Jen dva dny potom, co byl za příštího prezidenta Spojených států zvolen republikán Donald Trump, demokratický guvernér Kalifornie Gavin Newsom svolal na prosinec mimořádné zasedání státních zákonodárců. Cílem je ochránit progresivní politiky státu v oblasti klimatu, potratů a nelegálního přistěhovalectví.
„Svobody, které si v Kalifornii ceníme, jsou pod útokem – a my nebudeme nečinně sedět,“ uvedl Newsom v prohlášení a dodal: „Kalifornie čelila této výzvě již dříve a my víme, jak na ni reagovat. Jsme připraveni a uděláme vše potřebné, abychom zajistili, že Kaliforňané budou mít podporu a zdroje, které potřebují, aby se jim dařilo.
Trump ve své kampani navrhoval deregulaci průmyslových odvětví, deportaci nelegálních přistěhovalců, zavedení cel či zrušení politik podporujících změnu pohlaví u dětí.
Tisková zpráva z úřadu kalifornského guvernéra uvádí potraty, ochranu přistěhovalců, klimatickou krizi a problematiku LGBT jako záležitosti, kterými by se mělo mimořádné zasedání zabývat.
Newsom v minulosti označil Kalifornii za útočiště pro ženy z jiných států, které usilují o potrat. Stát přijal desítky zákonů, které mají zlepšit přístup k potratům, včetně vyčlenění 20 milionů dolarů z peněz daňových poplatníků na pomoc pacientům z jiných amerických států, kteří cestují do Kalifornie, aby podstoupili potrat.
Kalifornie je také na popředí zelených politik. Jako první americký stát nařídil, aby všechna nová auta, pickupy a SUV prodávaná v Kalifornii byla od roku 2035 elektrická, s vodíkovým pohonem nebo plug-in hybridy. Zároveň stát penalizuje ropné společnosti prostřednictvím dozorových orgánů. Kalifornie také rozšiřuje státem financovanou zdravotní péči na všechny obyvatele s nízkými příjmy bez ohledu na to, zda jde o ilegální migranty či nikoli.
Po Trumpově vítězství vydal Newsom 6. listopadu prohlášení, že Trumpovo vítězství „není výsledkem, který jsme chtěli“, ale že „náš boj za svobodu a příležitosti trvá“. Trumpova kampaň bezprostředně nereagovala na žádosti o komentář k oznámení Newsoma.
Prohlášení Newsoma vyzývá specificky po navýšení financí pro nejvyššího státního zástupce Roba Bontu a další státní úřady. Server Politico poznamenává, že Kalifornie byla během první Trumpovy vlády „pevností odporu“, kdy proti federální vládě podala přes 120 soudních žalob kvůli jejím legislativním opatřením v oblasti čistoty ovzduší, imigrace, držení zbraní, zdravotní péče, odborů a dalších politik.
Odpor plánují i ostatní
Guvernéři dalších demokraty kontrolovaných států, jako je Massachusetts, Illinois a New York, uvedli, že po Trumpově vítězství také přijmou zvláštní opatření.
„Náš tým udělá vše, co je v našich silách, abychom identifikovali jakékoli možné hrozby pro tato práva, kterých si ve státě New York ceníme, a ochránili Newyorčany,“ prohlásila guvernérka New Yorku Kathy Hochulová během tiskové konference 6. listopadu.
Guvernér státu Illinois JB Pritzker pronesl na tiskové konferenci 7. listopadu, že bude na podobných otázkách spolupracovat s dalšími guvernéry a v případě potřeby se pokusí bojovat proti Trumpově administrativě. Podobně se zmínil o potratech, LGBT a imigraci.
Navzdory postoji Newsoma výsledky letošních voleb ukázaly, že kalifornští voliči byli letos Trumpovi více nakloněni než v roce 2020. Podle záznamů agentury The Associated Press dokázal Trump vyhrát několik okresů v Golden State, včetně Orange County.
Harrisová vyhrála nad Trumpem s 57,3 procenta ku 40,1 procenta s 55 procenty sečtených hlasů, zatímco v roce 2020 zde vyhrál prezident Joe Biden se 63,4 procenty hlasů ve srovnání s Trumpovými 34,3 procenty.
Podobné trendy hlasování byly pozorovány v Illinois, New Yorku a New Jersey, kde tradičně vítězí demokraté. V New Jersey byl Trump do pěti bodů od Harrisové, zatímco v New Yorku to bylo do 11 bodů. V klání v roce 2020 prohrál Trump s Bidenem v New Yorku o více než 23 procent a v New Jersey zaznamenal 15bodový deficit. V Illinois chybělo Trumpovi v roce 2024 zhruba 8 procent, zatímco v roce 2020 pokulhával o více než 17 procent.
V této zprávě byly použity také informace z agentury Associated Press.
– ete
