Po slabém loňském roce, kdy bylo množství medu podprůměrné, se ho letos vytočilo více a přibyla i včelstva. Na druhou stranu ale ubylo včelařů.
Včelaři letos vyprodukovali 7 100 tun medu, což je průměrný výsledek. Podle předsedkyně Českého svazu včelařů (ČVS) Jarmily Machové se výnosy lišily region od regionu. „Někde hlásí nadprůměr, jinde si včelaři stěžují,“ řekla pro Epoch Times.
Začátek roku se sice nevyvíjel dobře kvůli jarním mrazíkům, ale nakonec včely všechno dohnaly, uvedla Machová. Povodně se dotkly včelařů jen okrajově, svaz zatím přijal pouze 35 žádostí o kompenzace za zhruba 500 tisíc korun.
Hrozba zimních úhynů včel
Obavy vyvolávají i úhyny včel, které někteří včelaři již hlásí. Rozhodující bude zima. „Obáváme se velkého úbytku včelstev po vyzimování,“ říká Machová. Přesná čísla však budou známa až na jaře.
V důsledku mírnějších zim se množí víc generací roztoče varroa destructor, který včely zabíjí, a včelaři, kteří včelstva v létě neošetřili v očekávání další snůšky, mohou zažívat úhyny už teď. Odkládání léčby až po posledním vytáčení medu se nemusí včelařům vyplatit. „Kvůli pár kilo medu můžete přijít i o včely,“ vysvětluje Machová.
S propadem dotací klesá počet včelařů
Zatímco k lednu 2024 bylo v Česku 63 493 včelařů, v září tohoto roku (poslední známý údaj), už to bylo jen 61 983, uvádějí statistiky Českomoravské společnosti chovatelů.
Machová přikládá pokles počtu včelařů tomu, že „dramaticky klesají státní dotace“. Zatímco v roce 2022 dostával Český včelařský svaz od státu 105 milionů korun na rok jako dotaci na podporu včelařství, v roce 2023 už to bylo 47 milionů, letos 37 milionů a v příštím roce to má být rovněž 37 milionů, vypráví předsedkyně svazu.
Statistiky počtu včelařů s klesajícími dotacemi korelují. Po vrcholových letech 2021 a 2022 začal počet registrovaných včelařů klesat.
Roční dotace, které svaz dostává, se vždy podělí aktuálním počtem včelstev a podle toho se dotace jednotlivým včelařům přerozdělí.
„Spousta menších včelařů, kteří mají pět, deset včelstev, už ani o dotaci nežádá, protože administrativa s tím spojená jim kvůli těm pár korunám nestojí za to,“ říká Machová s tím, že to včelařům nezaplatí ani cukr, kterým se včely na zimu krmí.
Dotace na jedno včelstvo vycházela vloni něco přes 70 korun, letos to bude zhruba 50 korun, upozorňuje Machová. Jedno včelstvo přitom podle ní spotřebuje až 20 kilogramů cukru, z něhož se připravuje cukernatý roztok na krmení.
Včelaření je finančně náročný koníček. Pořídit si vybavení a samotné včelstvo znamená vynaložit náklady v řádu desítek tisíc korun „a když tu ta podpora není, málokdo na to má potřebné peníze“, posteskla si Machová.