Zdenka Danková

8. 11. 2024

Těžko by někdo hádal, že odstavené trabanty v pražských ulicích v říjnu 1989 předznamenaly pád Berlínské zdi, ke kterému došlo 9. listopadu 1989.

Roku 1987, kdy před Berlínskou zdí stanul prezident USA Ronald Reagan a vyzval k jejímu prolomení, východní Němci našli novou inspiraci.

O dva roky později, na podzim 1989 prchali východní Němci přes pražskou ambasádu do západního Německa, aby se touto oklikou dostali na Západ.

„Pod tlakem situace komunistické Německo dovolilo více než 80 tisícům svých občanů emigrovat na Západ,“ uvedla Česká televize. Ve vzduchu byl cítit závan naděje a svobody.

Čechoslováci prchajícím Němcům nosili jídlo a teplý čaj, zatímco jen přihlíželi, jak v ostatních zemích východního bloku padají komunistické systémy.

Když se tři roky předtím zjara 1986 blížilo 25. výročí postavení Berlínské zdi, psaly novinky.cz, že Stephen Sestanovich, šéf oddělení Bílého domu, podnítil prezidenta Reagana, aby toho využil a inicioval plán, který měl za 5 let způsobit pokojné a řízené padnutí zdi – s požehnáním sovětského vůdce Michaila Gorbačova.

Pracovní název zněl: Berlin without Barriers, což lze přeložit jako Berlín bez hraničních plotů. To zní neutrálněji než „zbourat zeď“, napsal Sestanovich v poznámce podle novinek.

Před Braniborskou branou se v roce 1987 odehrál proslulý projev amerického prezidenta Ronalda Reagana, ve kterém vyzval tehdejšího sovětského vůdce Michaila Gorbačova, aby Berlínskou zeď strhl. Projev zakončil výzvou: „Generální tajemníku Gorbačove, pokud chcete mír, pokud si přejete blahobyt pro Sovětský svaz i východní Evropu, pokud vám jde o liberalizaci, přijďte sem k této bráně. Pane Gorbačove otevřete tuto bránu! Pane Gorbačove, strhněte tuto zeď!“

Ve videu ČT, vzdělávací série Rok revoluce z produkce Knihovny Václava Havla, v pátém díle, které mapuje pád komunismu ve východní Evropě, mluví historik Timothy Garton Ash: „Přijde mi, že příběh revolučního konce komunismu ve východní a střední Evropě, nabírá na obrátkách. V Polsku změna trvala 10 let, v Maďarsku to zabralo 10 měsíců, ve východním Německu 10 týdnů, možná v Československu to bude trvat 10 dní.“

Zeď měla zastavit migraci na Západ

Z historie víme, že po skončení války a rozdělení Německa na Spolkové a demokratické, v letech 1949 až 1961 území NDR opustily téměř tři miliony obyvatel. Značná část emigrantů byli odborníci a vzdělaní lidé. Rozhodli se opustit NDR přes Berlín, kde hranice mezi oběma zeměmi nebyla v té době tak kontrolována.
Stranické orgány se tedy rozhodly zasáhnout. Generální tajemník Walter Ulbricht váhal s uzavřením hranice uprostřed hlavního města, obával se konfliktu s USA. Ke konečnému rozhodnutí pravděpodobně došlo hlavně z iniciativy Nikity Chruščova na setkání nejvyšších představitelů Varšavské smlouvy v Moskvě v srpnu 1961.

Spojení mezi východním a Západním Berlínem bylo přerušeno v noci z 12. na 13. srpna 1961 nejprve ostnatým drátem a ozbrojenými silami NDR. O tři dny později začal být ostnatý drát nahrazován zdí ve skutečném smyslu slova.

Stráže zpočátku po prchajících občanech na přechodech nestřílely, avšak později došlo i k tomu. K prvnímu známému případu zastřelení prchající osoby došlo 24. srpna 1961, k poslednímu 5. února 1989.

Pomník obětem přecházejícím hranici v Berlíně z NDR na Západ. (Magnus Manske – Made by Magnus Manske., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org)

Během 28leté existence Berlínské zdi zde při pokusu o útěk zemřel značný počet občanů, některé oběti vykrvácely, když je stráže ponechaly v pásmu bez pomoci. O počtu obětí se dodnes vedou spory.

„Předčasný porod“

Od října 1989, kdy Prahu zaplavily opuštěné trabanty, k 9. listopadu možná neuběhlo ani 10 týdnů, jak předpověděl historik Garton Ash, a Berlínská zeď jakoby znenáhla padla.

Zpětně tuto událost někteří přirovnávali, že se to odehrálo, „jako když houkající sanitka ujíždí k porodu, ale porod se udál ještě dříve, než sanitka dorazila do porodnice“.

Bylo to náhlé a čekané-nečekané. Potom už byli na řadě Čechoslováci a mohla vypuknout „sametová revoluce“ počínající v Praze.

Oslava pádu zdi roku 1989. (Lear 21 na projektu Wikipedie)

Související témata

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.