ČTK

21. 9. 2024

Vstávat brzy ráno, tvrdě pracovat a dodržovat přísnou disciplínu, o tom sní mnoho mladých mužů ve Finsku. Tento narůstající trend překvapuje experty i samotné kněží, píše agentura AFP.

Ve Finsku, které je známé pro svůj sekularismus a pokrokové myšlení, si v posledních letech získává stále víc příznivců křesťanství a konzervatismus, a to zejména u mladých mužů.

Na jihovýchodě této severské země se nachází klášter Valamo, který spadá pod pravoslavnou církev. Dlouhou dobu se bratrstvo skládalo pouze z deseti členů. Nedávno se jeho počet téměř zdvojnásobil a nyní má makotnichů osmnáct.

„Ze začátku jsem k tomu fenoménu byla opravdu skeptická,“ řekla odbornice na praktickou teologii Kati Tervová Niemelaová z Východofinské univerzity. Výsledky průzkumů na toto téma však rok od roku potvrzují rostoucí zájem mladých Finů o náboženství.

V oslnivě bílém klášteře ve Valamu začíná den za úsvitu. V šest hodin ráno mniši vstanou, pomodlí se a nasnídají se. Pak krmí ovce, vyrábějí svíčky a věnují se administrativním záležitostem. Jejich rozvrh je neměnný už po staletí.

„Řekl bych, že bodem obratu byla pandemie covidu-19,“ uvedl archimandrita Michael působící ve Valamu. Podle něho za postoj mladých mužů může dnešní nejistá doba. „Lidé hledají stabilitu, něco, o co se mohou opřít,“ pokračuje. Sám dostává pravidelně e-maily od mužů ve věku 15 až 25 let, kteří si s ním chtějí promluvit o víře i o jejich možném vstupu do kláštera.

Ve vnitřku starého kostela, kde dřevěné stěny zdobí ikony a další náboženské obrazy, otec Štěpán vypráví, jak „vždy věděl, že se jednoho dne stane mnichem“. Je mu 23 let.

Štěpán se ještě před dvěma lety utápěl v každodenních útrapách světského života. Jako zadlužený student se strachoval z narůstajících cen a hledal své místo ve společnosti. „Pak začala válka na Ukrajině, která situaci jen zhoršila. Můj vstup do kláštera odstranil všechen pozemský stres,“ uzavírá.

K evangelicko-luteránské církvi se hlásí přibližně 63 procent z 5,5 milionu obyvatel Finska a pouze jedno procento k pravoslavné církvi, která se podřizuje konstantinopolskému patriarchovi.

Podle Kati Tervové Niemelaové přitahuje mladé muže zejména konzervativní náboženské uspořádání, které v ortodoxních klášterech panuje. Je to také projev jakési opozice proti evangelicko-luteránské církvi, která podporuje narůstající počet manželství uzavřených jednopohlavními páry, jak dále vysvětluje akademička.

Jiní se zase nechávají inspirovat influencery typu Andrewa Tatea, který představuje kontroverzní postavu v mediálním prostoru pro své misogynní názory a oslavování kultu „alfa samce“.

„Tento trend můžeme pozorovat i v jiných zemích,“ uvedla Tervová Niemelaová. „Mladí muži nacházejí v křesťanství něco, co podporuje jejich mužství ve společnosti, která podle nich tuto vlastnost nedoceňuje,“ pokračuje profesorka.

Naproti tomu mladé Finky se silně hlásí k liberálním hodnotám. „Máme mnohem více mužů, kteří od žen očekávají, že se budou chovat jako tradiční ženy, než žen, které tuto roli chtějí přijmout,“ říká odbornice.

Devětadvacetiletý jerodiákon Rafael, oděný do černé sutany a s dlouhými zapletenými vlasy zakrytými tradiční čelenkou, si vybral duchovní život ve Valamu před šesti lety, poté, co získal diplom z filozofie.

„Měl jsem velmi konvenční luteránskou výchovu. Chodili jsme do kostela maximálně dvakrát ročně, tedy jsme nebyli nijak zvlášť věřící. Na střední jsem byl dokonce rebel a považoval se za ateistu,“ říká mnich.

Avšak tváří tvář velkým životním otázkám našel Rafael útočiště až v náboženství a starých tradicích.

„Církevní otcové odpovídali na mé otázky velmi dobře. Zejména pravoslavná církev mi nabídla nejsrozumitelnější odpovědi ze všech křesťanských církví,“ uzavírá bratr Rafael.

Přečtěte si také

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

Prezident Joe Biden pronáší projev k výsledkům voleb v roce 2024 v Růžové zahradě ve Washingtonu, 7. listopadu 2024. (Andrew Harnik / Getty Images)
Biden před koncem mandátu omilostnil téměř 2500 odsouzených

Bílý dům zatím nezveřejnil jména těch, komu byla prezidentská milost udělena. Nynější vlna milostí ale ještě nemusí být konečná.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasičský vrtulník shazuje vodu, když se požár Palisades rozrůstá poblíž čtvrti Mandeville Canyon a Encina v Kalifornii, 11. ledna 2025. (Patrick T. Fallon / AFP via Getty Images)
Smysl kalifornského inferna

Ten vzorec je až příliš známý. Přijde nějaká katastrofa. Při bližším zkoumání se dala předpokládat. A nejen to: hrůzná politická rozhodnutí ji učinila nevyhnutelnou. Člověku spadne čelist a zamotá se mu hlava.