Více než 90 zemí se zúčastnilo summitu v Soulu, přičemž Čína patří mezi státy, které nepodpořily pokyny pro etické využití AI.
Jižní Korea uspořádala ve dnech 9. a 10. září druhý summit s názvem Odpovědná umělá inteligence ve vojenské oblasti (Responsible AI in the Military Domain), během kterého 60 zemí včetně České republiky a Spojených států podepsalo „plán opatření“ týkající se využití umělé inteligence (AI) ve vojenských aplikacích.
Na summitu bylo přítomno více než 90 zemí, přičemž Čína patřila mezi státy, které etické pokyny nepodpořily.
První setkání se konalo v roce 2023 v Haagu v Nizozemsku, kde zúčastněné státy vyjádřily podporu mezinárodnímu rámci pro využití vojenské AI.
Mezi detaily letošního plánu byly konkrétní body týkající se využití dronů s podporou AI, pokyny pro hodnocení rizik, důležitost zachování lidské kontroly a zabránění využití AI k šíření zbraní hromadného ničení.
Nizozemský ministr obrany Ruben Brekelmans uvedl, že dochází k pokroku, ale dodal: „Nikdy nedosáhneme globálního konsenzu.“
„Jak se vypořádat se skutečností, že ne všichni dodržují pravidla? … To je složité dilema, které bychom měli také předložit k diskuzi,“ předložil Brekelmans.
Giacomo Persi Paoli, vedoucí oddělení bezpečnosti a technologií v Institutu OSN pro výzkum odzbrojení, uvedl, že by se státy měly vzájemně angažovat v průběhu období mezi summity, aby snížily rizika. OSN rovněž diskutovala o vytvoření mezinárodních pokynů pro smrtící autonomní zbraně.
„Plán je postupným krokem vpřed,“ zmínil Paoli. „Pokud bychom postupovali příliš rychle, je velmi vysoké riziko, že se mnoho zemí nebude chtít zapojit.“
I když plán není právně závazným dokumentem, rozhodnutí Číny nezapojit se odpovídá jejímu dosavadnímu postoji.
Čínský komunistický režim v minulosti opakovaně odmítal dodržovat mezinárodní standardy a etické pokyny v jiných oblastech pokročilých technologií, což vyvolává u států, jako jsou Spojené státy, rostoucí obavy z technologického pokroku v rukou zahraničního nepřítele, jako je právě například Komunistická strana Číny (KS Číny).
V roce 2018 čínský vědec odhalil, že vytvořil geneticky upravené děti. He Jiankui, který nikdy nezveřejnil recenzovaný výzkum, geneticky upravil lidské, myší a opičí embrya a implantoval několik geneticky upravených lidských embryí do lidské dělohy.
Mezinárodní pokyny pro genetickou úpravu povolují implantaci geneticky upravených embryí pouze v omezených případech. Pod mezinárodním tlakem byl He Jiankui odsouzen k vězení, po čemž uvedl, že ve svém výzkumu hodlá pokračovat.
V březnu při slyšení v americkém Kongresu vyšlo najevo, že KS Číny vytváří genetickou databázi všech lidí na Zemi, což by porušovalo zákony o lékařském soukromí a mezinárodní standardy.
Téhož měsíce vedoucí časopis o genetice vydal hromadné stažení článků čínských vědců poté, co vyšetřování odhalilo nesrovnalosti a naznačilo, že vzorky DNA mohly pocházet od vězňů svědomí pronásledovaných čínskou komunistickou stranou.
Na zprávě se podílela agentura Reuters.
–ete–