pravidelného kartáčování, které je sice občas pracné, ale pomůže vám docílit zdraví a pěkného vzhledu chlupáče. Zacuchaná a slepená psí srst může způsobit kožní problémy. Kvalitní hřeben pro precizní pročesání psí srsti by měl být součástí vaší základní výbavy.
Jak často je nutné starat se o srst
Neexistuje univerzální pravidlo, které by stanovilo přesnou frekvenci česání psí srsti. Některé rasy vyžadují kartáčování a česání srsti několikrát týdně, u jiných ho stačí provést jednou za týden a u dalších ještě méně často. Četnost česání záleží na plemeni, délce srsti, životním stylu a v neposlední řadě také na zdravotním stavu.
Někteří pejsci mohou mít citlivou kůži a příliš časté česání a kartáčování by ji mohlo podráždit. U některých plemen se dokonce vůbec nedoporučuje používat vyčesávací hrabla. Než se tedy do péče o psí srst pustíte, ujistěte se o tom, že k tomu máte připravené správné nástroje.
Ochranná bariéra, o kterou je nutné pečovat
Srst slouží pejskům také jako ochranná bariéra, dojde-li k jejímu poškození či narušení, může být čtyřnohý chlupáč náchylnější k výskytu parazitů. Dobrou prevencí jsou proto antiparazitika. Oblíbená jsou zejména ve formě antiparazitického obojku, jenž funguje jako prevence proti klíšťatům, blechám a dalším parazitům. Tento speciální obojek ale můžete doplnit také spreji, pipetami či šampony.
Při kartáčování a vyčesávání psí srsti buďte trpěliví a nezapomeňte pejska vždy odměnit pamlskem. Tato činnost by pro něj měla být co nejpříjemnější a neměl by z ní být v žádném případě vystrašený.