Michael Wing

19. 9. 2024

Upozornění: Tento článek byl publikován v roce 2023. Některé informace již nemusí být aktuální.

Při pohledu shora se může zdát, že jde o jakousi Říši divů – zeleně a zlatě pruhovaná krajina vesnice splétá gobelín, který se táhne až k obzoru, kam jen oko dohlédne.

Dlouhá, osamělá nit silnice se táhne vesnicí Sułoszowa, 28 mil severozápadně od Krakova v Polsku. Ta spojuje jejích téměř 6 000 obyvatel a jejich podivně štíhlé pozemky. Po celé cestě objímají silnici domy s pestrobarevnými střechami, které se vinou na její šestikilometrové trase městem.

Tento jedinečný přístup k plánování venkova poskytuje místním obyvatelům výhody komunitní a zemědělské půdy. Navzdory neskutečné mozaice polí vypadá Sułoszowa jako průměrné malé město – každý zná každého.

V říši divů se však ozývají různé hlasy.

Místní obyvatelé mají smíšené názory ohledně toho, že se jejich městečko v poslední době stalo opět virálním – přitahuje pozornost, o kterou ne všichni stojí. Někteří zase vidí nevýhody života na tak odlehlém místě. Převažují výhody nad obtížemi?

Letecký pohled na vesnici Sułoszowa, 28 mil severozápadně od Krakova v Polsku. Olivier Uchmanski/Shutterstock (Maciej Uchmanski / Getty Images)
Pole se táhnou až k obzoru nad obcí Sułoszowa, 28 mil severozápadně od Krakova v Polsku. Se svolením Małgorzata Kindryk
Město Sułoszowa v Polsku z ptačí perspektivy. (Maciej Uchmanski / Getty Images)

Sułoszowa se líbí mnoha místním i turistům. Například díky svému bohatému středověkému původu získala oblíbenou přezdívku „Malé Toskánsko“.

Sułoszowa, jejíž počátky sahají až do roku 1315, poznala rytířské pány, poddanství i naprosté zpustošení během první světové války. V průběhu staletí prošla politickými spory, změnami moci i náboženskými vzpourami.

Dnes mohou turisté navštívit středověký hrad Pieskowa Skala, který nechal postavit polský král Kazimír III. Veliký ve 14. století a který se nachází na vrcholu srázu s výhledem do krajiny na východním konci města.

U nedaleké silnice se tyčí 98 metrů vysoký vápencový sloup, známý jako „Herkulův kyj“, který je pro turisty zajímavým místem k fotografování.

(Vlevo) Hrad Pieskowa Skala, postavený polským králem Kazimírem III. Velikým ve 14 . století, je vidět za 98 metrů vysokým vápencovým sloupem „Herkulův kyj“ v Sułoszowě v Polsku; (vpravo) Sułoszowa při pohledu z výšky. Vlevo: Łukasz Śmigasiewicz/CC BY-SA 3.0 PL; vpravo: Olivier Uchmanski/Shutterstock (Maciej Uchmanski / Getty Images)
Letecký pohled na hrad Pieskowa Skala s 98 metrů vysokým vápencovým sloupem „Herkulův kyj“ v popředí na jihu Polska. S laskavým svolením Małgorzaty Kindryk

Kromě toho se od Krakova až po Częstochowou, vzdálenou asi 100 kilometrů, táhne řetěz středověkých opevnění známý jako Červená stezka orlích hnízd; všude jsou rozesety úchvatné vyhlídky, skály a rokle; místní hory jsou posety asi 400 jeskyněmi zralými na průzkum.

View of a house in the village of Sułoszowa, 28 miles northwest of Krakow, Poland. Screenshot/Google Maps
Obilná pole při pohledu ze vzduchu nad polským městem Sułoszowa. Se svolením Małgorzata Kindryk

Zatímco mnozí považují tuto odlehlou vesnici za skrytý klenot v hornaté krajině jižního Polska, ne všichni s tím souhlasí. Podle jednoho z místních obyvatel trpí „syndromem posledních kilometrů“.

„Údajně jsme všude blízko, ale ve skutečnosti daleko,“ řekl listu Daily Mail osmatřicetiletý otec dvou dětí Łukasz, ale dodává: „Je tu hezky.

„Do Krakova se dá dojet autobusem z Olkusz [vesnice vzdálené 8 mil], ale přes den jich jezdí jen pár a často jsou přeplněné, takže cestujete jako sardinky.“

Ve městě se však najde mnoho zajímavého, co se týče všech jeho pozemků.

Jedním z důsledků zvláštního zemědělství v Sułoszowě je řada gastronomických festivalů zaměřených na ochutnávání plodin – jahod, brambor a podobně – což jsou setkání plná hudby, která se konají po celém městě.

Sułoszowa je výjimečná mimo jiné také tím, že si místní obyvatelé mohou vybrat, jak své dlouhé vřetenovité pozemky využijí. Může jít o pěstování plodin, jako je řepka nebo bobuloviny, chov hospodářských zvířat, ale i o ponechání pozemku bez úprav.

Pestrá krajina vděčí tomuto aspektu vlastního výběru za svou zářivou barevnou paletu – a za to, že se lidé o svá pole tak dobře starají.

Obec Sułoszowa v Polsku z ptačí perspektivy. Olivier Uchmanski/Shutterstock (Maciej Uchmanski / Getty Images)
V polské obci Sułoszowa se nacházejí úzké pozemky s různými plodinami a zemědělským využitím. Se svolením Małgorzata Kindryk

Místní obyvatelé i návštěvníci často chodí na setkání a z nich pěšky, což je částečně dáno uspořádáním obce, ale také tím, že v Sułoszowě nejezdí taxíky. Přesto to pro některé nepředstavuje žádný problém.

„I když je vesnice dlouhá, mám všechno na dosah,“ říká 37letá prodavačka Martyna. „Obchod, obecní úřad, banka, poliklinika – všechno je v docházkové vzdálenosti.

Máme tu několik obchodů s potravinami, kde se prodávají místní produkty, a máme tu i pekárnu.“

Vegetační porost ve tvaru srdce při pohledu z polského města Sułoszowa. Se svolením Małgorzata Kindryk
Dramatický letecký pohled na polské město Sułoszowa. Chawranphoto/Shutterstock (Maciej Uchmanski / Getty Images)

Ne všichni místní obyvatelé jsou však z turistického dobrodiní vesnice nadšeni; někteří zašli tak daleko, že ho označili za „nesnesitelné“.

„Nejhorší jsou neděle, protože to na nás všichni turisté zírají z okna,“ prohlásil nejstarší obyvatel vesnice, 74letý Stanisław.

Navzdory podnikání, které turistický ruch přináší, navíc Sułoszowa zaznamenala trend, kdy se stále více mladých lidí stěhuje do větších městských center.

Nemluvě o tom, že v obci není žádná hospoda; místní mládež pravidelně jezdí do nedaleké vesnice Trzyciąż vzdálené asi 6,5 km, aby se odvázala v Klubu Apogeum.

Úzké pruhy pozemků jsou přiděleny různým nemovitostem v polském městě Sułoszowa. S laskavým svolením Małgorzaty Kindryk
Obilná pole při pohledu ze vzduchu nad polským městem Sułoszowa. (vlad_star / envato)

„Mladí odcházejí za prací do zahraničí nebo do velkých měst,“ říká Stanisław. „A ti, co jsou tady, se prohánějí na autech a motorkách nahoru a dolů po ulici před mým domem.“

Nehledě na nepříjemnosti však někteří místní obyvatelé oceňují jedinečný životní styl, který Sułoszowa nabízí.

Vzhledem k nedávné pozornosti sociálních médií se zapojili do diskuze, aby vyjádřili pozitivní pohled na věc.

„Tohle místo bych nevyměnil za nic jiného,“ napsal jeden z místních uživatelů Twitteru. „Má své kouzlo a atmosféru. Jak se říká, má to něco do sebe.“

ete

Související témata

Přečtěte si také

Senát neschválil novelu, která zavádí nový trestný čin „činnost pro cizí moc“, přesto jde k podpisu prezidentovi

Senát dnes neschválil novelu zákona Lex Ukrajina, která sklidila kritiku kvůli několika částem, včetně zavedení nového trestného činu „činnosti pro cizí moc“. Přesto míří k podpisu prezidentovi.

Přehled desítek Trumpových výkonných nařízení

Trump vydal širokou škálu výkonných nařízení hned první den svého působení ve funkci, aby sladil zemi se svou agendou.

Frans Timmermans
„Tajné“ financování lobbistických zelených organizací Evropskou komisí. EP o něm bude dnes jednat

Nizozemský deník De Telegraaf dnes informoval, že získal důvěrné smlouvy, které dokazují, že Evropská komise léta dotovala environmentální organizace za účelem lobbovat za zelenou politiku.

Evropa musí zbrojit a revidovat Green Deal. Tuskovu výzvu ke změnám v energetice EU ocenili politici české koalice i opozice

Čas komfortu skončil, Evropa musí masivně zbrojit. Dnes to v projevu před poslanci Evropského parlamentu k prioritám polského předsednictví Evropské unie prohlásil polský premiér Donald Tusk, který...

Melania Trumpová: Sebevědomý návrat do Bílého domu a nová vize pro roli první dámy

Melania Trumpová překypuje plány na druhé období v roli první dámy Spojených států. Na funkci nebyla podle svých slov připravená a držela se stranou v New Yorku se synem Barronem.

Budoucnost světa formují lídři WEF, řekl Schwab. Střípky z Davosu

V Davosu včera vystoupil zakladatel WEF Klasu Schwab, šéfka EK Ursula von der Leyenová či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dnes a zítra vystoupí také zástupci Česka a Slovenska.

Ursula von der Leyenová
„Kompas konkurenceschopnosti“ EU. Leyenová nastínila příští „ekonomickou pětiletku“

Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes adresovala v Evropském parlamentu svou vizi na příštích pět let. Chce především posílit ekonomiku, pro kterou stanovila tři cíle. Příští týden představí „kompas konkurenceschopnosti“.

Klíč ke šťastnému manželství: Pokračujte v randění se svým partnerem

Své manželství můžete ochraňovat tím, že budete do svého vztahu pravidelně investovat. Kdyby existoval jednoduchý způsob, jak zlepšit komunikaci, oddanost, intimitu, stabilitu a celkové štěstí v manželství, kdo by ho nevyužil? Přesto více než polovina sezdaných lidí uvádí, že tento jednoduchý způsob, jak posílit svůj vztah s manželem či manželkou, nevyužívá. Tímto jednoduchým zvykem je pokračovat v pravidelných schůzkách s manželem […]

Dýchejte snadno: 5 tradičních způsobů, jak ulevit od ucpaných dutin

Tradiční metody jako heřmánková pára, ajurvédský nosní olej či solné výplachy mohou účinně ulevit od ucpaných dutin a zmírnit dýchací potíže. V článku najdete návody a vědecké poznatky.