Vytvářením něčeho užitečného a krásného děláme náš svět – a sami sebe – lepším.
Nedávno jsem psal o mnoha výhodách, které přináší učení se tradičním řemeslům, jako je práce se dřevem, hrnčířství, pletení košíků, zahradničení, pečení chleba, vyšívání a podobně. Tradiční řemesla nás sbližují s hmotným světem, minulostí a vlastním tělem.
Když pracujeme se surovými materiály a využíváme jejich potenciál, například když z hrubého dřeva vyrobíme elegantní židli, zdokonalujeme je. Poznáváme tyto materiály – a skrze ně i svět – důvěrněji. Vytvořením něčeho užitečného a krásného také vylepšujeme náš svět, i když jen trochu.
Pojem „tradiční řemesla“ odráží jejich spojení s minulostí. Provozování nějakého řemesla nám dává možnost nahlédnout do toho, jak se kdysi žilo, jak žili naši předkové, jak vypadal jejich každodenní život, jak pracovali a hráli si. Mnohá z těchto řemesel zůstala nezměněna po staletí, možná tisíciletí.
A konečně, učení se řemeslu nám pomáhá zlepšovat používání našeho těla, protože si rozvíjíme novou svalovou paměť, koordinaci a sílu. Získáváme smysl pro váhu skutečných věcí, skutečný materiál, jeho chování a skryté vlastnosti. Musíme se cvičit v pečlivém soustředění, pozornosti a píli, aby naše řemeslo přineslo ovoce. Vyrábět něco ručně přináší lekce pro tělo i mysl.
Jak ale začít?
Učeň
Řemeslům a živnostem se tradičně učilo prostřednictvím učňovské praxe. Mladí pracovníci – obvykle začínající v raném věku, ale někdy i mladší – žili s mistrem řemesla, pomáhali mu a učili se od něj. Nebyli placeni, ale na oplátku dostávali jídlo, ubytování, oblečení a – což je nejcennější – možnost učit se den co den přímo od odborníka.
Takové příležitosti jsou dnes vzácné a málokdo z nás by chtěl žít s někým jen kvůli koníčku. Přesto by nalezení přítele nebo mentora, který by vám mohl nabídnout několik instruktáží, mohlo znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem, začínáte-li s novým řemeslem. Já jsem se snažil pochopit základy muškaření i vázání mušek jen na základě četby knih. Teprve když jsem viděl profesionála v akci a napodoboval ho, začalo mi to docházet. Pozorování z první ruky a praktické učení nic nenahradí.
Zvažte možnost poptat se v okolí. Někdo z vašich přátel už možná umí dovednost, kterou se chcete naučit, nebo zná někoho, kdo ji umí.
Navštěvujte lidové školy
Lidové školy poskytují možnost najít odborníka, který vás bude učit, ale nejsou zadarmo. Lidové školy jsou úžasnou zásobárnou staromódních znalostí, které mají kořeny v místní nebo regionální komunitě. Lidová škola v mém okolí nabízí širokou škálu kurzů, ze kterých si lze vybrat, např:
- Zpracování kůže
- Středověká knižní vazba
- Mydlářství
- Mědirytectví
- Výroba příze
- Pěstování pícnin
- Pěstování hub
- Koželužství
- Bylinkářství
- Řeznictví
- Výroba sýrů
- Větrné mlýny na čerpání vody
- Tesařství
- Hra na banjo
Krátké vyhledávání na internetu pomůže najít lidové školy ve vašem okolí.
Studijní knihy a online zdroje
Prakticky o každém tradičním řemesle, na které si vzpomenete, existuje alespoň jedna kniha. Je to skvělé místo, kde se můžete začít učit řemeslo, i když osobní ukázka vždy předčí učení z knihy. I když vám nikdo neukáže, co máte dělat, někdy mohou knihy v kombinaci s pokusy a omyly v reálném světě stačit k tomu, abyste se naučili, co je třeba.
Internet nabízí rozsáhlé zdroje k osvojení nových dovedností a navíc nabízí videoobsah, který je další nejlepší možností, jak se osobně seznámit s danou problematikou. Ještě nikdy v historii lidstva nebylo tolik informací tak snadno dostupných. Obskurní znalosti jsou konečně k dispozici.
Přes všechny své nedostatky internet nahrazuje ústní tradici, která se na místní úrovni do značné míry vytratila. Dovednosti a informace se mohou předávat z jednotlivce na jednotlivce – stejně jako tomu bylo kdysi v pevněji semknutých tradičních komunitách – jen nyní může být váš instruktor z druhé strany zeměkoule.
Webové stránky a kanály YouTube se věnují výuce a učení řemesel. Několik zdrojů: online kurzy John C. Campbell Folk School, online kurzy Craft Courses a kanál a webové stránky Northmen na YouTube.
Autor cituje G. K. Chestertona: „Neodstraňuj plot, dokud nepochopíš, proč tam byl postaven.“ V tomto případě se jedná o výrok, který se vztahuje k řemeslům.
Zamysleme se nad tradičními řemesly právě z tohoto úhlu pohledu. Neměli bychom je rušit nebo nechat zaniknout jen proto, že už nevidíme jejich praktickou hodnotu nebo si myslíme, že máme efektivnější způsoby, jak splnit stejné úkoly. Způsob, jakým naši předkové přistupovali k věcem, byl moudrý a tyto „staré způsoby“ mohou mít výhody a přínosy, které nesouvisejí s rychlostí a efektivitou. I když jistě můžeme využít sílu strojů, když se soustředíme na rychlé vytvoření konečného produktu, některé věci stojí za to dělat kvůli nim samotným, pomalu a promyšleně. Tradiční řemesla mezi ně patří.
–ete-