Epoch Times Česko ČTK

a 16. 9. 2024

Německo začalo ode dneška kvůli nelegální migraci kontrolovat celou svou pozemní hranici. V noci na dnešek se hlídky objevily na hranicích s Belgií, Nizozemskem a Lucemburskem, dopoledne také na dánské hranici. Informovala o tom agentura DPA. Na hranici s Českem, Polskem a Švýcarskem jsou stacionární kontroly už od loňského října a na pomezí s Rakouskem od roku 2015. Na francouzsko-německé hranici byly kontroly zavedeny původně dočasně v červenci kvůli olympiádě a následné paralympiádě. Skončit měly na konci září, nyní se ale také nejméně o půl roku prodloužily.

Vyhrocená debata o migrační politice

Zavedení kontrol na západním a severním úseku německé hranice oznámila německá ministryně vnitra Nancy Faeserová minulé pondělí. Učinila tak v době vyhrocené debaty o zpřísnění migrační a azylové politiky, kterou oživil především teroristický útok v Solingenu na západě Německa. Neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie tam na konci srpna zavraždil na městských slavnostech tři lidi a osm dalších zranil. Zavedení nových kontrol na západě a severu země neznamená, že by se zpřísňovaly kontroly na jiných úsecích, včetně české hranice, ubezpečil minulý týden mluvčí německého ministerstva vnitra.

Namátkové kontroly a obavy z kolon na hranicích

V neděli Faeserová ujišťovala, že kvůli kontrolám se nebudou tvořit na hranicích zácpy a pendleři nemusí počítat se zpožděním. Kontroly budou podle ní namátkové, nebudou se tedy zastavovat všechna vozidla. Zavedení kontrol na všech úsecích hranice obhajoval v neděli i kancléř Olaf Scholz.

Před možností tvoření kolon na hranicích v neděli varovala dánská policie. Stejně jako na hranici s Belgií, Nizozemskem a Lucemburskem se dnes na hranici s Dánskem objevily hlídky německé spolkové policie, podle webu veřejnoprávní stanice NDR se ale na severu počítá spíše s namátkovými kontrolami. Dánsko zavedlo kontroly na hranici s Německem už na počátku roku 2016 kvůli nelegální migraci, při pozdějších prodlužováních Kodaň poukazovala na obecnější „bezpečnostní a migrační situaci“ a na hrozbu vycházející z organizovaného zločinu a terorismu.

Schengenský prostor a výjimky pro hraniční kontroly

Podle pravidel schengenského prostoru, jehož je Německo součástí, by pohraničníci na vnitřních hranicích cestující vůbec neměli kontrolovat. Kromě Německa ale některé své hranice nyní střeží i jiné členské státy, zdůvodňují to například snahou omezit nelegální migraci či hrozbou islamistického terorismu. Podle Evropské komise v současnosti dočasné hraniční kontroly uvnitř schengenského prostoru provádějí Francie, Švédsko, Německo, Dánsko, Rakousko, Norsko, Itálie a Slovinsko, tedy osm z celkových 29 schengenských zemí.

Podle agentury DPA hlásí spolkoví policisté už první úspěchy kontrol: na hranici s Nizozemskem zadrželi dnes ráno pašeráky drog. Tři muži vjeli do Německa s hašišem v zavazadlovém prostoru. Na dálnici u městečka Bad Bentheim se snažili ujet, ale policie je zhruba po třiceti kilometrech dostihla.

Předseda policejních odborů GdP Andreas Rosskopf připomněl, že německá pozemní hranice je dlouhá více než 3800 kilometrů. „Nesmíte zapomenout, že musíme kontrolovat jen na západní hranici 1400 kilometrů, a to navíc ke 2400 kilometrům na východní a jižní hranici,“ řekl a dodal, že je tak nemožné, aby byly kontroly stoprocentní.

Zavedené kontroly mimo jiné umožňují odmítat migrantům vstup přímo na hranicích. Podle ministerstva vnitra byl od loňského října přímo na hranici odmítnut vstup do země 30.000 lidí. V současnosti je možné odmítnout někoho na pozemní hranici Německa jen v případě, že má uložen zákaz vstupu do země, nebo pokud nepožádá o azyl. Požadavek opoziční konzervativní unie CDU/CSU, aby se zvýšil počet migrantů odmítaných přímo na hranici vláda odmítla kvůli obavám, že by opatření nebylo v souladu s evropským právem. Podle Faeserové se ale chystá zefektivnění odmítání žadatelů o azyl. Berlín chce mimo jiné rychleji prověřovat, zda už nepodali žádost v jiné členské zemi EU, a případně je vracet.

Proti výraznému zvýšení počtu odmítaných migrantů na německých hranicích se v posledních dnech postavila řada sousedních zemí, nejhlasitěji Polsko a Rakousko. Kancléř Scholz k tomu v neděli řekl, že začal se svými kolegy ze sousedních zemí o věci hovořit. „Všichni vědí, že se tu pohybujeme v rámci evropského práva, využíváme ale maximálně jeho možností,“ řekl. Sousedé podle něj rozumí tomu, že „počet těch, kteří do Německa přicházejí, je příliš velký“.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dramatický pokles porodnosti je podle expertky výsledkem dvou faktorů. Podpora prarodičů hraje při rozhodování mladých velkou roli

Současný citelný propad porodnosti českých žen připomíná křivku z 90. let a je výsledkem dvou faktorů, uvedla prof. Kocourková. Na rozhodnutí založit rodinu má u mladých párů vliv i pomoc prarodičů.

NATO bez USA: Evropské armády by nestačily odradit Rusko 

Evropské země by podle analýzy musely bez USA rychle navýšit armády o 300 000 vojáků, zvýšit výdaje nad 3,5 procenta HDP a posílit průmyslový základ, aby čelily Rusku.

Česko odmítlo žádost o přelet letadla tchajwanského prezidenta

Česká republika a Německo odmítly žádost o povolení k přeletu letadla tchajwanského prezidenta Laje Čching-tea.

Piráti a Starostové vyzývají Mrázovou k rezignaci. Ministryně reaguje

Po Pirátech vyzývají ministryni pro místní rozvoj Zuzanu Mrázovou k rezignaci také opoziční Starostové a nezávislí. Ministryně na několik obvinění reagovala po jednání hospodářského výboru.

Případ starší ženy odsouzené na 7,5 roku ukazuje tvrdou represi proti praktikujícím Falun Gongu v Číně

Kampaň čínského režimu za vymýcení Falun Gongu probíhala z velké části v utajení. Rozsudek z případu z roku 2025 nabízí vzácný pohled na celostátní pronásledování.

Pád Saigonu: Jak se zrodil současný Vietnam

30. duben 1975 znamenal sjednocení Vietnamu pod komunistickou vládou i definitivní konec amerického angažmá v jihovýchodní Asii.

Co je dobré vědět o odchodu Spojených arabských emirátů z OPEC

Spojené arabské emiráty oznámily odchod z OPEC a aliance OPEC+, reagují tak na výkyvy v Perském zálivu a růst poptávky. Analytici uvádějí, že krok může oslabit kartel, umožnit vyšší těžbu a ovlivnit globální trhy.

Psychologie peněz: 7 slepých míst a jak je napravit

Správa investic může do každodenního života vnášet stres. S několika jednoduchými principy se ale můžeme cítit klidněji a rozhodovat se s větší jistotou. Ve Spojených státech dnes působí stovky tisíc finančních poradců, přesto společnost McKinsey předpovídá, že do roku 2034 jich bude chybět až 100 000. Poptávka po lidech, kteří dokáží v bohatých zemích odborně […]

Jedna minuta známých zvuků přírody může zlepšit náladu

Minuta poslechu známého ptačího zpěvu snižuje stres a zlepšuje náladu účinněji než exotické zvuky. Zjistěte, jak nás ovlivňuje příroda.