Evropský parlament přijal včera na plenárním zasedání v Bruselu usnesení o Konferenci OSN o změně klimatu (COP29), která se právě koná v ázerbájdžánském Baku.
Poslanci vyzvali konferenci, aby definovala nový společný cíl pro období po roce 2025 v oblasti financování klimatu. Má jít o financování, které vychází z veřejných, soukromých a inovativních zdrojů, je sociálně spravedlivé a vychází z principu, že platí znečišťovatel, uvádí tisková zpráva Evropského parlamentu.
Jinými slovy, hradit náklady na klimatická opatření by podle europarlamentu měly všechny velké i rozvíjející se ekonomiky s vysokými emisemi a vysokým HDP. Rezoluce také vyzývá EU, aby zintenzivnila svou zelenou diplomacii tak, aby pomohla vytvořit mezinárodní rovné podmínky v boji proti klimatickým změnám. Poslanci hlasovali pro to, aby unie podpořila další země v zavádění emisních povolenek a mechanismů omezování emisí CO2.
Rezoluce například „připomíná, že fosilní paliva stojí za 75 % všech skleníkových plynů, a jsou tedy největším přispěvatelem ke změně klimatu“, „zdůrazňuje, že je důležité, aby postupné ukončení používání fosilních paliv proběhlo co nejdříve“, a „že je důležité zavést jasnější kvantifikace a lhůty pro urychlení opatření v tomto desetiletí“.
Proto také „vyzývá všechny smluvní strany včetně EU, aby přijaly plány na postupné ukončení používání fosilních paliv v souladu s teplotním cílem Pařížské dohody“.
Usnesení bylo schváleno 429 hlasy. Naopak, proti bylo 183 europoslanců a 24 se hlasování zdrželo. Čeští europoslanci a europoslankyně hlasovali následovně:
COP29 musí vyslat „jednoznačný signál“ a v návaznosti na závazek COP28 přejít od fosilních paliv, dodávají poslanci, včetně co nejrychlejšího ukončení všech přímých a nepřímých dotací na fosilní paliva a přerozdělení těchto zdrojů směrem k boji proti klimatickým změnám.
Rezoluce zdůrazňuje, že čelíme trojí krizi planety – a to krizi týkající se změny klimatu, znečištění a úbytku biologické rozmanitosti, které jsou vzájemně propojeny. Reakce na tyto krize je dle europoslanců třeba koordinovat.
Oslovili jsme české zástupce obou táborů, tedy těch, kteří byli pro i proti, s žádostí o vyjádření důvodu pro jejich hlasování. Do doby publikace tohoto článku se nikdo nevyjádřil.
Konference COP29 se koná od 11. do 22. listopadu 2024 v hlavním městě Ázerbájdžánu Baku. Delegace Evropského parlamentu se zúčastní shromáždění mezi 18. a 22. listopadem.