Republikové předsednictvo Pirátů dalo na základě výsledků voleb k dispozici své funkce, rozhodovat bude celostátní fórum strany. Novinářům to dnes řekl předseda strany a vicepremiér Ivan Bartoš. Výsledky v krajských a senátních volbách označil za velmi špatné, odmítl je ale spojovat s dalším vládním angažmá Pirátů. Připustil, že na volby mohly mít vliv i problémy s digitalizovaným stavebním řízením v gesci jeho ministerstva pro místní rozvoj.
Straně se nepodařilo obhájit mandáty v zastupitelstvech krajů, které mělo po volbách v roce 2020 ve všech regionech. Znovu je získali pouze v Plzeňském kraji. Bartoš na tiskové konferenci litoval také ztráty senátorského mandátu Lukáše Wagenknechta (za Piráty). Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že na činnost a fungování vlády volební výsledek Pirátů mít bezprostřední vliv nebude.
Šéf Pirátů na tiskové konferenci uvedl, že volební výsledek strany vnímá jako selhání předsednictva a že je pro Piráty bolestný. „Předsednictvo bylo zvoleno na začátku roku. Máme za sebou tedy dvoje volby a ani evropské volby nebyly z pohledu Pirátů úspěšné. Jsme strana demokratická, která se rozhoduje na základě diskuse,“ zdůvodnil krok vedení strany. Na dotaz ČTK popsal, že jednání celostátního fóra o budoucnosti předsednictva, kterého se zúčastní všechny členky a členové, zabere následujících 14 dní a bude zakončené hlasováním celostátního fóra.
„Nezastírám, že digitalizace stavebního řízení na volby vliv mít mohla. My jsme spustili poměrně komplexní projekt, nedal se odkládat, tlačila nás nutnost i Národního plánu obnovy. Je pravda, že já osobně čelím kritice poměrně dlouhou dobu, byť si myslím, že jsem v dané situaci nemohl ani z pohledu ministerstva jednat jinak,“ řekl Bartoš v pražském volebním štábu Pirátů, kde už před příjezdem předsedy panovala smutná atmosféra.
„Doba se výrazně změnila – ať už je to pod vlivem globálních událostí, války na Ukrajině. Fungují často zkratky spíše než složité vysvětlování komplexních problémů. Já si myslím, že důležité je dělat tu politiku poctivě. Otázkou potom je, jestli dokážete výsledky své práce prodat tak, aby to v danou chvíli aktivizovalo vaše voliče. Uvidíme, kam nás bouřlivé vody české politiky povedou dál,“ odpověděl předseda Pirátů na dotaz, zda strana plánuje nějaké změny ve své politice.
„Nemá cenu jakkoliv zastírat, že výsledek v krajských i senátních volbách je hluboko pod očekáváním nás všech. Pirátská politika je nicméně stále reprezentována navenek primárně svým vedením – republikovým předsednictvem. Chtěli bychom tedy nechat na vás, na Pirátkách a Pirátech, zda má současné vedení Pirátů stále ještě vaši důvěru a podporu ve funkci, kterou jste nám svým hlasováním dříve svěřili,“ uvedl Bartoš na pirátském webu. Doplnil, že v případě, že by vedení podporu nezískalo, obratem kolektivně rezignuje a bude svoláno celostátní fórum pro volbu nového.
Návrh, o kterém bude více než tisícovka Pirátů hlasovat, zní „Celostátní fórum vyjadřuje důvěru současnému republikovému předsednictvu“. Do 5. října budou moct Piráti přicházet s alternativními návrhy, následovat bude lhůta na rozmyšlenou nejméně do 10. října. Hlasovat mají Piráti od 11. října do 14. října.
Před čtyřmi lety získali Piráti zhruba stovku ze 675 krajských zastupitelských křesel a vytvořili vládnoucí koalice s jinými stranami v devíti ze 13 krajů. V červnových evropských volbách strana cílila na čtyři mandáty, ale se ziskem 6,20 procenta hlasů získala jediný. Piráti obhajovali tři křesla a 13,95 procenta hlasů z roku 2019. Propad pro Piráty znamenaly i sněmovní volby v roce 2021, kdy šli do hlasování v koalici se Starosty.
Poslední celostátní fórum, do kterého patří všichni členové vládní strany, se sešlo na začátku roku v Brně. Vicepremiér Ivan Bartoš na něm obhájil místo předsedy Pirátů, jeho vyzývatelka Markéta Gregorová se stala druhou místopředsedkyní. O konci Bartoše se spekulovalo už v červnu po neúspěšných evropských volbách, v hlasování celostátního fóra tehdy neuspěl návrh, aby se těsně před krajskými volbami konal sjezd.