Výroba surové oceli v Česku loni dosáhla 3,4 mil. tun, což je nejnižší hodnota v historii země. Oproti roku 2022 klesla produkce o 800 tis. tun (-21 %). Výrazný pokles zaznamenala i zjevná spotřeba oceli, jenž meziročně klesla o 1 mil. tun na 5,6 mil. tun. Zjevná spotřeba označuje množství oceli, o němž se předpokládá, že se v Česku použilo. Jde o součet vyrobené a dovezené oceli, od nějž se odečte vyvezená ocel.
Nová data zveřejněná Ocelářskou unií ukazují, že pokles výroby v Česku pokračuje v sestupném trendu. Podle unie za to může nízká poptávka, ale i systémové problémy evropského průmyslu pramenící z vysokých cen energií, inflace, geopolitická situace ve světě a obecně špatná makroekonomická situace na německém trhu, který je pro naše oceláře klíčový.
V důsledku snižující se výroby meziročně pokleslo i množství vyváženého zboží z ČR. Ze 4 mil. tun v roce 2022 na 3,7 mil. tun loni. Dovoz ocelářských výrobků do ČR klesl z 6,6 na 6,3 mil. tun. Hodnota vývozu se propadla na 110 mld. korun.
„Za výrazným poklesem výroby i poptávky je neutěšená situace ve stavebnictví a dalších odběratelských odvětvích, automotive a strojírenství nevyjímaje. Na konkurenceschopnost evropského průmyslu dlouhodobě negativně působí prakticky nejvyšší ceny energií na světě a vysoká míra inflace,“ uvedl v tiskové zprávě Roman Heide, předseda dozorčí rady Ocelářské unie. Výhled je podle něj s ohledem na zpomalení ekonomiky v Německu a dalších klíčových trzích Evropské unie nejasný.
Unie uvádí, že zjevná spotřeba oceli v EU klesla o 6,3 % na 129 mil. tun. Jedná se o čtvrtý negativní výsledek za posledních pět let. Výroba surové oceli klesla dokonce o více než 7 %. Podíl dovozu na evropské spotřebě oceli loni dosáhl 20 %.
Nastartování opětovného růstu HDP bude podle prognóz s ohledem na přetrvávající politické a makroekonomické vlivy pomalejší, než se očekávalo, tvrdí Ocelářská unie. „Pokud chce EU v Evropě udržet strategický průmysl včetně ocelářství, bude muset velmi rychle a racionálně posoudit dopad zelených politik na konkurenceschopnost evropských firem,“ dodal Roman Heide.
Světová produkce surové oceli v loňském roce dosáhla 1 850 mil. tun. Pozici lídra světové výroby má i nadále Čína, která vyrobila přes 55 % světové produkce. Mezi deseti největšími producenty výrazněji rostla výroba pouze v Indii (+11,8 %) a Rusku (+5,6 %).