Ondřej Horecký

26. 9. 2024

Podle dat Ocelářské unie se výroba oceli v České republice v prvním pololetí letošního roku opět propadla a dosahuje nejhorších výsledků v historii. V první půlce roku 2024 se u nás vyprodukovalo 1,27 milionů tun surové oceli, což je meziroční propad o víc než 600 tisíc tun, resp. 32 %.

Poptávka po surové oceli a výrobků z ní je nízká už více jak dva roky, uvádějí oceláři v tiskové zprávě. K tomu se přidávají vysoké náklady v podobě drahých energií, drahých emisních povolenek a investice do dekarbonizace.

Spolu s výrobou mírně klesla i zjevná spotřeba oceli, která dle ocelářů dosáhla za celé uplynulé pololetí 2,9 milionu tun, o 10 tisíc tun méně než v loňském pololetí. Zjevná spotřeba oceli označuje množství oceli, o němž se předpokládá, že se v Česku použilo. Jde o součet vyrobené (doma použité) oceli a dovezené oceli.

Tuzemský propad významně ovlivnila situace v huti Liberty Ostrava, kde je výroba utlumena již od konce minulého roku, poznamenala pro Epoch Times předsedkyně Ocelářské unie Marcela Kubalová. Klesající trend má ale i řadu dalších příčin.

Celoevropský problém

Čeští oceláři nejsou jediní, komu ubývá zakázek. Společnosti na celém kontinentu zažívají úpadek. Eurofer (Evropská ocelářská asociace) ve své nejnovější zprávě uvádí, že evropský trh s ocelí vykazuje „prudší než očekávaný klesající trend“.

„Špatné podmínky u poptávky, které jsou způsobeny přetrvávajícími faktory, jako jsou vysoké ceny energií, přetrvávající inflace, hospodářská nejistota a geopolitické napětí, jsou ještě zhoršeny krizí ve výrobě, která postihuje největší odvětví využívající ocel, včetně stavebnictví a automobilového průmyslu,“ píše se v dokumentu.

Kubalová ke zprávě poznamenává, že „prognóza pro roky 2024 a 2025 není příliš příznivá“. Eurofer předpokládá, že letos by zjevná spotřeba oceli měla vzrůst jen o 1,4 % místo očekávaných 3,2 %.

„I když pro rok 2025 je prognóza mírně příznivější, je tento výhled zatížen velkou mírou nejistoty s ohledem na nepříznivý výhled většiny ekonomik EU. Budoucnost můžeme v tomto ohledu predikovat jen velice obtížně,“ poukázala šéfka českých ocelářů.

Ach ta Čína

S tím, jak EU prostřednictvím své klimatické politiky přichází stále s dalšími opatřeními a ambiciózními cíli, vzrůstá i finanční a administrativní dopad těchto předpisů na evropské oceláře.

Tím však přicházejí o konkurenční výhodu oproti výrobcům ze třetích zemí, kteří přísná environmentální, sociální a jiná pravidla dodržovat nemusí. Stejně tak jsou znevýhodněni jedněmi z nejvyšších cen energií na světě, jak zdůraznila Draghiho zpráva o konkurenceschopnosti EU.

Dovozy levné, často dotované oceli ze třetích zemí představují pro evropské producenty jednu z hlavních hrozeb, myslí si Kubalová. Největším z konkurentů je Čína, která vyrábí kolem 55 % světové oceli. Do ČR se v 1. pololetí dovezlo jen o něco více oceli než v loňském pololetí, ovšem v celoevropském měřítku dosáhly importy v prvním čtvrtletí 2024 historické výše 27 %.

Pomůže uhlíková daň?

Oceláři si slibují zlepšení od zavedení uhlíkového poplatku (CBAM), který budou muset na hranicích EU zaplatit dovozci z třetích zemí. Tento mechanismus má ochránit konkurenceschopnost evropských producentů, ale „má objektivní mezery“, míní Kubalová.

Eurofer vyzval Evropskou komisi, aby ve věci „naléhavě jednala“, neboť celé odvětví je v ohrožení. Asociace chce po Bruselu, aby správně nastavil systém CBAM, řešil nekalé obchodní praktiky třetích zemí, zajistil přístup k cenově dostupné čisté energii nebo nastavil lepší využití financí na podporu dekarbonizace v průmyslu.

Kubalová podotkla, že ocel je strategická surovina, bez níž se řada sektorů vůbec neobejde a už kvůli materiálové soběstačnosti si nemůžeme dovolit od její výroby upustit.

„Bez oceli nebudou stavební projekty, ale ani kloubní protézy. A v kontextu událostí ve světě dodejme, že je také potřebným artiklem pro zbrojní průmysl,“ uvedla a dodala: „Ocel potřebujeme a budeme ji potřebovat i nadále. Nejen pro fungování ekonomiky, ale také pro naši bezpečnost.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku
„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku

Podle Schillerové by zvýšení důchodového věku finanční situaci republiky nepomohlo, protože velká část starší populace by nebyla schopna efektivně pracovat. Odvolává se na zprávu ministerstva zdravotnictví.

Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně
Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně

Globální vládní technologické centrum (GGTC) si klade za cíl urychlit digitální transformaci veřejné správy na celém světě.

Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance
Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance

K politické frakci Evropského parlamentu se včera přidali dva polští europoslanci. Počet členů frakce se tak zvedl na 86.

Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?
Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?

Jak by se měla Amerika bránit hybridním formám války, kterou proti ní Čína vede?

Průzkumníci oceánů objevili tisíce metrů pod hladinou podmořskou horu, kterou obývá vzácná chobotnice Casper
Průzkumníci oceánů objevili tisíce metrů pod hladinou podmořskou horu, kterou obývá vzácná chobotnice Casper

Dálkově řízený hlubinný robot objevil háje houbových zahrad a prastarých korálů ponořených tisíce metrů pod hladinou...