Lidé od rána přicházejí na Národní třídu připomenout si události před 35 lety, které vedly k pádu komunistického režimu a návratu svobody. U pamětní desky zapalují svíčky, nosí květiny, občas si vyměňují názory příznivci a odpůrci současného režimu.
Ráno si přišli listopadové události roku 1989 připomenout rektoři veřejných vysokých škol, postupně přicházejí politici, osobnosti veřejného života, lidé všech generací, rodiny s dětmi.
V ulici, která se změnila na pěší zónu, bude po celý den studentská slavnost Korzo národní. V 17:11 zazní píseň Modlitba pro Martu, která se stala symbolem sametové revoluce.
Směrem od Národního divadla směrem k obchodnímu domu Máj jsou podle zpravodajky ČTK na domech velkoplošné bílé plachty s jednotlivými písmeny S V O B O D A. Před Novou scénou stojí tramvaje se symbolickými čísly 17, 11 a 89.
Pavel: Listopad 1989 nabídl šanci budovat svůj život i zemi podle svých představ
Sedmnáctý listopad 1989 není abstraktním symbolem, ale připomínkou toho, že už 35 let máme příležitost budovat svou zemi i život podle svých představ. Prezident Petr Pavel to dnes řekl novinářům na pražské Národní třídě, kam si stejně jako další politici i řadoví občané přišel připomenout návrat svobody a demokracie. Jeho odpůrci provázeli jeho příchod pískotem a výkřiky Hanba, jiní zase tleskali a volali Děkujem.
Listopadová revoluce přinesla hlavně příležitost a záleží na každém, jak s ní naloží, uvedla hlava státu. Ne vše se podle Pavla podařilo a daří, důležité je zkusit něco změnit a vzájemně si naslouchat. „Mnohem lepší než křičet na Národní třídě je přijít a navrhnout, co je lepší,“ dodal prezident.
Pavlovi, který před zvolením do prezidentské funkce zastával vysoké funkce v české armádě i v NATO, někteří vyčítají jeho předlistopadové angažmá v armádě normalizačního Československa a členství v komunistické straně. Pavel do KSČ vstoupil jako čtyřiadvacetiletý v roce 1985. Opakovaně řekl, že to bylo rozhodnutí, na který není pyšný, a omluvil se za to.
I příchod dalších politiků k pamětní desce na Národní třídě během dnešního dopoledne provázel pískot, nesouhlasné výkřiky, skandování či emotivní výměna názorů mezi jejich příznivci a odpůrci. Na pořádek v centru hlavního města dohlížejí stovky policistů.
Hřib: Někteří lidé nemohou uplatnit potenciál, problém je vzdělání i ekonomika
V České republice jsou i 35 let po sametové revoluci lidé, kteří stále nemohou naplno uplatnit svůj potenciál. Novinářům to dnes u pamětní desky na pražské Národní třídě řekl předseda Pirátů Zdeněk Hřib. Problémem podle něj je třeba špatná dostupnost vzdělání nebo neférová ekonomika. Zdůraznil ale, že od listopadu 1989 je v Česku svoboda slova i svoboda politická.
„Události před 35 lety si musíme připomínat. Skončila doba, kdy lidé nemohli plně uplatnit svůj potenciál, třeba kvůli tomu, že měli špatnou stranickou knížku, nebo jejich rodiče někde něco řekli,“ uvedl Hřib.
Problémy ale podle něj přetrvávají a Česká republika má na víc. Míní, že země dlouhodobě stagnuje. „Problém je v tom, že tu historicky byly dvě partaje, které využívaly nálepky levice a pravice a nic reálného nedělaly. V důsledku této politické nepráce jsme tam, kde jsme. Poslední reformy se tu dělaly na konci 90. let,“ řekl.
Schillerová: Lidé potřebují cítit, že se mají dobře, ne to od vlády jen slyšet
Lidé nepotřebují slyšet, že se mají dobře, oni to potřebují cítit, řekla dnes novinářům u pamětní desky na pražské Národní třídě šéfka poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová. V české společnosti podle ní znovu panuje blbá nálada, o níž před lety hovořil tehdejší prezident Václav Havel, zatímco vláda lakuje věci narůžovo.
Od vládních představitelů zaznívá, co vše dokázali a dělají, co je třeba, lidé to ale vnímají úplně jinak, míní Schillerová. Podnikatelé se ale necítí dobře, roste počet lidí na sociálních dávkách a polovina národa se bojí říkat pravdu, aby nepřišli o zaměstnání nebo nečelili útokům na sociálních sítích, dodala.
Vicepremiér Rakušan: Ke svobodě patří i to, že lidé křičí na politiky
Ke svobodě patří i to, že dav křičí na politiky. Novinářům to dnes u pamětní desky na pražské Národní třídě řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). U pietního místa ho vedle příznivců přivítal i hlasitý pískot a křik jeho odpůrců. Podle Rakušana je zásadní, že lidé mohou vyjadřovat i nespokojenost.
„Je potřeba si 17. listopad připomínat a vidíme, že si ho připomínají všichni. Užívají si tu svobodu, kterou mohou konzumovat. K té asi patří i to, že se křičí na politiky, kteří zrovna v té chvíli vládnou,“ uvedl ministr. Podle něj i tuto svobodu před 35 lety lidé vybojovali. Považuje to za důležité. „Ve svobodě se žije lépe, za svobodu se musí bojovat a je potřeba ji bránit,“ podotkl.
Zatímco Rakušan pokládal u pamětní desky věnec, ozývaly se z hloučku jeho odpůrců například výkřiky „Hanba“ nebo „Fašisto“. Rakušan ale křik nevidí jako problém. „Dav často křičí a jednotlivci zároveň podávají ruce. Tak to prostě bývá,“ řekl.
Události 17. listopadu 1989 vnímá jako okamžik fatální důležitosti. Ačkoliv ne se vším je za posledních 35 let spokojen, tak zdůraznil, že Česká republika patří do civilizované části světa. „A to je určitě zásluha studentů, kteří si tohle vyvzdorovali na brutálním komunistickém režimu,“ řekl. Aktivní a dobře vzdělané mladé lidi považuje za největší tvůrčí sílu změny. „Doufám, že tuhle zemi zase posunou a střední a starší generaci pomalu vystřídají,“ dodal.
Babiš: Současná elita používá stejné metody jako komunisté před rokem 1989
Ti, kteří se dnes označují za jediné demokraty a elitu, používají stejné metody jako komunisté před listopadem 1989 – společnost jen straší, přitom jim jde jen o jejich koryta. Na síti X to dnes při příležitosti 17. listopadu napsal šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, který byl za normalizace členem KSČ a pracovníkem podniku zahraničního obchodu. Dnes ocenil ty, kteří před 35 lety měli odvahu a sílu věci měnit a změnit.
„Komunisté se báli Západu a vykreslovali ho proto lidem jako největší zlo a hrozbu, před kterou je třeba společnost ochránit. Všichni víme, že opak byl pravdou. Báli se jen o sebe. Dnes ti, kteří se označují za jediné demokraty a elitu, znovu chtějí společnost ‚ochraňovat‘. Používají tytéž metody jako komunisté. Taky mluví o zlu a hrozbě. Straší. Skutečný důvod ale je, že se taky bojí o svá koryta,“ uvedl a bývalý premiér na adresu současné vládní reprezentace.
Tito politici podle něj záměrně vráží další klín do společnosti. „Zneužívají kvůli tomu i 17. listopad. Zase se nás snaží rozdělit. Ale my se nedáme. Nebojíme se jich. 17. listopad je nás všech,“ dodal Babiš.
Vystrčil: Svoboda není zadarmo, demokracie obtížně reaguje na dezinformace
Svoboda a demokracie nejsou zadarmo, je potřeba je hájit. Novinářům to dnes u pamětní desky na pražské Národní třídě řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podobně jako na ostatní politiky čekali i na něj u pamětní desky také jeho odpůrci. Podle Vystrčila je nutné si 17. listopad stále připomínat, o čemž svědčí i množství lidí, kteří k pietnímu místu přišli.
Vystrčil míní, že udržet svobodu a demokracii není úplně jednoduché. „Demokracie dokáže obtížně reagovat na různé dezinformace, nebo extrémistické či populistické názory. Z toho důvodu je důležité si připomínat, že nebylo jednoduché ji získat,“ řekl. Je podle něj potřeba se slušně, korektně a v souladu s právem za svobodu postavit.
Zdůraznil, že zdaleka ne všude je samozřejmostí, aby lidé mohli říkat, co si myslí. „Dříve to nebylo možné ani zde. Jsem rád za to, že už žiju ve společnosti, kde si to dovolit můžeme. V naprosté většině zemí nám to závidí, to bychom si měli uvědomit,“ dodal Vystrčil.
Fiala považuje příští volby za zásadní, lídři Spolu ocenili důležitost svobody
Premiér a předseda ODS Petr Fiala označil volby do Sněmovny v příštím roce za zásadní pro další osud České republiky. Na Národní třídě v Praze dnes novinářům s odkazem na vzrůstající populismus řekl, že koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) musí volby vyhrát – jinak to nedopadne dobře. K odpůrcům, kteří ho u památníku 17. listopadu 1989 hlasitě kritizovali, uvedl, že v roce 1989 by pískat na stejném místě nemohli. Stejně jako nyní v Moskvě. Nabytou svobodu, o níž je třeba se starat a bránit ji, vyzdvihli i lídři TOP 09 a KDU-ČSL Markéta Pekarová Adamová a Marek Výborný.
Politici Spolu přišli na Národní třídu v průvodu, který vyrazil od sídla ODS v Truhlářské ulici a postupně se k němu přidávali zástupci TOP 09 a lidovců. Nesli transparenty s hesly své kampaně, vlajkami a kyticemi. Stejně jako další politici u pamětní desky vyslechli kritiku a výkřiky „Hanba“, ale i slova podpory a potlesk. „Pane premiére, děkujeme, vyhrajte volby,“ zaznělo stejně jako „Fialové zlo“ či „Chtějí nás umlčet cenzurou“.
Fiala směrem k odpůrcům uvedl, že jde o normální situaci. Od sympatizantů podle svých slov naopak cítí podporu a naději. Celkem 35 let, které Česko prožilo od pádu komunismu, označil za ojedinělé období v dějinách Česka. Demokracii nikomu nevnutíme, je třeba bránit prostor svobody, uvedl premiér.
Výborný novinářům řekl, že demokracie není dokonalá a svoboda není lehká ani samozřejmá. Politici by podle něj neměli zneužívat strach a problémy lidí a rozdělovat společnost. „Svoboda je úžasná i v tom, že každý může říkat, co chce, a my politici musíme ustát i kritické názory,“ dodal.
Pekarová Adamová zdůraznila potřebu ochrany svobody a připomenula svobodu v rozhodování, kterou nyní lidé mají. Ne každý mohl dělat a studovat, co chtěl, připomenula období před listopadem 1989.