V roce 1965 se v jedné soukromé porodnici v Norsku narodily den po sobě dvě holčičky. O sedm dní později si matky chybou některého z pracovníků porodnice odnesly jiné dítě. Teď, po téměř šesti desetiletích, se zaměněné holčičky, nyní 59-leté ženy, dozvěděly pravdu. Spolu s matkou jedné z nich se obě soudí s norským státem ohledně porušení jejich lidských práv. Zprávu přinesl server RTE News.
Když si paní Karen Rafteseth Dokkenová (matka jedné z dívek) po několika letech všimla u „své“ dcery tmavých kudrlin, myslela si, že je má po matce svého manžela.
„Nikdy jsem si nemyslela, že Mona není moje dcera,“ řekla soudu. „Pojmenovali jsme ji Mona po mé matce,“ popisovala u soudu v slzách nyní 78-letá paní Rafteseth Dokkenová.
To, že něco není správně, cítila Mona, už když vyrůstala. Před třemi lety se odhodlala a nechala si udělat test DNA, který ukázal, že ti, kteří ji vychovali, nejsou její biologičtí rodiče.
Druhá matka Linda Karin Risvik Gotaasová se o tom, že dívka, kterou vychovává, není její vlastní, dozvěděla v roce 1981 z rutinního krevního testu. Paní Risvik Gotaasová však případ mateřství neřešila.
Podle informací výše zmíněného serveru věděly o záměně norské úřady již od roku 1985, ale rodiny neinformovaly.
Kristine Aarre Haanesová, zastupující paní Monu, řekla, že stát „po všechny ty roky porušoval její právo na vlastní identitu“. „Drželi to v tajnosti… její biologický otec zemřel. Nemá žádný kontakt se svou biologickou matkou,“ dodala paní Aarre Haanesová.
Zaměněné „dívky“ a paní Karen Rafteseth Dokken žalují úřady, že zatajily chybu, kterou objevily, a tím podkopaly jejich právo na rodinný život. Stát žádají o omluvu a odškodnění.
Norský stát vinu odmítá
Norský stát se prostřednictvím svého právního zástupce Asgeira Nygaarda brání, že k záměně došlo v soukromém institutu a že zdravotní ředitelství v 80. letech nemělo zákonnou pravomoc informovat ostatní rodiny, když chybu zjistilo.
„Dokumentace z té doby naznačuje, že vládní úředníci považovali hodnocení za obtížné, mimo jiné proto, že nebylo právně jasné, co mohou dělat,“ uvedl Nygaard v prohlášení před zahájením případu.
„Proto budeme u soudu tvrdit, že neexistuje žádný důvod pro odškodnění a že uplatňované nároky jsou v každém případě promlčeny.“
Jednání bude pokračovat do čtvrtka, ale není jasné, kdy padne rozsudek.
Okolnosti záměny dětí v nemocnici Eggesbo jsou dodnes nejasné. Norská televize NRK nicméně upozornila, že v 50. a 60. letech se objevilo několik případů, kdy došlo k náhodné záměně dětí ve stejném zdravotnickém zařízení. Děti byly sice pohromadě, ale jejich matky odpočívaly v oddělených pokojích.
S využitím informací ČTK.