Zdenka Danková

21. 9. 2024

Pokud už jsme si prohlédli a užili Chrudim, nazývanou Athénami východních Čech, můžeme se posunout o kousek dál, do Slatiňan, kde zhlédneme půvabný zámek, radnici, zámecký park s hřebčínem a potkáme koníky na pastvinách i další objekty, které stojí za pozornost.

Po cyklostezce trvá přesun pár minut po délce asi 2 km. Cestou se můžete na okraji Slatiňan občerstvit v místě, kde u železničního přejezdu původně stál cukrovar. Dnes se tam tyčí příjemný stánek s názvem Nové místo, v sezóně obsypaný cyklisty, kde si můžete dát nápoje, palačinky, zapékané bagety a jiné dobroty.

Městečko Slatiňany nese ve svém erbu vraníka. Písmeno A značí Auerspergy, šlechtický rod, vlastnící zdejší panství, který vymřel po meči v r. 1942. Snad největšího rozkvětu doznalo město i zámek v době, kdy panství vlastnila knížecí rodina Auerspergů, jež obohatila obec hospodářským rozkvětem.

Pokud se pohybujete na čtyřech kolech, autem dojedete z Chrudimi do Slatiňan kolem letiště za okamžik. V TIC, které sídlí v rohu půvabné radnice, vám poradí, kam se podívat, a nebudete vědět, kam dřív. Naproti radnici v kopečku stojí zámek, poblíž stánek s kavárnou, za níž se táhne rozlehlý 16hektarový zámecký park.

V blízkosti zámku se nachází kostel sv. Martina, který si zaslouží návštěvu. Ovšem většina návštěvníků pospíchá do hřebčína, kterým vás provede průvodce a povypráví vám historii starokladrubského koně. Hřebčín obsahuje nejen stáje a porodnu hříbat, ale také kočárovnu i se sáněmi pro zimní vyjížďky koňmo. Vyjížďka se dá objednat, výhodou je být ve čtyřech, protože cena 45minutové projížďky je značně vysoká.

Hřebčín v zámeckém parku. (Zdenka Danková / Epoch Times)

Když se vydáte dále do parku, vystoupáte do kopce ke Švýcárně. Původně vznikla jako salaš přestavbou myslivny v 19. století. V ní se nachází muzeum starokladrubského koně. Děti si zde mohou zkusit sedlání koně anebo se vložit do interaktivní části, dospělé nejspíš zaujmou ukázky z filmového seriálu o koních Dobrá voda.

Švýcárna, tak trochu muzeum, původně salaš z 19. století. (Zdenka Danková / Epoch Times)

O kousek dál navštívíte poněkud bizarní ministavbu nazvanou Kočičí hrádek, jež celoročně slouží především pro děti.

Následuje třešňový sad, kterému místní lidé říkají „Třešňovka“, v něm najdete klid a také Návrší Vrchlického.

Komu stoupání do vrchu ještě nestačilo, může pro další pohyb využít venkovní tělocvičnu u výletní restaurace Monaco.

Z vršku se můžete podívat do kraje dvěma body: tím starším je hláska na Chlumu, jež slouží dnes jako rozhledna, a novějším objektem je zajímavě koncipovaná rozhledna Bára. Poblíž Báry je další venkovní tělocvična nazvaná Podhůra.

Během putování po zámeckém parku můžete kdekoliv potkat kočár tažený místními koníky, řízený kočím, v němž se projíždí šťastnější výletníci. Kobylky s hříbaty můžete pozorovat na více pastvinách. Chovatelé je stěhují podle potřeby a podle toho, jak spásají trávu.

Kočár pro koňský zápřah. (Zdenka Danková / Epoch Times)

Pokud vám okruhy po zámeckém parku ještě nestačily, můžete dojít až do Škrovádu, za kterým se tyčí pískovcové skály zdobené skvostnými borovicemi. Romantické místo slouží horolezcům k lezení po skalách s pomocí lan. Poblíž se také můžete občerstvit ve stylové restauraci zvané Kůlna.

Výhled z posezení v Kůlně. (Zdenka Danková / Epoch Times)

Na okraji Škrovádu stojí dva pískovcové křížky z 18. století. Jeden z nich je ozdobou krajiny jako typická boží muka, druhý je věnován šlechtici ve službách krále.

Pískovcový kříž na okraji Škrovádu. (Zdenka Danková / Epoch Times)

Občerstvení najdete buď přímo u skal s borovicemi, nebo zpět ve Slatiňanech, kde poslouží pizzerie a potom cukrárna U semaforu. Zámecká restaurace je prozatím uzavřená.

Související témata

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.