Desky pro výrobu nábytku vyrobené z technického konopí jsou mnohem pevnější než klasické dřevotřískové desky. Zjistili to vědci z Ústavu designu a nábytku a Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Technické konopí navíc roste rychleji než dřevo, nepotřebuje technické ošetření a z rostliny se využívá pouze část. Odborníci testují i využití dalších alternativních materiálů pro výrobu nábytku, informovala vysoká škola v tiskové zprávě.
„Jeden hektar konopí pohltí čtyřikrát víc CO2 v porovnání se dřevem, na jednom hektaru naroste čtyřikrát víc hmoty. Doba, za kterou konopí naroste, může být 80 dní, zatímco u dřeva se bavíme o 40 až 120 letech. Navíc je to odolná rostlina, která nepotřebuje pesticidy ani herbicidy,“ uvedl vedoucí ústavu Milan Gaff.
Technické konopí se pěstuje kvůli semínkům, při sklizni se zužitkuje maximálně horní metr rostliny, která vyrůstá do výšky dvou až tří metrů. Pro výrobu desek se zužitkuje právě zbytek po sklizni.
„Stonky konopí jsou sušené, naimpregnované sójovým škrobem, slisované a zapečené, případně ještě impregnované olejem. Z konopí a dalších alternativních materiálů vyvíjíme tři typy desek: dřevotřískovou z malé frakce pod pět milimetrů, další z frakce pod osm centimetrů nebo z celých stonků. Každá má své výhody a nevýhody, oproti klasické dřevotřískové desce jsou ale tyto mnohem pevnější, vhodné pro stavební účely i na nábytek,“ dodal Gaff.
Vědci testují výrobu nábytku i z dalších materiálů, například z kukuřice, slunečnice, řepky nebo lnu. Z materiálů běžně dostupných v Česku má konopí nejlepší vlastnosti. „Konopí je jeden z materiálů budoucnosti a jedna z mála cest, kterou máme vzhledem ke zvyšující se poptávce. Většina nábytku vyrobeného v dnešní době je recyklát druhé nebo třetí generace, na kterém je nalepený na povrchu dekorační materiál. Udržitelnost je ale omezená, s opakovanou recyklací se zhoršují mechanické vlastnosti i hustota materiálu, jelikož součástí produktu jsou i ropné produkty a lepidla,“ konstatoval vedoucí ústavu.