Frank Fang Eva Fu

a 26. 9. 2024

Taiwan byl kvůli nesouhlasu Pekingu vyloučen z agentur OSN, jako je například Světová zdravotnická organizace.

Devět diplomatických spojenců Taiwanu zaslalo generálnímu tajemníkovi OSN Antóniu Guterresovi společný dopis, v němž vyzývají k účasti ostrova v systémech OSN.

„Je to den, který nazývám naší poutí jménem Taiwanu do OSN, abychom se i nadále zasazovali o smysluplnou účast Taiwanu v OSN,“ řekla listu Epoch Times Inga Rhonda Kingová, stálá zástupkyně Svatého Vincence a Grenadin při OSN, před sídlem OSN v New Yorku 19. září poté, co spolu s dalšími zástupci spojenců Taiwanu v OSN předala dopis kanceláři generálního tajemníka.

Svatý Vincenc a Grenadiny byly jednou ze zemí, které dopis podepsaly. Dalšími signatáři byly Belize, Svazijsko, Guatemala, Marshallovy ostrovy, Palau, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie a Tuvalu.

King uvedl, že více než 23 milionů občanů Taiwanu by nemělo být vyloučeno ze systému OSN. Kromě toho dodala, že vzhledem k tomu, že jednou z iniciativ OSN je snaha o překonání digitální propasti mezi národy, neměl by být Taiwan vynechán, protože je lídrem v oblasti umělé inteligence a polovodičů.

Taiwan, oficiálně nazývaný Čínská republika, opustil OSN jako stálý člen Rady bezpečnosti v říjnu 1971 poté, co Valné shromáždění OSN (VS OSN) odhlasovalo rezoluci 2758. Čína, oficiálně nazývaná Čínská lidová republika, následně zaujala místo Taiwanu v OSN.

Od té doby byl Taiwan kvůli nesouhlasu Číny vyloučen z agentur OSN, jako je Světová zdravotnická organizace (WHO) a Mezinárodní organizace pro civilní letectví.

„Nemělo by docházet k diskriminaci Taiwanu na základě toho, že není členem OSN,“ řekl deníku Epoch Times John Silk, stálý zástupce Marshallových ostrovů při OSN.

„[Taiwan] by se mohl podílet na všech těchto aktivitách, aniž by to způsobilo příliš velké problémy, pokud jde o otázky státnosti.“

Dopis

Dopis vyzval OSN, aby „podnikla proaktivní kroky“ k řešení „zlomyslného překrucování“ rezoluce 2758, a tvrdil, že nesprávný výklad dokumentu z roku 1971 „vážně ohrozil status quo v Taiwanské úžině a mír a stabilitu v Indo-Pacifickém regionu“, uvádí se v prohlášení.

Taiwanská vláda se již několik let snaží vyvrátit tvrzení čínského komunistického režimu, že rezoluce přijala pekingskou zásadu „jedné Číny“. Režim tvrdil, že díky rezoluci může zastupovat Taiwan v systému OSN a mít nad ostrovem územní svrchovanost.

Organizace spojených národů tvrzení čínského režimu zopakovala. Například 23. května mluvčí generálního tajemníka OSN Stephane Dujarric na každodenním brífinku uvedl, že rezoluce je relevantní z hlediska postavení OSN vůči Taiwanu jako čínské provincii.

„Organizace spojených národů by měla dodržovat zásadu neutrality a přestat se chybně odvolávat na rezoluci Valného shromáždění OSN č. 2758 a neoprávněně zbavovat tchajwanský lid a média práva na vstup do OSN, aby navštívili zasedání a události, zúčastnili se jich nebo o nich informovali,“ uvádí se ve společném dopise.

Dopis rovněž naléhavě vyzývá OSN, aby „hledala vhodná řešení“, která by Taiwanu umožnila účastnit se aktivit souvisejících s realizací Cílů udržitelného rozvoje OSN.

Diplomatičtí spojenci Taiwanu napsali Guterresovi o stejných problémech již loni.

Silk uvedl, že očekává, že Guterres na dopis letos odpoví.

„Očekáváme, že nám ve vhodnou dobu odpoví,“ řekl Silk. „Nemyslím si, že bude náš dopis ignorovat. Bude na něj muset odpovědět. Jedná se o země, které patří do rodiny OSN.“

Na 79. zasedání Valného shromáždění OSN se od 24. září koná všeobecná rozprava.

Taiwan

Lee Chih-chiang, generální ředitel taipeiského úřadu pro hospodářské a kulturní záležitosti v New Yorku, poděkoval spojencům ostrova za jejich úsilí.

„Taiwan upřímně doufá, že Organizace spojených národů bude dodržovat ‚zásadu univerzálnosti‘ a závazek ‚nenechat nikoho stranou‘ tím, že zahrne smysluplnou účast Taiwanu na zvyšování blahobytu současných i budoucích generací a bude se zasazovat o celosvětovou demokracii, mír a prosperitu,“ uvedl Lee ve svém prohlášení.

Náměstek amerického ministra zahraničí Kurt Campbell během slyšení ve Sněmovně reprezentantů 18. září uvedl, že Čína využívá rezoluci 2758 jako diplomatický nástroj k delegitimizaci statusu Taiwanu.

Upozornil také na závazek Spojených států vůči Taiwanu v souladu se zákonem o vztazích s Taiwanem, který opravňuje Spojené státy poskytovat ostrovu vojenské vybavení pro sebeobranu.

V květnu předložili senátor Jim Risch, vedoucí člen výboru pro zahraniční vztahy, a senátorka Jeanne Shaheenová novou rezoluci týkající se stejné problematiky.

Spojené státy nemají s Taiwanem žádné formální diplomatické styky od roku 1979, kdy Washington změnil své diplomatické uznání ve prospěch Pekingu. Washington a Taipei však udržují pevné vztahy na základě zákona o vztazích s Taiwanem.

Spojené státy zastávají politiku „jedné Číny“, která tvrdí, že existuje pouze jeden suverénní stát s názvem „Čína“. Tato politika se liší od pekingské zásady „jedné Číny“.

V uplynulých týdnech australský Senát a nizozemská Sněmovna reprezentantů přijaly návrh podporující účast Taiwanu v systému OSN a zároveň vytýkající Číně výklad rezoluce 2758.

Na této zprávě se podílel Edwin Huang.

ete

Související témata

Přečtěte si také

Polský premiér Tusk chce dočasně pozastavit právo na azyl, požádá o souhlas EU
Polský premiér Tusk chce dočasně pozastavit právo na azyl, požádá o souhlas EU

Polsko chce kvůli situaci na běloruské hranici dočasně pozastavit právo na azyl, je to součást strategie na omezení nelegální migrace.

Jak na instalatérské práce: Tipy pro kutily od mistra instalatéra
Jak na instalatérské práce: Tipy pro kutily od mistra instalatéra

Instalatérské práce je snadné považovat za samozřejmost – dokud se o půlnoci náhle neucpe záchod. Buďte připraveni, aby se z jednoduché opravy nestala noční můra.

Ford nedávno oznámil rozsáhlý ústup od svých plánů na rozvoj elektromobilů
Ford nedávno oznámil rozsáhlý ústup od svých plánů na rozvoj elektromobilů

V srpnu Ford oznámil, že s odvoláním na nízkou poptávku zákazníků a přeplněný trh upouští od plánu uvést na trh plně elektrické třířadé SUV.

V Americe propukla krize úzkosti, postihuje každého sedmého dospělého člověka
V Americe propukla krize úzkosti, postihuje každého sedmého dospělého člověka

Odborníci na duševní zdraví jsou svědky nárůstu duševních poruch, ale stále více lidí nyní vyhledává pomoc a zkouší alternativní terapie.

Mozartův smích
Mozartův smích

Autor děl jako „Kouzelná flétna“ a „Figarova svatba“ představuje prostřednictvím hudby radost, kterou přináší život.