Upozornění: Tento článek byl publikován v roce 2023. Některé informace již nemusí být aktuální.
Pokud narazíte na jisté místo v lesích v okolí Santa Cruz, můžete si pomyslet, že jste se ocitli v Alenčině říši divů. Ale nejste v žádném dětském beletristickém románu, protože zde existuje skutečné místo zvané „Záhadné místo“, kde věci nejsou takové, jaké se zdají být, kde zřejmě neplatí zákon gravitace. Je to skutečné místo. Žádný sen.
Návštěvníci se sem sjíždějí z celého světa, aby zažili podivné zvraty tohoto nadpřirozeně vypadajícího zázraku, ačkoli logika a věda je zatím nedokázaly plně vysvětlit. Po vstupu do kruhové zóny soumraku, která se rozprostírá na šířku 46 metrů, člověk pozoruje rozviklanou dřevěnou kabinu, v níž se lidem točí hlava, je jim nevolno nebo se jim motá hlava; nebo mají problém chodit a stát rovně. Zdá se, že míče se kutálejí do kopce, židle stojí rovně na stěnách a těla se naklánějí do nemožných úhlů, aniž by spadla. Místy se malé osoby zdají být velké a velké malé, podle toho, kde stojí.
A kuriozity pokračují, zatímco se množí fascinující teorie o příčinách všech těchto šíleností. Někteří tvrdí, že dochází k mimozemským zásahům, kdy neidentifikovaná plavidla způsobují antigravitační přitažlivost. Jiní tvrdí, že jde jednoduše o přirozenou magnetickou anomálii, možná o kvantovou vrásku, kterou nelze vysvětlit. Pak jsou tu ti, kteří uvádějí nadpřirozené síly, které straší v okolních lesích.
Spekulace jsou součástí zábavy na této atrakci u silnice a nevyhýbají se ani vědcům. V roce 1998 provedla skupina psychologů z Kalifornské univerzity v Berkeley studii, která vysvětlovala Záhadnou skvrnu jako vizuální iluzi. Když člověk vstoupí do chaty umístěné na strmém kopci, není schopen fixovat svůj zrak na horizont, což znamená, že jeho vnímání je zkreslené.
Podle výzkumníků se navíc zkreslení vnímání více než zdvojnásobí, pokud je tělo této osoby umístěno pod úhlem. S tím souhlasí i profesor psychologie Bruce Bridgeman. Akademik z Kalifornské univerzity v Santa Cruz zavěsil ke stropu kabiny kyvadlo a pozoroval účastníky studie, jak se ho snaží tlačit do dvou směrů. Zatímco závaží viselo svisle, díky náklonu budovy se zdálo být „mimo“. Komicky řečeno, účastníci vynakládali mnohem větší úsilí, než bylo nutné, aby kyvadlo posunuli směrem, který vnímali jako svislý, což pan Bridgeman nazývá „iluzí úsilí“.
„Vizuální kontext silně ovlivňuje to, co vnímáte, a nemůžete mu uniknout, i když to víte lépe,“ řekl. „Myslíme si, že naše vnímání je do značné míry přesné, ale málokdy tomu tak je.“
Někdo může namítnout, že taková racionální vysvětlení kazí zábavu z Tajemného místa. Bridgeman s tím nesouhlasí a tvrdí, že „skutečná zábava spočívá v tom, že se můžete v zajímavém prostředí dozvědět, jak funguje vaše mysl“.
Zaměstnanci, kteří na místě pracují, však tvrdí, že věda stále nedokáže vysvětlit, jak dům vůbec vznikl.
„Hodně lidí řekne: ‚Aha, ten domek je nakloněný, to je ta záhada,’“ říká průvodce Aidan Lucero. „Ale proč je to tak? Proč se nesesunul z kopce? Pokaždé, když se to snažíme vyvrátit, nutí nás to klást si ještě více otázek.“
V roce 1939 koupil svah, na kterém se nyní nachází srub a okolní pozemky, muž jménem George Prather. Původní majitelé souhlasili, že mu pozemek prodají pod podmínkou, že koupí i svah. Místní dřevařská společnost ho varovala, aby na kopci nestavěl, a dodala, že vše, co na něm zkoušeli postavit, skončilo sesunutím na dno.
V roce 1940 však pan Prather srub přece jen postavil. Postavil jej asi o 10 stop (cca 3 metry) výše na kopci, než je její současná poloha, a přesně jak řekli dřevaři, začala se sesouvat. Během tří měsíců ujela několik metrů, než se zastavila. Pan Lucero říká, že je tam strom, který podle všeho mohl zastavit dům, aby se neposunul dál. Je však zvláštní, že v době, kdy to říkal, byl strom starý jen asi 55 let.
„Zastavil se, když dosáhl rovnováhy ve středu Tajemného místa,“ říká a dále tvrdí, že atrakce má šest různých ukázek, které mají návštěvníkům dokázat, že místo je skutečně gravitační anomálií. Jedna z nich zahrnuje vodováhu umístěnou na dřevěném prkně, která dokazuje, že prkno je vodorovné. Když na prkno položíte kulečníkovou kouli, bezchybně se pomalu kutálí směrem, který se zdá být směrem vzhůru.
Sám pan Prather si najal tým geodetů, aby pozemek prozkoumali. Ti oznámili, že neustále dostávali nesprávné údaje z kompasu, které se lišily až o 180 stupňů.
„Hodně lidí sem chodí, aby se to pokusili vyvrátit,“ říká pan Lucero. „Přijel sem vědec z NASA a inženýr z Tesly. Seděl jsem tu a odpovídal na otázky; neměl jsem žádné odpovědi, které bych jim mohl dát. Nemohli na nic přijít.“
Mystery Spot přiláká ročně přes 600 000 návštěvníků, čemuž napomáhají i nechvalně známé žluté samolepky Mystery Spot. Ať už je důvod jeho podivnosti jakýkoli, ti, kdo na toto místo v sekvojových lesích v okolí Santa Cruz narazí, se jeho zázračností nechávají inspirovat i nadále.
–ete–