Norský Nobelův výbor se rozhodl udělit letošní Nobelovu cena za mír japonské organizaci Nihon Hidankyo „za úsilí o vytvoření světa bez jaderných zbraní a za to, že svědectvím dokazuje, že jaderné zbraně již nikdy nesmí být použity“, uvedl na svých stránkách výbor.
Nihon Hidankyo je občanské hnutí lidí, kteří přežili výbuch atomové bomby v Hirošimě a Nagasaki. Tito lidé se v japonštině označují jako hibakuša. Organizace se snaží prostřednictvím svědeckých výpovědí o dosažení světa bez jaderných zbraní.
„Jaderné zbraně by již nikdy neměly být znovu použity,“ řekl k rozhodnutí výboru jeho předseda Jörgen Watne Frydnes. Oceněná organizace k tomuto cíli podle něho přispívá zásadní měrou.
Šéf organizace Tošijuki Mimaki zareagoval slovy, že dosáhnout úplné likvidace nukleárních zbraní je možné.
„Mělo by velkou sílu apelovat na svět, že likvidace jaderných zbraní lze dosáhnout,“ řekl podle agentury Reuters Mimaki, který vyhlášení ceny sledoval v Hirošimě. Japonský premiér Šigeru Išiba označil výběr laureáta za „extrémně významný“.
V roce 1956 vytvořila místní sdružení hibakuša spolu s oběťmi testů jaderných zbraní v Tichomoří Japonskou konfederaci organizací obětí Nihon Hidankyo, které se záhy stalo největší organizací sdružující přeživší (hibakuša) v Japonsku.
Organizace Nihon Hidankyo má dva hlavní cíle. Prvním je prosazovat sociální a ekonomická práva všech hibakuša, včetně těch, kteří žijí mimo Japonsko. Druhým cílem je zajistit, aby již nikdo nebyl vystaven katastrofě, která tyto lidi postihla.
Prostřednictvím osobních svědectví provádí Nihon Hidankyo rozsáhlou osvětovou činnost o katastrofálních humanitárních důsledcích použití jaderných zbraní. Odtud pochází motto „Už žádní hibakuša“, uvádí výbor.
Svržení jaderných bomb na Japonsko
Na závěr druhé světové války v srpnu 1945 svrhly USA dvě atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Výbuchy zabily přibližně 120 000 lidí. Srovnatelný počet zemřel později na následky popálenin a radiace. Odhaduje se, že katastrofu přežilo 650 000 lidí. Tito přeživší se v japonštině označují jako hibakuša. Desítky tisíc přeživších si každý rok toto děsivé výročí japonské historie připomínají a mimo jiné jej využívají k varování před další jadernou katastrofou.
S využitím zprávy ČTK.