Upozornění: Tento článek byl publikován v roce 2023. Některé informace již nemusí být aktuální.
Při pohledu shora se může zdát, že jde o jakousi Říši divů – zeleně a zlatě pruhovaná krajina vesnice splétá gobelín, který se táhne až k obzoru, kam jen oko dohlédne.
Dlouhá, osamělá nit silnice se táhne vesnicí Sułoszowa, 28 mil severozápadně od Krakova v Polsku. Ta spojuje jejích téměř 6 000 obyvatel a jejich podivně štíhlé pozemky. Po celé cestě objímají silnici domy s pestrobarevnými střechami, které se vinou na její šestikilometrové trase městem.
Tento jedinečný přístup k plánování venkova poskytuje místním obyvatelům výhody komunitní a zemědělské půdy. Navzdory neskutečné mozaice polí vypadá Sułoszowa jako průměrné malé město – každý zná každého.
V říši divů se však ozývají různé hlasy.
Místní obyvatelé mají smíšené názory ohledně toho, že se jejich městečko v poslední době stalo opět virálním – přitahuje pozornost, o kterou ne všichni stojí. Někteří zase vidí nevýhody života na tak odlehlém místě. Převažují výhody nad obtížemi?
Sułoszowa se líbí mnoha místním i turistům. Například díky svému bohatému středověkému původu získala oblíbenou přezdívku „Malé Toskánsko“.
Sułoszowa, jejíž počátky sahají až do roku 1315, poznala rytířské pány, poddanství i naprosté zpustošení během první světové války. V průběhu staletí prošla politickými spory, změnami moci i náboženskými vzpourami.
Dnes mohou turisté navštívit středověký hrad Pieskowa Skala, který nechal postavit polský král Kazimír III. Veliký ve 14. století a který se nachází na vrcholu srázu s výhledem do krajiny na východním konci města.
U nedaleké silnice se tyčí 98 metrů vysoký vápencový sloup, známý jako „Herkulův kyj“, který je pro turisty zajímavým místem k fotografování.
Kromě toho se od Krakova až po Częstochowou, vzdálenou asi 100 kilometrů, táhne řetěz středověkých opevnění známý jako Červená stezka orlích hnízd; všude jsou rozesety úchvatné vyhlídky, skály a rokle; místní hory jsou posety asi 400 jeskyněmi zralými na průzkum.
Zatímco mnozí považují tuto odlehlou vesnici za skrytý klenot v hornaté krajině jižního Polska, ne všichni s tím souhlasí. Podle jednoho z místních obyvatel trpí „syndromem posledních kilometrů“.
„Údajně jsme všude blízko, ale ve skutečnosti daleko,“ řekl listu Daily Mail osmatřicetiletý otec dvou dětí Łukasz, ale dodává: „Je tu hezky.
„Do Krakova se dá dojet autobusem z Olkusz [vesnice vzdálené 8 mil], ale přes den jich jezdí jen pár a často jsou přeplněné, takže cestujete jako sardinky.“
Ve městě se však najde mnoho zajímavého, co se týče všech jeho pozemků.
Jedním z důsledků zvláštního zemědělství v Sułoszowě je řada gastronomických festivalů zaměřených na ochutnávání plodin – jahod, brambor a podobně – což jsou setkání plná hudby, která se konají po celém městě.
Sułoszowa je výjimečná mimo jiné také tím, že si místní obyvatelé mohou vybrat, jak své dlouhé vřetenovité pozemky využijí. Může jít o pěstování plodin, jako je řepka nebo bobuloviny, chov hospodářských zvířat, ale i o ponechání pozemku bez úprav.
Pestrá krajina vděčí tomuto aspektu vlastního výběru za svou zářivou barevnou paletu – a za to, že se lidé o svá pole tak dobře starají.
Místní obyvatelé i návštěvníci často chodí na setkání a z nich pěšky, což je částečně dáno uspořádáním obce, ale také tím, že v Sułoszowě nejezdí taxíky. Přesto to pro některé nepředstavuje žádný problém.
„I když je vesnice dlouhá, mám všechno na dosah,“ říká 37letá prodavačka Martyna. „Obchod, obecní úřad, banka, poliklinika – všechno je v docházkové vzdálenosti.
Máme tu několik obchodů s potravinami, kde se prodávají místní produkty, a máme tu i pekárnu.“
Ne všichni místní obyvatelé jsou však z turistického dobrodiní vesnice nadšeni; někteří zašli tak daleko, že ho označili za „nesnesitelné“.
„Nejhorší jsou neděle, protože to na nás všichni turisté zírají z okna,“ prohlásil nejstarší obyvatel vesnice, 74letý Stanisław.
Navzdory podnikání, které turistický ruch přináší, navíc Sułoszowa zaznamenala trend, kdy se stále více mladých lidí stěhuje do větších městských center.
Nemluvě o tom, že v obci není žádná hospoda; místní mládež pravidelně jezdí do nedaleké vesnice Trzyciąż vzdálené asi 6,5 km, aby se odvázala v Klubu Apogeum.
„Mladí odcházejí za prací do zahraničí nebo do velkých měst,“ říká Stanisław. „A ti, co jsou tady, se prohánějí na autech a motorkách nahoru a dolů po ulici před mým domem.“
Nehledě na nepříjemnosti však někteří místní obyvatelé oceňují jedinečný životní styl, který Sułoszowa nabízí.
Vzhledem k nedávné pozornosti sociálních médií se zapojili do diskuze, aby vyjádřili pozitivní pohled na věc.
„Tohle místo bych nevyměnil za nic jiného,“ napsal jeden z místních uživatelů Twitteru. „Má své kouzlo a atmosféru. Jak se říká, má to něco do sebe.“
–ete–