Používání jednoduchých a upřímných slov k vyjádření vašeho názoru je obvykle těmi, kterým ho nabízíte, dobře přijímáno.
Když si sednu k psaní, často se snažím vymyslet něco nového nebo zajímavého, i když by bylo lepší psát jen o tom, co je pravdivé a užitečné. Takové nabídky by mohly být nejlepší pro budování důvěry u mých čtenářů a snad i pro přidání nějaké hodnoty do vašeho dne.
Proč používat květnatý, abstraktní jazyk, když by stačila jednoduchá, přímá slova? Snažíme se věci vymýšlet z nedostatku sebedůvěry nebo ze strachu z toho, co by si ostatní mohli myslet, kdybychom mluvili jednoduše?
V rozhovoru mám sklon k nepřímému vyjadřování nebo ke slovíčkaření – zejména když se snažím vyjádřit něco, s čím by moje žena mohla nesouhlasit. Místo abych jí řekl, co cítím, chodím kolem horké kaše nebo přidávám nekonečné výmluvy k tomu, co se snažím říct. Většina lidí by byla raději, kdybyste prostě vyšli s pravdou najevo a řekli, co si myslíte – za předpokladu, že to dokážete udělat s láskou a laskavostí.
Pokud jste na tom podobně jako já a potřebovali byste se v této oblasti zlepšit, zvažte, zda byste neměli následující tipy uplatnit v běžné každodenní komunikaci.
1. Vědět, co chcete říct
Pokud nemáte jasnou představu o tom, co chcete říci, počkejte, až budete pevně přesvědčeni nebo až budete mít jasnou myšlenku, a pak ji sebevědomě předneste.
2. Používejte jednoduchý a srozumitelný jazyk
Nepřemýšlejte nad tím, jak sdělit své poselství – prostě vyberte ta nejjednodušší slova, která znáte, a řekněte je. Nemusíte se příliš zaobírat informacemi z pozadí ani nastavovat svou pointu nuancemi. Řekněte, co potřebujete, a v případě dotazů vše upřesněte.
3. Omezte podmiňovací způsoby nebo změkčující slova
Výplňová slova jako „možná“, „ pravděpodobně“ nebo „podle mého názoru“ mohou být zbytečně používána. Ne, že by byla špatná, ale mohou vaše sdělení zlehčovat. Taková slova mohou způsobit, že budete působit méně sebejistě.
4. Stručně a výstižně
Když přemýšlíte o tom, co chcete říct, buďte přímí. Stejně jako dobrý novinový článek začíná nejdůležitějšími fakty, po kterých následují podrobnosti, může vaše komunikace následovat tento příklad.
5. Posílení řečí těla
Pokud se chystáte být přímí, dbejte na to, aby řeč vašeho těla odrážela emoce, které chcete sdělit. Chcete-li působit přátelsky, usmívejte se a při konverzaci se tvářte upřímně šťastně. (Doufám, že skutečně jste!)
6. Buďte asertivní a sebevědomí
Sebevědomí lidé ostatní uklidňují, takže pokud se chystáte být přímí, dělejte to s takovým klidným sebevědomím, které k vám lidi přitahuje.
Být přímý neznamená být drsný, znamená to jen vystříhat se zbytečných slov a výrazů, které byste mohli používat. Být přímý je způsob, jak ve své komunikaci uplatnit umění jednoduchosti.
Výhody přímé komunikace
Používání přímé komunikace:
- Dává lidem vědět, jak se k věci stavíte. Lidé se budou cítit příjemněji, když zjistí, že mohou důvěřovat tomu, co říkáte, a brát vaše slova za bernou minci. Nebudou muset číst mezi řádky nebo se obávat, že skrýváte své skutečné myšlenky.
- Ušetříte čas sobě i posluchačům. Jedni z mých nejlepších kolegů v mé pracovní kariéře byli lidé, kteří uměli přejít k věci a rychle sdělit své myšlenky. Když jsem od nich potřeboval nějaký názor, věděl jsem, že ho dostanu, aniž bych se musel vázat v rozsáhlejším pracovním rozhovoru – díky tomu jsem se k nim s větší pravděpodobností vracel.
- Bude pravděpodobnější, že povede k zamýšlenému výsledku. Sdělení předané krátkým, sebevědomým stylem bude s větší pravděpodobností dobře přijato.
- Umožňuje upřímnost. Dobří přátelé nepotřebují chodit kolem horké kaše; důvěřují jeden druhému, že si svá slova vyloží v tom nejlepším světle.
- Dává vám pocit jistoty. Někdy mají naše činy přímý vliv na to, jak se cítíme sami. Pokud k tématu nebo rozhovoru přistupujeme tak, že se bojíme, že druhého člověka urazíme, můžeme se cítit nejistě a nesebevědomě. Pokud však ke stejnému rozhovoru přistoupíte s láskyplnou upřímností, budete se pravděpodobně cítit sebevědoměji.
Naučit se mluvit přímo není žádný zázrak, který by vám umožnil přimět ostatní, aby vám dali to, co chcete. Je cenné sdělovat své myšlenky šetrně a stručně. Jednoduchost projevu je možná nedoceněnou dovedností ve světě zaplaveném nejasnými a polovičatými názory. Vyzývám vás, abyste to zkusili a zažili změny, které se ve vašem životě objeví, když budete přímější.
–ete–