Milan Kajínek

23. 9. 2024

Úvěrová společnost Home Credit, kterou po úmrtí Petra Kellnera v březnu 2021 při pádu vrtulníku na Aljašce vlastní jeho rodina, se stahuje z Asie a posiluje působnost spíše v jihovýchodní a střední Evropě.

Home Credit Group B.V., odnož skupiny PPF zabývající se spotřebitelským financováním, dokončila v říjnu 2023 prodej svých divizí na Filipínách i v Indonésii.

V únoru 2024 se skupina Home Credit rozhodla odprodat 100 % aktiv vietnamské Home Credit thajské Siam Commercial Bank.

Mediální skupina Caixin, která se zabývá poskytováním finančních a obchodních zpráv, na začátku září 2024 zveřejnila zprávu o tom, že společnost Home Credit se chystá k ukončení svých aktivit i v Číně. Její podnik má údajně převzít společnost Jingdong Technology Holding Co. Ltd., fintechová odnož čínského e-commerce gigantu JD.com. 

Firma JD.com, která se dříve jmenovala 360Buy, je čínská společnost zabývající se elektronickým obchodem se sídlem v Pekingu. Spolu s Alibabou tvoří dvojici největších internetových obchodů v Číně.

Home Credit v Číně od roku 2004

„Home Credit založil první pobočku v Číně již v roce 2004 a o deset let později se stal první společností plně v zahraničním vlastnictví, která získala celonárodní licenci pro poskytování spotřebitelských půjček,“ uvádí projekt Sinopsis.

Petr Kellner a jeho Home Credit začali od roku 2014 v Číně masivně podnikat. Společnost O2, která spadala do Kellnerova portfolia, zaváděla v ČR 5G technologie ve spolupráci s čínskou společností Huawei.

Kellner údajně v rámci posílení pozice na čínském trhu podporoval PR kampaně na zlepšení obrazu čínského režimu v očích české veřejnosti. Jeho PPF byla také skloňována ve vztahu s obratem české diplomacie ze silné obrany lidských práv k užší spolupráci s čínským režimem.

Na působení v Číně vydělala PPF desítky miliard korun. Od roku 2020 však začaly její zisky průběžně klesat.

Kellnerovi dnes jedinými vlastníky PPF

Rodina Kellnerových se stala 100% vlastníkem PPF v srpnu 2023, kdy prostřednictvím plně vlastněné společnosti odkoupila akcie skupiny PPF, které vlastnili Ladislav Bartoníček (0,535%) a Jean-Pascal Duvieusart (0,535%).

Aktuálně skupina PPF uvádí, že za rok 2023 dosáhla na čistý zisk téměř 1,45 miliardy eur (zhruba 36 miliard Kč).

Související témata

Přečtěte si také

Juchelka se nebrání postupnému růstu minimální mzdy na 50 procent průměrné

V letošním roce je minimální mzda 22 400 korun, tedy zhruba 43,4 procenta průměrné mzdy.

Macinka ani Babiš v nejbližších měsících neplánují cestu do Číny

Ministr zahraničí Petr Macinka v nejbližších měsících neplánuje cestu do Číny, ačkoli pozvání od čínské diplomacie má.

USA začnou doprovázet lodě uvízlé v Perském zálivu, Írán hrozí útokem

Spojené státy začnou Hormuzským průlivem doprovázet lodě, které kvůli válce s Íránem uvízly v Perském zálivu.

Od úterý se ochladí a začne pršet, o víkendu se pak teploty vrátí až na 24

Po velmi horkém a suchém víkendu očekávají meteorologové tento týden změnu počasí. Od úterý se začne ochlazovat a přijít by měly přeháňky a lokálně i bouřky.

Europoslankyně: V Číně můžou uvěznit lidi z jakéhokoliv důvodu a použít je na orgány

Německá europoslankyně varuje před násilnými odběry v Číně a slabostí EU vůči tomuto jevu, přičemž upozorňuje, že rezoluce mají jen malou hodnotu.

OSN je institucí ovládnutou Čínou

Komentář – OSN vznikla jako pilíř amerického řádu, dnes ji však Peking stále více ovládá a USA ji dál financují, přestože ji Čína využívá proti jejich zájmům.

Na kovbojské univerzitě se studenti učí tradicím Divokého západu

Většina z nich nemíří k tomu stát se profesionálními honáky dobytka, ale chce na vlastní kůži poznat mizející způsob života, v němž rozhoduje charakter – a výdělek je spíš skromný.

6 důvodů, proč se zbavit dluhů

Splacení dluhů nabízí svobodu, zjednodušuje rozhodování a přináší větší finanční flexibilitu, což zvyšuje každodenní spokojenost a kontrolu nad budoucností.

Střední věk: krize, nebo vrchol života?

Střední věk nemusí být krizí. Věda ukazuje, že toto období často přináší vyšší spokojenost, emoční stabilitu a smysluplné vztahy.