Mnoho lékáren po celé ČR hlásí nedostatek antibiotické masti zn. Framykoin. Zprávu přinesl iRozhlas. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je léčebná složka v této antibiotické masti těžko nahraditelná. Momentálně je označen jako přípravek s omezenou dostupností.
„Framykoin se používá u dospělých i dětí od novorozeneckého věku k místní léčbě kožních infekcí způsobených bakteriemi, jako je impetigo (hnisavé puchýřky, zejména na obličeji u dětí), hnisavý zánět vlasových a vousových míšků, nežity, infikované vředy, různá menší infikovaná poranění (škrábnutí, odření kůže, drobné rány a spáleniny), infikované ekzémy a proleženiny,“ uvádí na svých stránkách lekarna.cz.
Podle Michaely Bažantové z Lékárny U Hedviky nelze framykoin nahradit jiným léčivem.
„Framykoin® je antibiotická mast, u které nelze provést v České republice generickou substituci, neboť za ni neexistuje přímá náhrada přípravkem se stejným složením. Z počátku si s tímto problémem poradila většina lékařů tak, že předepisovali jiné antibiotické masti. Jejich zásoby pro Českou republiku byly ale brzy vyčerpány. Samotný Státní ústav pro kontrolu léčiv doporučuje na svých webových stránkách nahradit v případě výpadku Framykoinu® jinou antibiotickou mastí Fucidin®. Přestože neexistuje úplná náhrada masti Framykoin®, umí lékárníci vyrobit individuálně připravovanou antibiotickou mast, která má základní účinnou látku totožnou s Framykoinem® a pacientům tak v některých lékárnách po dohodě s lékařem nedostatek léku pomohou vyřešit,“ říká Bažantová.
Nedostatek masti hlásí i předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. Bez léčiva jsou i jeho tři lékárny, které spravuje na severu Moravy.
„Framykoin mastička je omezeně dostupná. Jako normu máme mít čtyři krabičky na týden, teď máme nulu, prostě je neseženete,“ řekl Hampel serveru iRozhlas.
Některé lékárny nedostatek framykoinu řeší svou vlastní výrobou. Ta je ale závislá na dostupných substancích.
„Vyrábíme ho sami a stahují se k nám lidé z široka daleka,“ popisuje například pražský lékárník Aleš Nedopil pro výše zmíněný server.
Jaké mohou být důvody chybějících léků
Podle Michaely Bažantové z Lékárny U Hedviky může jít o různé faktory, jako je reexport, změna registrace nebo problémy ve výrobě.
„Dalším důvodem nedostatku léku mohou být problémy ve výrobě – továrna na léky se renovuje nebo dochází ke generální opravě, chybí suroviny, je vyrobeno malé množství léku (a v tom případě prodá výrobce lék tam, kde za něj utrží více, tedy do zahraničí). Informace o předpokládaných výpadcích léků nedostávají lékárny od většiny výrobců s předstihem, přitom v případě včasné zprávy by se mohli lékárníci na vzniklou situaci lépe připravit a zajistit vhodné řešení,“ vysvětluje.
Ředitel SÚKL Tomáš Boráň sdělil, že se farmaceutická firma odvolává na problémy s výrobou. Předpokládaný termín ukončení výpadku léčiva je ohlášen na 15. listopad.