Dr. Thorsten Polleit

14. 11. 2024

Komentář

Kdo by je neznal: upíry sající krev, podivné nemrtvé, nesmrtelně zachycené v nesčetných filmech, inspirované především románem Brama Stokera Dracula (1897). Jen si vzpomeňme na ikonické filmy, jako je němý snímek Nosferatu – symfonie hrůzy (1922), Dracula (1958) s Christopherem Lee, parodie Romana Polanského Ples upírů (1967) nebo Nosferatu – Fantom noci (1979), kde si hraběte Draculu zahrál Klaus Kinski.

Upíři jsou démoni, kteří v noci opouštějí své hroby, aby vysávali krev nevinným obětem. Nepřipravují je pouze o životní sílu, která jim samotným dodává sílu, ale šíří i své prokletí. Mnohé oběti, které upíři pokousali, se „změní“ a stanou se také nemrtvými, přidávají se tak do temné říše upíra.

Nepřátelé a lovci upírů čelí tvrdému úkolu: upíři se umí maskovat, měnit v různá zvířata, například vlky či netopýry, a často mají obrovskou nadlidskou sílu. Je možné je odehnat pouze tradičními prostředky – česnekem, růžencem, svěcenou vodou nebo křesťanským křížem. Skutečné zničení upíra však vyžaduje stětí hlavy, probodnutí dřevěným kůlem do srdce nebo jasné sluneční světlo, které jej promění v prach.

Upír je starobylý a rozšířený mýtus. Představa nemrtvého stvoření sajícího krev, nebo podobné představy, se objevují v mnoha kulturách. Tento démon zosobňuje pověru – představuje projekci prvotních obav, nevysvětlitelného a zlého jako protipólu dobra. Představa stvoření, které se vynořuje v noci, vysává krev svých obětí a přivádí je ze světla do temnot, je bezpochyby hluboce znepokojivá. 

Když nad hororovým příběhem o démonu upírovi přemýšlíte déle, nevyhnutelně začnete vidět paralely (nebo alespoň styčné body) se současným globálním systémem fiat měny, tedy měny s nuceným oběhem.

V utajení temnoty

Všechno se odehrává pod rouškou temnoty: lze říci, že drtivá většina lidí netuší, jak je dnešní fiat systém měny s nuceným oběhem nastaven, jak funguje a jaké má důsledky.

Studenti na školách a univerzitách jsou o tomto většinou ponecháni v nevědomosti, a tak důsledky systému měny s nuceným oběhem většinu lidí zaskočí – nečekané a neúprosné. Skutečně, kolik lidí ví, že náš současný systém měny s nuceným oběhem je postaven tak, že centrální banka státu má donucovací monopol na vytváření fiat měny centrální banky, zatímco komerční banky vydávají vlastní fiat peníze založené na fiat měně centrální banky?

Kdo ví, že fiat peníze jsou doslova vytvářeny z ničeho, což představuje způsob tvorby peněz, který nemá žádnou souvislost se „skutečnými úsporami“?

A kdo vysvětlí lidem, že z ekonomického hlediska expanze nabídky fiat peněz vede k inflaci, což způsobuje nerovnoměrný růst cen zboží a služeb, ve srovnání s tím, co by se stalo, kdyby nabídka peněz zůstala stabilní? Mnozí lidé také nevědí, že vydávání fiat peněz prostřednictvím úvěrového trhu způsobuje špatnou alokaci kapitálu, což nejprve spustí boom, který je následován krizí; že to vede ekonomiky do nadměrného zadlužení; a že to umožňuje státu růst stále více na úkor svobody občanů a podnikatelů.

Stručně řečeno, pro většinu lidí je škoda způsobená fiat penězi neznámá; přichází k nim potají, pod rouškou tmy, jako upír.

Bezbranné oběti a vysátý život

Oběti jsou často bezmocné a neuvědomují si to, přičemž plody jejich práce jsou efektivně vysávány. Fiat peníze mají něco upířího, umožňují jedné skupině (těm, kdo mají právo vytvářet fiat peníze) žít na úkor ostatních (těch, kteří jsou nuceni používat monopolní měnu). Prvními příjemci nově vytvořených fiat peněz jsou ti, kteří z toho těží. Mohou použít nové peníze k nákupu zboží a služeb, jejichž ceny ještě nevzrostly, což je činí bohatšími.

Jak peníze mění majitele, zvyšuje se poptávka a ceny zboží rostou. V důsledku toho mohou pozdní příjemci nových peněz kupovat zboží pouze za vyšší ceny, což je staví do nevýhody. První příjemci zlepšují svou pozici na úkor pozdních příjemců. Nejvíce zasaženi jsou ti, kteří z nově vytvořené nabídky peněz nedostanou nic – ve skutečnosti jsou to ti, kdo jsou „vysáti do sucha“.

Upíří redistribuční efekt fiat peněz, který se odehrává ve stínech, zvláště prospívá komerčním bankám, které vytvářejí vlastní fiat peníze, stejně jako těm, kdo jsou v pozici, kdo mají možnost čerpat nové bankovní úvěry ve fiat měně.

V první řadě jsou to stát a ti, kdo z něj těží, kteří patří mezi největší vítěze upířího systému měny s nuceným oběhem. Stát financuje významnou část svého výdajového rozpočtu nově vytvořenými fiat penězi, které používá k vyplácení zástupců, zaměstnanců a penzí, stejně jako k nákupům zboží a služeb od firem. Stát a jeho příjemci jsou mezi prvními příjemci nově vytvořených fiat peněz, což je činí hlavními příjemci na úkor mnohých, kteří nejsou těsně propojeni se státem.

Bylo by možné argumentovat, že redistribuce příjmů a bohatství, kterou způsobuje zvýšení množství fiat peněz, by nastala i v systému komoditní nebo drahými kovy kryté měny. To je v zásadě pravda, ale nárůst, například v systému měny kryté zlatem, by byl méně výrazný než v systému měny s nuceným oběhem. Skutečností je, že druhý systém byl záměrně zvolen pro svou upírskou povahu. Těží z něj stát, banky a velký byznys na úkor široké veřejnosti, čímž ji udržuje pod možnostmi svého ekonomického potenciálu.

Tvorba přisluhovačů

Stejně jako upír, i fiat peníze infikují své oběti, přičemž je proměňují v komplice systému fiat měny. Fiat peníze doslova zotročují své uživatele, činí je na nich závislé. Například fiat peníze motivují firmy a domácnosti k zadlužování a životu nad rámec jejich skutečných možností, což je umožněno uměle nízkými úrokovými sazbami. Lidé jsou také povzbuzováni k investicím do aktiv (jako jsou nemovitosti a společnosti), protože chronická inflace fiat měny zajišťuje neustálý růst cen aktiv. Jakmile se lidé nechají přitáhnout k zapojení do systému fiat měny, jejich ekonomická a finanční stabilita se stává závislou na pokračování inflacionistického systému fiat měny. Tento systém je udržován „záchranou“ státem a jeho centrální bankou v krizových obdobích, a to i na úkor těch, kteří z něj nemají prospěch, nebo mají prospěch jen minimální.

Politici, byrokrati, bankovní zaměstnanci a společnosti, které přijímají vládní zakázky, vyvíjejí osobní zájem na zajištění toho, že systém měny s nuceným oběhem zůstane zachován. V tomto smyslu se stávají otroky upírského systému fiat měny, živícími se na životní síle těch, kteří se věnují produktivní práci, když si nárokují část jejich příjmu.

Navíc jsou držitelé fiat měny těmi, kdo na tom prodělávají, protože fiat měna neustále ztrácí svou kupní sílu. V systému fiat měny centrální banka zajišťuje, že úrokové sazby zůstávají uměle nízké – často negativní po zohlednění inflace – čímž dochází k efektivnímu znehodnocování úspor v termínovaných vkladech, spořicích účtech a dluhopisech.

Odpor ke světlu

Upír ani systém fiat měny nesnese jasné denní světlo; oba se rozpadnou na prach, jakmile jsou vystaveni slunečnímu svitu. Pokud by lidé skutečně porozuměli negativním dopadům fiat měny a škodám, které způsobuje světu, pravděpodobně by ji odmítli – spolu s výrobními a zaměstnaneckými strukturami, které vytváří. Možná i proto se o fiat měně na školách a univerzitách vyučuje tak málo. Temné stránky fiat měny jsou skryté, přičemž státní vzdělávací systém, jako particeps criminis, tedy spolupachatel, zajišťuje, že jasné světlo poznání nikdy nezasáhne systém měny s nuceným oběhem.

Je třeba si uvědomit, že rady centrálních bank jsou obvykle označovány jako „strážci měny“ a tvrdí se, že „bojují“ s inflací. Nic nemůže být dál od pravdy – podobně jako upír, který vítá své hosty a zapojuje se do důvtipné konverzace, aniž by odhalil svou pravou podstatu. Stejně jako sluneční světlo zabíjí upíra, zdravé ekonomické vědomosti by zničily systém fiat měny, zejména pokud by byly spojeny s jednoduchou, dobře pochopenou etickou zásadou „chovej se k ostatním tak, jak bys chtěl, aby se chovali oni k tobě“.

Dokud ten den nenastane, měli by si investoři být vědomi vážných ekonomických a etických nedostatků systému fiat měny. Nepříjemná pravda je, že dlouhodobá prosperita a mír nemohou být udržovány v rámci systému fiat měny. Proto je v zájmu každého, aby jasné světlo pravdy odhalilo a tímto způsobem ukončilo systém fiat měny. Ale jak toho dosáhnout?

Proaktivním a upřímným informováním lidí o negativních stránkách fiat měny, raděním jim, aby snížili svou závislost na ní jak v osobním životě, tak ve svých úsporách; a podporováním svobodného trhu s měnou, zatímco zároveň podporují technologické inovace v měnové sféře, jež leží mimo kontrolu státu. Tyto snahy společně působí jako paprsek slunečního světla, který zasáhne systém fiat měny, připomínajícího upíra — a nakonec způsobí jeho rozpad na prach.

Z Mises.org

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory Epoch Times.

ete

Související témata

Související články

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.